https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/sladke-kouzlo-prazske-divociny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sladké kouzlo pražské divočiny

26.5.2022 07:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Sad Klíčov
Sad Klíčov
Praha výjimečná svou historií, architekturou či uměním. Mezi pražskými uličkami se skrývá ještě jeden světový unikát - v žádném jiném hlavním městě na světě totiž nenajdete takové množství veřejně přístupných extenzivních sadů.
 
Ovocné sady jsou s naší krajinou neodmyslitelně spjaty a mají v ní nezanedbatelný význam. Kypí životem - a nejde jen o včely opylující jarní rozkvetlé koruny, vzácné lišejníky či samotné stromy, dožívající se mnoha desítek let.

Ovocný sad je totiž obrovsky druhově rozmanité místo, kde se setkávají společenstva rostlin a živočichů z lesního, lučního i polního prostředí.

Díky brzké tvorbě dutin v kmenech ovocných dřevin vzniká mnoho úkrytů pro doupné ptáky, netopýry, veverky, plchy, ale i vosy či sršně, kteří se živí obávanými škůdci ovocných stromů. Sad tak představuje ucelený ekosystém s vysokou mírou udržitelnosti bez vnějších zásahů, díky kterému se užitečné organismy mohou snadno rozšiřovat a udržovat ekologickou stabilitu v okolí.

Sad na Červeném vrchu, zima.
Sad na Červeném vrchu, zima.

Pražské sady jsou připomínkou tradičního hospodaření v okolí hlavního města, kdy sloužily jako zásobárna ovoce.

Zatímco dříve spolu utvářely tradiční obraz malebnosti venkovských sídel a byly přirozeným přechodem do okolní krajiny, dnes se jedná o křiklavý kontrast pulsujícího velkoměsta s relikty venkovské krajiny.

Na první pohled může ovocný sad vedle panelákového sídliště působit bizarně, na ten druhý lze vidět krásné paradoxy minulého a současného vývoje města. Stín, čerstvý vzduch, šumění listí, sladké plody, prostor pro dětské hry nebo sousedská setkávání, to všechno najdete právě zde. Některá místa jsou zapomenutá a některé naopak ožívají činností různých spolků a nadšených dobrovolníků.

Sad Na Krutci, jaro.
Sad Na Krutci, jaro.

Při procházkách pražskými sady se tají dech v jakémkoliv ročním období. Bzučící včely v korunách a nasládlá vůně květů lákají k jarním dostaveníčkům, rané třešně vás donutí šplhat do korun a červencové meruňky zaplní ty největší hrnce na marmelády. Parné léto zpříjemní stín zelených korun a začátek školního roku přinese takové množství ovoce, které otestuje kapacity v palírnách a výdrž lisů na mošt. Podzim zbarví listy do žluto-červena a teprve ve chvílích, kdy spící stromy obalí sníh, uložíte do sklepa zimní odrůdy jablek a hrušek...

Pamatujete si na Matčino jablko u babičky, Panenské české u cesty nebo letní Solanku? Dnešní generace pomalu zapomínají na širokou škálu chutí, tvarů a barev starých krajových odrůd, pěstovaných po mnoho generací. A právě v pražských sadech si můžeme tyto polozapomenuté odrůdy znovu připomenout a užívat si jejich pestrost.

Vrch Třešňovka.
Vrch Třešňovka.

Foto | Lenka Linhartová / Na ovoce

Kniha Pražské ovocné sady

Spolek Na ovoce se s úzké spolupráci a Magistrátem hlavního města Prahy fenoménem pražských sadů zabývá již několik let. Výsledkem společného úsilí je kniha Pražské ovocné sady, která ukazuje naše hlavní město z jiného úhlu pohledu a zve čtenáře na místa, o kterých mnohdy netuší ani starousedlíci.

Unikátní průvodce představuje patnáct skrytých a zároveň veřejně přístupných sadů (Biocentrum u Vinoře, Cibulka, Červený Vrch a Vokovická třešňovka, Hájecká a Hostivařský lesopark, Havránka, Housle, Klánovic zahrada, Klíčov, Milíčovský sad, Na Krutci, Kalvárie, Sedlecké sady, Třešňovka pod Kozákovou skálou, Vrch Třešňovka a Zlodějka) - jejich historii, současnost a zajímavosti, podrobné mapky, výletní trasy, seznamy ovoce ke sběru zdarma, kalendáře dozrávání jednotlivých odrůd nebo ovocné recepty. To vše zastřešují nádherné fotografie Richarda Hodonického, které vznikaly řadu let a svou výtvarnou kvalitou vyzdvihují ohromnou hodnotu těchto míst.

V současné době spustilo Na ovoce crowdfundingovou kampaň na platformě Hithit, kde vybírá 150 tisíc korun na její vydání.

Kampaň poběží do 10. 6. 2022 a každý ji může podpořit formou předprodeje tohoto jedinečného průvodce.


reklama

 
foto - Linhartová Lenka
Lenka Linhartová
Autorka pracuje pro iniciativu Na ovoce.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

27.5.2022 10:09
pražské zanedbané sady a lesy jsou zajímavým fenoménem. jedná se zpravidla o pozemky v rukou soukromých vlastníků, potomků dávných vlastníků, kdy je rozsekáno na nějaké ty čtyřiašedesátinové a stodevětačtyřicetinové podíly (od komoušského vyvlastnění holt utekly 3-4 generace), vlastníci se nedovedou dohodnout co s tím dál, někteří jsou nezvěstní po vystěhování do všelikých zemí před 75 lety, potomci jsou nedohledatelní, a dohledatelní vlastníci nemají chuť ani sílu to řešit (péčí o pozemky počínaje, přes lobbování v územním plánování po prodej - a reálná tržní cena pozemků by byla v jednotkách tisíců za metr, jakkoli jsou to pozemky zoufale nestavební, nicméně zahrada/sad se dá oplotit, udržovat a třeba se v něm procházet nebo projíždět na koni).

na nadšeneckou péči o tyto pozemky lze nahlížet z různých úhlů. v každém případě je to maximum možného.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist