https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/nasich-netopyru-se-kvuli-koronaviru-obavat-netreba-ujistuji-ochranci-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Našich netopýrů se kvůli koronaviru obávat netřeba, ujišťují ochránci přírody

27.4.2020 11:13 | PRAHA (Ekolist.cz)
Netopýrů se bát nemusíte. V sebeobraně ale mohou kousnout. Na snímku netopýr hvízdavý.
Netopýrů se bát nemusíte. V sebeobraně ale mohou kousnout. Na snímku netopýr hvízdavý.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DESOP
Vědecké výzkumy potvrzují, že netopýři nejsou o nic více nebezpeční než jiné druhy zvířat v naší přírodě a nešíří nemoc COVID-19. Výskyt kolonií netopýrů na půdách či v podstřeší domů tedy nepřináší zvýšené zdravotní riziko. Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) proto apeluje na veřejnost, aby nedocházelo k pronásledování netopýrů či likvidaci jejich úkrytů. V případě jakýchkoliv pochybností je možné obrátit se na odborníky, kteří pomohou vyřešit konkrétní situaci.
 

V posledních týdnech média opakovaně varují veřejnost před netopýry jakožto údajnými potenciálními zdroji koronaviru způsobujícího onemocnění COVID-19. Vědecké studie však ukazují, že přímým zdrojem infekce nebyli netopýři, ale jiní rezervoároví hostitelé. Totéž platí pro předchozí epidemie onemocnění SARS a MERS. U netopýrů se sice vyskytují viry podobné lidským koronavirům, jsou zde však velmi důležité rozdíly.

„Genomická struktura lidských koronavirů se od předkovských netopýřích virů liší výrazně odlišnou skladbou dvou genů, které zprostředkují omezení antivirové obrany hostitele. Hlavním zdrojem virulence se tak pravděpodobně stala až aktivizace těchto genů u mezihostitelů. Je tedy zřejmé, že recentní epidemie lidských koronavirů mají jiné pozadí než přímý kontakt lidí s netopýry. U koronavirů evropských druhů netopýrů navíc jeden z výše uvedených klíčových genů zcela chybí,“ říká profesor Ivan Horáček, z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UK, který je zároveň předsedou ČESON.

V Evropě včetně České republiky žijí vrápenci a netopýři často v těsné blízkosti člověka. Kolonie samic s mláďaty sídlí na půdách či ve škvírách pod střechami budov, některé druhy využívají také štěrbiny v panelových domech.

„Vzhledem k mnohdy zkresleným informacím v médiích narůstají obavy veřejnosti z kontaktu s netopýry. Porozumění a vstřícnost lidí vůči soužití s netopýry je přitom zásadní pro ochranu těchto ohrožených živočichů. Likvidace tradičních úkrytů netopýrů může mít fatální dopad na jejich populace. Chtěli bychom proto vyzvat veřejnost, aby bez konzultace s odborníky neprováděla žádné zásahy v úkrytech netopýrů," doplňuje Eva Cepáková, koordinátorka projektů ČESON na ochranu netopýrů.

"Přítomnost netopýrů či jejich trusu v budovách nepředstavuje zvýšené zdravotní riziko, soužití s nimi navíc bývá obvykle bezproblémové. V případě jakýchkoliv pochybností se na nás lidé mohou obrátit, abychom ve spolupráci se státními orgány ochrany přírody zajistili vhodné řešení,“ říká Eva Cepáková.

„V České republice má domov 27 druhů vrápenců a netopýrů. Tyto pozoruhodné živočichy chrání český zákon o ochraně přírody a krajiny i několik mezinárodních úmluv. Netopýrů se není třeba bát, stačí se k nim chovat stejně jako k jiným volně žijícím zvířatům – především na ně bezdůvodně nesahat, protože mohou v sebeobraně citelně kousnout," vysvětluje Vladimír Hanzal z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, který se monitoringem netopýrů zabývá.

Kdo chce zjistit, kde netopýři žijí, může se podívat do Nálezové databáze ochrany přírody. "Uvítáme, když nám lidé budou svá pozorování netopýrů hlásit, abychom tak získali další data o jejich výskytu, třeba pomocí mobilní aplikace BioLog," říká Vladimír Hanzal.

Vhodná příležitost, jak poznat tyto létající noční savce, je na sklonku léta, kdy Česká společnost pro ochranu netopýrů každoročně ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR pořádá Mezinárodní noc pro netopýry.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Majka Kletečková

27.4.2020 17:46
Sněm zvířat: ... a cenu za zlepšování životního prostředí za rok 2020 dostává netopýr.
Odpovědět
va

vaber

27.4.2020 19:00
stále je v lidech středověké myšlení ,kdy přibíjeli netopýry na vrata
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.4.2020 10:11
Covid asi ne, ale některé tažné druhy netopýrů mohou být zdrojem vztekliny, kterou k nám zanášejí z některých zaostalých zemí typu Rakouska.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

28.4.2020 16:25 Reaguje na Jan Šimůnek
Což se projevuje prudkým nárustem nakažených u nás:-)
Odpovědět
Hu

Hunter

28.4.2020 18:27 Reaguje na Jakub Graňák
1-2 případy už tu tuším byly. Jinak toho mysaka s kridlama je před konzumaci proste potřeba pořádne uvařit nebo propéct ☺.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

28.4.2020 18:30 Reaguje na Hunter
Vyzkouším, díky za radu, i když já radši pásovce:-)
Odpovědět
Hu

Hunter

28.4.2020 20:51 Reaguje na Jakub Graňák
Zkuste luskouna, prej taky není spatnej, navíc specificka chut ☺.
Odpovědět
Hu

Hunter

28.4.2020 20:54 Reaguje na Hunter
Btw. pasovec není spatny, osobní zkusenost♨
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

29.4.2020 01:19 Reaguje na Hunter
Když vidím nějakou potvoru se zrohovatělou kůží, nemůžu si pomoct. Myslíte, že toho luskouna seženu na Aliexpresu?
Odpovědět
Hu

Hunter

29.4.2020 05:49 Reaguje na Jakub Graňák
Určitě. Na Aliexpresu maj vsechno ☺☺.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

29.4.2020 09:46 Reaguje na Hunter
:-)
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.4.2020 09:52 Reaguje na Hunter
Ohne sranda: Virus vztekliny vydrží i teploty při pečení. Nákaza alimentární cestou tepelně upraveným masem je možná a byla opakovaně popsaná. Následný pobyt na infekčním, "zpestřovaný" každodenním pícháním dosti bolestivé injekce s vakcínou pod kůží na břiše, je ta lepší varianta důsledku.
Odpovědět
Hu

Hunter

29.4.2020 12:25 Reaguje na Jan Šimůnek
Ohne sranda, pokud si dobře pamatuji těch pár semestrů veteriny, tak vysoké teploty ničí virus vztekliny spolehlivě, takže je možné dezinfikovat např. nástroje ponořením do vroucí vody a alimentární nákaza asi v podmínkách Evropy nehrozí, navíc u netopýrů se jedná o jiný subtyp viru a zjištěný výskyt nemá vliv na hodnocení ČR jako země vztekliny prosté.
Odpovědět

Jan Šimůnek

30.4.2020 08:44 Reaguje na Hunter
Vroucí voda určitě nestačí, ta nestačí ani na viry hepatitidy A a B.
Někdy na konci 80. let byl průšvih na Ostravsku, kdy jedli na svatbě klobásky z berana a pak se nějak dodatečně ukázalo, že byl vzteklý. A očkovali se plošně všichni účastníci svatební hostiny.

Jinak ano, jsme zatím "lyssa free", ale pokud nějaká liška sežere zdechlého netopýra, může se vzteklinová epizoocie u nás zase rozjet a je třeba proto udržovat v pohotovosti nástroje, kterými bychom to zvládli (včetně např. možnosti rychlého proočkování lišek v některé oblasti).
Odpovědět
pp

pavel peregrin

29.4.2020 13:04 Reaguje na Jan Šimůnek
No, to se mi moc nezdá, jak píše Hunter, virus propečení spolehlivě likviduje a mám dojem, že se dnes už ani neaplikuje do břicha každý den, podává se to jinak.
Odpovědět
Hu

Hunter

29.4.2020 14:11 Reaguje na pavel peregrin
Ano, časy bolestivých aplikací vakcíny subcutane do oblasti abdomenu jsou již minulostí.
Odpovědět

Jan Šimůnek

30.4.2020 08:45 Reaguje na Hunter
Je otázka, co by bylo aktuálně k dispozici, zejména při postižení většího počtu lidí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist