https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/po-patnacte-byla-udelena-cena-reditele-spravy-krnap.za-rok-2024-si-ji-odneslo-devet-ocenenych
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Po patnácté byla udělena Cena ředitele Správy KRNAP. Za rok 2024 si ji odneslo devět oceněných

18.4.2025 05:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Foto | Kamila Antošová / Správa KRNAP
Při v pořadí patnáctém předávání Cen ředitele Správy KRNAP1 se laureáty stalo devět význačných osobností a institucí, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o našich horách.
 
Jsou jimi ochranář a bývalý ředitel Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl, bývalý člen Horské služby Miloš Pokorný, řídící učitel, průkopník lyžování a horské turistiky v Krkonoších Jan Buchar, in memoriam, spisovatel, dramatik a folklorista Miloš Gerstner, in memoriam, organizátorka závodů ke 100. výročí prvního mistrovství světa v lyžování v Janských Lázních Klára Stejskalová, Horská služba ke svému 90. výročí založení, Divadelní spolek Krakonoš, geobotanička Helena Štursová a hospodáři Joachim Dutschke a Agnes Murbach.

Smyslem tohoto ocenění je vyzdvihnout lidi, kteří svým životem a prací znamenají či znamenali přínos pro Krkonoše.

„Letos rozšiřujeme pomyslnou rodinu laureátů Cen ředitele Správy KRNAP o další velmi zajímavé osobnosti. Ceny ředitele vyhlašujeme už po patnácté a s letošními laureáty jsme se zastavili těsně pod hranicí jednoho sta oceněných. Je to úctyhodná a velmi reprezentativní rodina 99 oceněných,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. Nominace laureátů Ceny ředitele Správy KRNAP posílala v hojných počtech veřejnost. V letošním roce Výbor vybíral z téměř čtyř desítek návrhů.

Laureáti, resp. jejich zástupci převzali z rukou ředitele Správy KRNAP Robina Böhnische ceny v podobě Krakonoše. Ty vyrobil jako drátěné plastiky Ladislav Šlechta z Harrachova (mj. také jeden z minulých laureátů) technikou smyček. Předlohou mu bylo nejstarší vyobrazení Krakonoše tak, jak je známe z Hellwigovy mapy Slezska z roku 1561. K výrobě jedné sošky bylo zapotřebí přibližně 30 metrů železného taženého žíhaného drátu, který musí být pro potřeby pletení tvárný a měkký. Výroba jednoho Krakonoše zabrala více než 30 hodin.


reklama

foto - Drahný Radek
Radek Drahný
Autor je tiskový mluvčí Správy KRNAP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist