https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/objevil-jsem-na-radouci-nekolik-hnizd-zaprednice-jedovate
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Objevil jsem na Radouči několik hnízd zápřednice jedovaté

4.10.2020 06:49 | PRAHA (Ekolist.cz)
Hnízdo zápřednice jedovaté.
Hnízdo zápřednice jedovaté.
Foto | Antonín Kůrka / ČSOP Klenice
Příroda Radouče má nové obyvatele – zápřednice jedovaté. Několik hnízd tohoto poměrně velkého pavouka jsem objevil na spletených latách třtiny na radoučské pláni ve slunných zářijových dnech dnech tohoto roku.
 

Zápřednice jedovatá je u nás jediný pavouk, který svým kousnutím může člověku způsobit vážnější zdravotní potíže. Velkými klepítky snadno prokousne kůži a vstříkne do rány jed, který způsobuje palčivou bolest, lokální opuchnutí, někdy dočasné ochrnutí končetiny.

Pavouci žijí v hnízdech, která si spřádají na vysokých bylinách. Nejsou útoční, ke vzácným případům kousnutí a následným příznakům otravy dohází při přímém silném kontaktu s pavoukem, který náhodně vylezl z hnízda. Zvědavcům nedoporučuji roztrhávat hnízda pavouků, to jejich obyvatelé nemají vůbec rádi.

Obecně platí, že není třeba se zápřednic děsit, ale opatrnost je na místě. Asi tak, jako v případě vos, včel nebo sršňů, jejichž bodnutí má za následek mnohem více vážných poranění, než je kousnutí zápřednice.

Zápřednice jedovatá.
Zápřednice jedovatá.
Foto | Antonín Kůrka / ČSOP Klenice

reklama

 
foto - Kůrka Antonín
Antonín Kůrka
Autor je členem ČSOP Klenice.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PP

Petr Pekařík

5.10.2020 13:54
Tak jsem se nedozvěděl , zda je zápřednice invazívní druh nebo není. V prvním případě bych se divil , proč nebyla odborníkem ihned odstraněna.
Jinak článek OK vč. fotek.
Odpovědět
MG

Milan G

5.10.2020 20:38 Reaguje na Petr Pekařík
V teplejších oblastech Čech je tenhle pavouk původním druhem.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist