https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/rostlinou-roku-2024-je-kosatec-sibirsky-nas-puvodni-druh.prohlidnete-si-jak-vypada
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rostlinou roku 2024 je kosatec sibiřský, náš původní druh. Prohlídněte si, jak vypadá

3.2.2024 05:16 | PRAHA (Ekolist.cz)
Lokalita kosatce sibiřského u obce Přeborov.
Lokalita kosatce sibiřského u obce Přeborov.
Foto | Jitka Štěrbová / Česká botanická společnost
Česká botanická společnost vyhlašuje každoročně rostlinu roku. Cílem je upozornit na ohrožené nebo jinak zajímavé druhy naší květeny a seznámit širokou veřejnost s jejich biologií, ekologií a případně i jejich ochranou. Pro rok 2024 byl vybrán kosatec sibiřský, vědeckým jménem Iris sibirica.
 
Ačkoliv její jméno odkazuje na Sibiř, je tato nápadná, modře kvetoucí rostlina v České republice původním druhem. Přirozeně se vyskytuje od střední Evropy až po jezero Bajkal na vlhkých a střídavě vlhkých loukách, případně na vlhkých narušovaných půdách (daří se mu například na cvičných plochách v některých vojenských prostorech).

Květy kosatce sibiřského.
Květy kosatce sibiřského.
Foto | Petr Koutecký / Česká botanická společnost

Se změnami v krajině však populace kosatce sibiřského na řadě míst zanikly. Na vině jsou úpravy vodního režimu (regulace vodních toků a odvodňování pozemků), intenzivní hospodaření na loukách (hnojení a příliš časté kosení) nebo naopak jejich opouštění a zarůstání dřevinami. Proto je u nás kosatec sibiřský řazen mezi chráněné a ohrožené druhy.

Celkový pohled na biotop kosatce sibiřského v NPR Brouskův mlýn.
Celkový pohled na biotop kosatce sibiřského v NPR Brouskův mlýn.
Foto | Petr Koutecký / Česká botanická společnost

Kosatce jsou dekorativní rostliny, které byly od nepaměti pěstovány pro okrasu, a kosatec sibiřský není výjimkou. Doklady o jeho využití v zahradách sahají do 17. století. Pod označením „sibiřské kosatce“ je pak na trh vedle kosatce sibiřského dodáván i další, podobný kosatec krvavý (latinsky Iris sanguinea), původní ve východní Asii, a řada kultivarů nejasného původu.

Účastníci exkurze dokumentující kosatec sibiřský na lokalitě u Strkova.
Účastníci exkurze dokumentující kosatec sibiřský na lokalitě u Strkova.
Foto | Jitka Štěrbová / Česká botanická společnost

Mimo lidská sídla nebyl výskyt zmíněného kosatce krvavého dlouho znám. Vše se však změnilo v roce 2021, kdy revize fotografií na webu iNaturalist.org zahraničním specialistou ukázala, že u nás tento druh zplaňuje již nejméně od roku 2003. Celou tu dobu byl přitom českými botaniky přehlížen a nalezené rostliny byly považovány za kosatec sibiřský.

„Celý případ ukazuje na nutnost rozhledu i za hranice naší české kotliny a spolupráce se zahraničními odborníky. Také aktivity amatérských přírodovědců a existence internetových platforem pro sdílení pozorování tu hrají nezastupitelnou roli,“ říká Pavel Kúr, botanik z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a člen České botanické společnosti, který spolu s kolegy na výskyt nepůvodního druhu kosatce u nás poprvé upozornil.

Květy kosatce sibiřského.
Květy kosatce sibiřského.
Foto | Jitka Štěrbová / Česká botanická společnost

Kosatec krvavý může navíc pro náš původní a chráněný kosatec sibiřský představovat nebezpečí, pakliže se dostane na jeho lokality. Mezidruhové křížení totiž může vést k oslabení původních populací, v krajním případě až k jejich zániku. Dosud jsou známé dvě lokality, kde se oba druhy potkaly, a aktuálně probíhá výzkum věnovaný právě podchycení možných kříženců. I proto se v roce 2024 na kosatec sibiřský zaměříme, a spolu s ním i na jeho východoasijský protějšek kosatec krvavý. V průběhu roku oba druhy blíže představíme formou popularizačních článků i exkurzí. Zároveň uvítáme údaje o jejich výskytu, a to jak od botanické obce, tak široké veřejnosti.

Celkový pohled na porost kosatce krvavého.
Celkový pohled na porost kosatce krvavého.
Foto | Pavel Kúr / Česká botanická společnost

Pozorování obou druhů z volné přírody je možné sdílet prostřednictvím aplikace iNaturalist.org, kde je budeme shromažďovat pod projektem Mapování sibiřských kosatců. Další možností je vyplnění formuláře na webových stránkách Rostlina roku a spolupracovníci projektu Pladias mohou zadat svá pozorování přímo do stejnojmenné databáze.


reklama

 
Česká botanická společnost

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JV

Jiří Vavřík

4.2.2024 08:37
I v Beskydech jsem viděl kosatec, podobný byl, ale loni jsme neviděly s manželkou ani jeden. Tak uvidíme letos zda budou.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist