https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/na-dunajskem-ostrove-ve-vidni-se-o-travnik-misto-sekacek-staraji-ovce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Dunajském ostrově ve Vídni se o trávník místo sekaček starají ovce

13.5.2020 04:49 | PRAHA/VÍDEŇ (Ekolist.cz)
Sekačka netřeba.
Sekačka netřeba.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Christian Fürthner / PID
Od května do října spásá trávu na severní části Dunajského ostrova ve Vídni sedmdesátičlenné stádo ovcí. Starají se o plochu o rozloze 73 000 m2. Podobně tomu bylo již minulý rok. Nyní jsou po zimní přestávce zpět, a to v ještě větším množství než loni. Informuje o tom Zahraniční kancelář města Vídně.
 
Spásání trávy ovcemi je pilotním projektem města Vídně, který se realizuje v rámci evropského projektu LIFE DICCA a který reaguje na současné klimatické změny v Evropě i ve světě.

Podle vídeňské radní pro životní prostředí Ulli Simaové má spásání trávy ovcemi několik výhod. Vedle zachování druhové rozmanitosti a propojení biotopů je argumentem pro chov ovcí i skutečnost, že ovce při spásání trávy vynechají i některé rostliny. Vznikají tak diferencované louky s vyšším či nižším porostem. Ovce jsou zároveň ekologičtější, protože neprodukují škodlivé výfukové plyny tak jako např. sekačky a navíc jsou i méně hlučné.

Ovce, které se nacházejí nyní na Dunajském ostrově ve Vídni, patří k plemenu Krainer Steinschaf, které je robustní, odolné vůči stresu a nenáročné. Dobře se hodí do suchých oblastí a nevadí jim ani vysoké letní teploty. Stádo tvoří sedmdesát ovcí, které se živí pouze spásáním trávy a bylin přímo na ostrově. Mezi jejich nejoblíbenější byliny patří např. šalvěj či řebříček. Krmení návštěvníky ostrova je však přísně zakázáno.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MG

Milan G

13.5.2020 12:45
Pokud se to osvědčí a zelení se dostanou k moci, bude to vypadat následovně.
Všichni odevzdáme sekačky a na zeleném úřadě dostaneme dle naší výměry příslušný počet ovcí. Ty budeme muset zaplatit.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

15.5.2020 12:54
Sympatické opatření. Právě mi pod okny pracovny řve sekačka, musela jsem zavřít okna.
Uvítala bych, kdyby někde ne moc daleko existovala firma jmenující se např. "Živé sekačky", možná bych o její služby neměla zájem jen já.
V Praze na okraji jsem viděla tyhle živé sekačky v provozu - ovce a kozy. Překvapily mne mezi nimi některé dospělé prťavé ovečky (velké jako foxteriér). Přes svojí malou výšku a hnotnost byly naprosto funkční. (Pečínka by z nich byla o dost menší než z normálních ovcí, ale zase by se vešla do nevelkého baťohu.)
Odpovědět
va

vaber

17.5.2020 19:41
je velký úbytek hmyzu a vše co žije v trávě rotační sekačky spolehlivě zabijí, ovce a kosa ne ,ale dnes to tak již nikdo dělat nebude, není to pohodlné
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist