https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/na-vychodoceske-sahare-vybudovali-ochranci-prirody-tune.patri-tam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na východočeské Sahaře vybudovali ochránci přírody tůně. Patří tam

20.12.2021 13:16 | LÁZNĚ BOHDANEČ (Ekolist.cz)
Budování nových tůní na Východočeské Sahaře.
Budování nových tůní na Východočeské Sahaře.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP Jaro Jaroměř
Pod koridory vysokého napětí mezi Opatovickou elektrárnou a Lázněmi Bohdaneč se nachází unikátní kus přírody. Pro rozsáhlé písčiny získalo tohle území přízvisko Východočeská Sahara. Jsou zde však i partie vlhčí. V těch letos přibyly dvě nové tůně, další jsou plánovány v následujících letech. O území se stará Velkojaroměřský pozemkový spolek.
 

Mozaika rozsáhlých nezarostlých písčin a mokřadů bývala kdysi pro krajinu středního Polabí typická. Dnes je však skoro celé toto unikátní území zastavěno či zalesněno. Šanci na obnovu alespoň malé části těchto biotopů, důležitých pro řadu vzácných živočichů a rostlin, poskytují odlesněné pásy pod vedením velmi vysokého napětí, v těchto místech široké až 50 metrů. Velkojaroměřský pozemkový spolek ve spolupráci s vlastníky pozemků alespoň sem onu původní písčitomokřadní mozaiku postupně navrací.

Obnažené písky pod elektrovodem u Lázní Bohdaneč.
Obnažené písky pod elektrovodem u Lázní Bohdaneč.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | David Číp / Naše příroda

Během letošního podzimu se díky finanční podpoře Nadačního fondu Veolia podařilo přehrazením a rozšířením starých melioračních příkopů vytvořit dvě nové tůně.

„Správná tůň by měla být co nejčlenitější, mít pozvolné břehy a nebýt příliš hluboká,“ vysvětluje David Číp z Velkojaroměřského pozemkového spolku. „Právě takové tůně nejen pomohou zadržet v krajině vodu, napomoci jejímu vsakování místo rychlého odtoku, ale poslouží i jako vhodný biotop pro řadu vzácných druhů.“

Samec skokana ostronosého v době páření.  / Východočeská Sahara
Samec skokana ostronosého v době páření. / Východočeská Sahara
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Ježek / Naše příroda

Mezi vzácné druhy na „Sahaře“ patří skokan ostronosý, vzácná žába, známé zejména tím, že její samečci mají v době páření za slunného počasí výrazně modrou barvu. Žijí zde i další druhy obojživelníků: skokan štíhlý, skokan skřehotavý, skokan hnědý, kuňka obecná, blatnice skvrnitá, rosnička zelená a čolek obecný. Z hmyzu je možné uvést zejména řadu druhů vážek v čele s celoevropsky chráněnou vážkou jasnoskvrnnou. Z rostlin lze očekávat například ohroženou bíle kvetoucí žebratku bahenní.

Přečtěte si také |
Foto: David Číp / Naše příroda Východočeská Sahara

„V následujících letech je zde plánováno ještě minimálně 15 dalších tůní,“ dodává Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia s tím, že s podporou budování tůní počítá Veolie i nadále.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

21.12.2021 08:46
Dobrá práce!
Odpovědět
JM

Josef Mozek

24.12.2021 14:05
Proč tu nejsou fotky obou tůní? .... bez nich zbytečný článek....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist