https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/specialni-budky-pro-vzacne-pustiky-belave-maji-i-male-zrcatko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Speciální budky pro vzácné puštíky bělavé mají i malé zrcátko

3.11.2019 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Budka pro puštíky. Uvnitř budky je patrné zrcátko. Neslouží však puštíkům, ale ochráncům přírody.
Budka pro puštíky. Uvnitř budky je patrné zrcátko. Neslouží však puštíkům, ale ochráncům přírody.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP
Ochránci přírody z Plzeňska instalovali ve spolupráci s lesníky speciální budky pro naše nejvzácnější sovy puštíky bělavé v Českém lese.
 

Puštík bělavý je naše nejvzácnější sova. V minulém století u nás téměř vymizela. Proto již po několik desetiletí probíhají snahy ornitologů o její návrat do naší přírody. Současný výskyt v Čechách vychází z reintrodukčních programů u nás a v Německu. Její početnost v ČR je dnes odhadována do 50 párů. Vyskytuje se zatím jen ve dvou oddělených oblastech. Jedna je na Šumavě a druhou tvoří Beskydy, Javorníky a Vsetínské vrchy. Podle našich předpisů má nejvyšší míru ochrany, patří mezi kriticky ohrožené druhy živočichů.

Ve snaze pomoci těmto sovám vybrali ochránci přírody ve spolupráci s lesníky vhodné lokality v Českém lese pro instalaci 10 speciálních budek, kde by mohli puštíci bezpečně zahnízdit. Hnízdní budky věnovala partnerská organizace z Německa Verein für Landschaftspflege und Artenschutz in Bayern, která se zabývá reintrodukčním projektem uvedeného druhu v Německu a má s nimi dobré zkušenosti. Na české straně v Českém lese zatím puštíci sice ještě nehnízdí, ale budky jsou umístěny v dosahu puštíků hnízdících na německé straně hranice, zvané Hornofalcký les (Oberpfälzer Wald).

Budku pro puštíky je potřeba instalovat do koruny stromů.
Budku pro puštíky je potřeba instalovat do koruny stromů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP

Samotná instalace budek není jednoduchá. Umisťují se do výšky kolem 10 m nad zemí a využívá se k tomu speciální lezecké vybavení. Budky mají tři vletové otvory, voděodolnou střechu a jsou vybaveny sklopným zrcátkem, aby bylo možné provádět kontrolu obsazenosti, aniž by došlo k rušení hnízdících ptáků. Budky byly umístěny do zbytků zachovalých bukových porostů, kde mohou puštíci nalézt vhodné podmínky k životu. Informace o nich mají i lesníci, kteří tak mohou zohlednit jejich potřeby při plánování lesnických prací. Lokalita bude dále sledována. Puštíky ohrožuje zejména úbytek starých bukových porostů a rušení v době hnízdění.

Puštík bělavý je po výru velkém naší druhou největší sovou. Rozpětí křídel může dosáhnout až 170 cm. Je známý tím, že si urputně brání své hnízdo. Věříme, že jsme umístěním budek učinili další krok k usídlení těchto zajímavých sov i na české straně Českého lesa a k podpoře biologické ochrany zdejších lesů proti hlodavcům.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist