Nový výzkum Mendelovy univerzity se zaměří na dopady a prevenci extrémních meteorologických jevů ve městech
Hlavní problém velkých měst je tzv. tepelný ostrov měst. „Jde o ty části, kde je změna radiační bilance tak velká, že jsou zde oproti okolí, ale i menším městům, vyšší teploty vzduchu. Za jasného počasí v létě jsou vyšší o více jak 5 °C,“ popsal Salaš. Jsou to právě extrémní teploty, které vysoce zatěžují lidský organismus. V případě srážek jde o vysoké intenzity s mimořádně vysokými úhrny vyvolávající povodně, které způsobují poškození majetku. Podobně jde o působení vysokých rychlostí větru. Při bouřkách jde o společný vliv intenzivního deště a vichřice.
Projekt je zaměřený právě na dopady meteorologických extrémů, jako jsou vysoké teploty vzduchu, mimořádné srážky nebo vichřice. „Vliv těchto jevů na veřejné zdraví bude zkoumat Lékařská fakulta Ostravské univerzity. Tým ze Zahradnické fakulty se zaměří na problematiku vlivu zeleně na mikroklimatické podmínky stanovišť. Budeme provádět účelová měření v úzké spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem a Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským Holovousy,“ přiblížil vědec.
Pokud bude pokračovat současný trend, i extrémy budou častější. Při provádění vhodných opatření je ale možné počet extrémních jevů do budoucna snížit. „Ke vhodným opatřením určitě patří zvyšování ploch zeleně, zajištění zasakovacích ploch a tím omezení až zastavení odvodu dešťové vody kanalizací a podobně. Je nutné co nejvíce zvyšovat znalosti obyvatel i samosprávy v této problematice a také multiplikovat naše poznatky do přímé i nepřímé výuky na Zahradnické fakultě či celé univerzitě,“ nastínil vědec.
Dvouletý projekt, který bude pokračovat až do poloviny roku 2026, je financovaný Technologickou agenturou České republiky z Programu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti životního prostředí – Prostředí pro život. Partnery projektu jsou Lékařská fakulta Ostravské univerzity (koordinátor), Český hydrometeorologický ústav, Ústav výzkumu globální změny AV ČR, Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy s.r.o. a INESAN, s.r.o.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Petr
6.12.2024 10:49Stromům z úvodního obrázku dělá velmi nedobře údržba a péče o pozemky. Mnohokrát ročně se jim jezdí sekačkami po kořenech a kořenových nábězích. Odstraňuje se tráva, která drží vodu, poškozují kořeny a otlouká kůra. Na obrázku je to i jasně vidět - pomlácený kmen a ohnilé kořeny. To je pak překvapení, když strom spadne. Určitě byl nevhodný do náročných městských klimatických podmínek a je prý nutné hledat odolnější druhy.
Slavomil Vinkler
6.12.2024 18:00 Reaguje na PetrHonza Honza
6.12.2024 14:27když takováto příroda bude prospívat, nebude ztrácet vodu, tak budou prospívat i diverzifikované louky, pole pro obživu.
Honza Honza
7.12.2024 07:18k povrch. dolu vzniklému násilným zásahem nepřistupujeme dalším násilným zásahem (umělou rekultivací) ale necháme jej přírodě, její přirozené sukcesi- ta si jej osídlí nejlépe, tento blahodárný bezzásah dalšími zásahy můžeme stabilizovat, upravovat, vždy tak, aby tato plocha nekolabovala, prospívala, tj. aby nejen připomínala extrémní poušť, ale aby také sama fungovala, bez dalších extrémních zásahů - především zachycovala vodu, nebyla přehřátá = aby fungovala
stejně tak je třeba přistupovat i ke městu: netrvat na nevhodných druzích, které jsou sice naše přirozené a zapadají do okolní přírody, ale přizpůsobit se podmínkám městu, abychom tyto druhy nemusely extrémě stále opečovávat, zalévat, základem je opět ochlazení (nemusíme pak stále jezdit s kropicím vozem), zavodnění (nemusíme zalévat), ochlazení
(chrání i stavby a nás), boj proti erozi extrémním deštěm, větrem = směr k tomu, aby i příroda ve městě fungovala sama a přirozeně
Město bude i sama příroda osídlovat, pokud zde budou podmínky pro život, i nevhodnými druhy ale např. i dravými ptáky (kteří mohou nevhodné druhy redukovat), mohou zde být i včely, proč ne obojživelníci v rybníčcích v parku, ještěrky - pokud pro to podmínky vytvoříme min. podmínky, úplně stejně jako v povrch dole