https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/pod-drobnohledem-ochranaru-je-i-snih
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pod drobnohledem ochranářů je i sníh

29.4.2022 07:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Foto | Kamila Antošová / Správa KRNAP
Zaměstnanci Správy KRNAP několik desetiletí provádí pravidelný monitoring sněhové pokrývky na trvalých plochách a transektech ve vrcholových partiích Krkonoš.
 
Na rozdíl od Horské služby nevyhodnocují potenciální rizika pádu lavin spočívající v identifikaci nestabilních sněhových vrstev, ale zaměřují se především na fyzikální parametry sněhové pokrývky, mezi které kromě její výšky, teploty, tvrdosti, velikosti a typu sněhových krystalů patří zejména hustota a výpočet vodní hodnoty sněhu.

A proč sníh či lavinou aktivitu pravidelně monitorovat a vyhodnocovat? Tyto abiotické podmínky jsou velmi důležitým přírodním činitelem, který ovlivňuje a podmiňuje celou řadu unikátních fenoménů krkonošské arkto-alpinské tundry, a to jak živé, tak neživé přírody.

Výsledky dlouhodobého sněhového monitoringu jasně ukazují na dopady probíhající klimatické změny, které se projevují postupným poklesem průměrné maximální výšky sněhu na všech profilech, úbytkem počtu měsíců s maximální výškou sněhu a měnícími se faktory, které ovlivňují ukládání a následnou přeměnu sněhu na hřebenech Krkonoš.

Zejména v posledních letech se ukazuje velké množství ledových vrstev ve sněhové pokrývce, které jsou způsobeny častými výkyvy teplot nad a pod bod mrazu, a to i na konci zimní sezony.


reklama

 
foto - Drahný Radek
Radek Drahný
Autor je tiskový mluvčí Správy KRNAP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist