https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/studie-jedovati-hadi-budou-kvuli-globalnimu-oteplovani-zrejme-masove-migrovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studie: Jedovatí hadi budou kvůli globálnímu oteplování zřejmě masově migrovat

6.5.2024 12:36 | LONDÝN (ČTK)
U některých druhů, jako je například zmije gabunská, se podle studie zvětší jejich přirozené prostředí až o 250 procent.
U některých druhů, jako je například zmije gabunská, se podle studie zvětší jejich přirozené prostředí až o 250 procent.
Foto | Isiwal / Wikimedia Commons
Změna klimatu pravděpodobně povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů a zemí, které na to nejsou připravené, což jejich obyvatele učiní zranitelnějšími vůči uštknutí. Napsal to list The Guardian s odkazem na studii, podle které se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy.
 

Vědci ve studii modelovali geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, o nichž je známo, že mohou ohrozit člověka na životě, aby pochopili, kde by různé druhy mohly do roku 2070 najít příznivé klimatické podmínky.

Podle studie, kterou publikoval odborný časopis Lancet Planetary Health, budou nejvíce ohroženi lidé ve středně a nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a také v částech Afriky.

Většina jedovatých hadů bude v důsledku úbytku tropických a subtropických ekosystémů do roku 2070 méně rozšířená. U některých druhů, jako je například zmije gabunská, se ale podle studie zvětší jejich přirozené prostředí až o 250 procent. Vědci také předpokládají, že místa výskytu zmije skvrnité a rohaté se do roku 2070 více než zdvojnásobí.

"Jelikož se stále více půdy přeměňuje na zemědělskou a na půdu k chovu hospodářských zvířat, ničí se a fragmentují přirozená stanoviště, na kterých jsou hadi závislí,“ uvádějí autoři studie. Některé druhy se tomu ale dokážou přizpůsobit, protože pole pro ně představují nový zdroj potravy, například hlodavců.

"Náš výzkum ukazuje, že když se jedovatí hadi začnou objevovat na nových místech, je to varovný signál, abychom začali přemýšlet o tom, jak můžeme sebe a své životní prostředí chránit,“ dodali autoři studie.

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že každý rok je jedovatými hady uštknuto 1,8 až 2,7 milionu lidí, což způsobí až 138.000 úmrtí a nejméně 400.000 amputací a trvalých postižení. WHO v roce 2017 zařadila hadí uštknutí mezi zanedbávané tropické nemoci s nejvyšší prioritou.

"Nyní konečně lépe víme, jak hadi změní své rozšíření v souvislosti se změnou klimatu, ale existuje také vážná obava, že uštknou více lidí, pokud budou častější teplé teploty, prudké deště a záplavy, které vytlačí hady i lidi,“ uvedla Anna Pintorová, vědecká pracovnice skupiny WHO pro zanedbávané tropické nemoci.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

6.5.2024 18:09
To nám asi nehrozí. U nás jsou nejen hadi, ale i další plazi nebo obojživelníci silně vyekologizováni.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

6.5.2024 23:02
Já jen, o kolik se má zvednout lidská populace v Africe během příštích 30 let. O víc jak miliardu. Jak asi bude vypadat ta fragmentace s tou miliardou lidí navíc? WHO by spíš měla začít přemýšlet co s lidmi a ne co s hady.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

7.5.2024 05:35 Reaguje na Jarek Schindler
Přesně!
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

7.5.2024 05:35 Reaguje na Jarek Schindler
Přesně!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist