https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/na-prazske-divci-hrady-se-diky-skole-vratil-ohrozeny-modrasek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na pražské Dívčí hrady se díky škole vrátil ohrožený modrásek

2.6.2020 09:30 | PRAHA (ČTK)
Modrásek vičencový. Ilustrační snímek.
Modrásek vičencový. Ilustrační snímek.
Desítky motýlů modrásků vičencových mohou lidé v těchto dnech vidět v Praze na Dívčích hradech. Tento druh teplomilného hmyzu přitom před 16 lety v hlavním městě vyhynul. Zásluhou entomologů z České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) se podařilo jeho populaci obnovit, uvedla univerzita v tiskové zprávě.
 

Modrásek vičencový žil ještě ve druhé polovině minulého století ve všech teplejších oblastech Česka. V současnosti ale patří mezi druhy, kterým hrozí vyhynutí ve volné přírodě. Ke svému životu potřebuje prohřáté trávníky se zastoupením vičence ligrusu či vičence písečného. Tyto bobovité byliny, podle kterých dostal jméno, slouží jeho housenkám jako živné rostliny.

V Praze vyhynul modrásek vičencový v roce 2004. O 13 let později entomologové z Fakulty životního prostředí ČZU založili s podporou pražského magistrátu na bývalé orné půdě na Dívčích hradech plochy příhodné pro život těchto motýlů. První modrásky vičencové na ně vysadili v roce 2018.

"Reintrodukovaná populace utěšeně roste a v pozdním létě roku 2019 jsme pozorovali již stovky jedinců," přibližuje výsledky programu vedoucí entomologického týmu Michal Knapp. "Mnoho desítek jedinců jarní generace mohou lidé na Dívčích hradech sledovat každý hezký den i teď až do poloviny června," dodal.

V péči o lokalitu v pražských Radlicích, kde modrásci žijí, budou entomologové pokračovat také letos a příští rok. Chtějí tak získat informace nutné pro další ochranu modráska vičencového nejenom v Praze, ale především v posledních místech jeho přirozeného výskytu v Českém středohoří a na jižní Moravě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist