Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Okolí národní přírodní památky Radouč v Mladé Boleslavi je už několik let známé výskytem kriticky ohrožených syslů obecných. Žije jich tu více než šest stovek. Zvířata si zvykla na častou přítomnost lidí z přilehlého sídliště a ztrácejí přirozené instinkty. Město Mladá Boleslav se proto nyní rozhodlo na místo instalovat několik informačních tabulí. Žádá na nich společně s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR návštěvníky, aby sysly nekrmili, nesahali na ně a nechytali je.
„Samozřejmě chápeme, že odolat tlupě roztomilých zvířátek, která žebrají o cokoliv k snědku, je těžké. Nepopíráme ani, že přikrmování na Radouči pravděpodobně významně přispělo k nárůstu počtu zdejších syslů. Nyní je ale už návštěvnost místa tak masová, že působí problémy,“ vysvětluje Jitka Matoušová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
„V ohromném množství lidí je totiž velmi obtížné kontrolovat, čím jsou sysli krmeni. Nevhodná strava typu piškotů, sušenek či slaných oříšků je přitom může ohrozit na zdraví i na životě. Zvířata ztrácejí plachost a schopnost sehnat si sama potravu. V tomto hledu se začínají spoléhat téměř výlučně na lidi,“ dodává Matoušová.
Hustota jedinců, kteří obývají centrální plochu, je extrémně vysoká, patrně již překročila za normálních okolností únosnou kapacitu tohoto prostředí. Projevuje se to tím, že tato část lokality je v sezóně téměř bez vegetace, tedy bez přirozeného zdroje potravy pro sysly, a mnohá zvířata mají různé lysiny či boláky. Ty jsou následkem až příliš častých soubojů způsobených právě nadměrnou hustotou jedinců.
„Dalším problémem jsou zbytky syslům nabízené potravy, které zde často zůstávají. Začnou pak hnít a zapáchat a lákají i jiná zvířata, třeba potkany či holuby. Město pak kvůli obavám z rozšíření nějaké nákazy raději na své vlastní náklady zbytky uklízí. Syslové navíc ztrácejí plachost a velmi jednoduše může dojít k poměrně bolestivému kousnutí,“ upozorňuje Martina Schubertová z odboru životního prostředí Magistrátu města Mladá Boleslav.
„Domníváme se, že tento nepřirozený vývoj není pro syslí kolonii na Radouči do budoucna žádoucí a rádi bychom jej i s pomocí veřejnosti zvrátili nebo alespoň trochu usměrnili. Každý k tomu může přispět tím, že se spokojí s pozorováním a fotografováním těchto fascinujících zvířat a zdrží se jakéhokoliv fyzického kontaktu a krmení. Všem, kdo se takto zapojí, moc děkujeme,“ uzavírá Jitka Matoušová.
Sysel obecný patří mezi kriticky ohrožené živočichy, v naší přírodě jich žije jen zhruba 6000. Aby z naší přírody úplně nezmizel, připravila pro něj Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
záchrannný program.
Klíčové je zabezpečit potřebnou péči o místa, kde syslové v současné době žijí. To znamená vhodným způsobem hospodařit, především pravidelně kosit trávu či spásat. Syslům totiž vyhovují suché, nízké stepní trávníky.
Taková místa ale z naší krajiny už téměř zmizela. Všechny lokality výskytu jsou poměrně detailně sledovány, a pokud je někde vyhodnocena podpora pomocí přikrmování jako žádoucí, je to zajištěno odborníky v rámci záchranného programu.
reklama