Na pražské Dívčí hrady se díky škole vrátil ohrožený modrásek
Modrásek vičencový žil ještě ve druhé polovině minulého století ve všech teplejších oblastech Česka. V současnosti ale patří mezi druhy, kterým hrozí vyhynutí ve volné přírodě. Ke svému životu potřebuje prohřáté trávníky se zastoupením vičence ligrusu či vičence písečného. Tyto bobovité byliny, podle kterých dostal jméno, slouží jeho housenkám jako živné rostliny.
V Praze vyhynul modrásek vičencový v roce 2004. O 13 let později entomologové z Fakulty životního prostředí ČZU založili s podporou pražského magistrátu na bývalé orné půdě na Dívčích hradech plochy příhodné pro život těchto motýlů. První modrásky vičencové na ně vysadili v roce 2018.
"Reintrodukovaná populace utěšeně roste a v pozdním létě roku 2019 jsme pozorovali již stovky jedinců," přibližuje výsledky programu vedoucí entomologického týmu Michal Knapp. "Mnoho desítek jedinců jarní generace mohou lidé na Dívčích hradech sledovat každý hezký den i teď až do poloviny června," dodal.
V péči o lokalitu v pražských Radlicích, kde modrásci žijí, budou entomologové pokračovat také letos a příští rok. Chtějí tak získat informace nutné pro další ochranu modráska vičencového nejenom v Praze, ale především v posledních místech jeho přirozeného výskytu v Českém středohoří a na jižní Moravě.
reklama