Teploty v Evropě se zvyšují více než dvojnásobně oproti celosvětovému průměru, varuje zpráva
Zpráva o stavu klimatu v Evropě, vypracovaná společně se službou Evropské unie pro změnu klimatu Copernicus, se zaměřila na rok 2021. Poskytuje informace o rostoucích teplotách, vlnách veder na pevnině a v mořích, extrémním počasí, měnících se srážkách a ustupujícím ledu a sněhu.
Teploty nad Evropou se v období 1991-2021 výrazně zvýšily, a to průměrným tempem přibližně +0,5 °C za desetiletí. V důsledku toho alpské ledovce v letech 1997-2021 ztratily 30 metrů tloušťky ledu. Grónský ledovec taje a přispívá ke zrychlujícímu se zvyšování hladiny moří. V létě 2021 došlo v Grónsku k tání a vůbec poprvé byly zaznamenány srážky na jeho nejvyšším bodě, stanici Summit.
V roce 2021 vedly vysoce nárazové povětrnostní a klimatické události ke stovkám úmrtí, přímo zasáhly více než půl milionu lidí a způsobily hospodářské škody přesahující 50 miliard USD. Přibližně 84 % těchto událostí tvořily povodně nebo bouře.
Nejsou to však jen špatné zprávy. Řada zemí v Evropě byla velmi úspěšná ve snižování emisí skleníkových plynů. Konkrétně v Evropské unii (EU) se emise skleníkových plynů mezi lety 1990 a 2020 snížily o 31 %, přičemž pro rok 2030 je stanoven čistý cíl snížení o 55 %.
Evropa je také jedním z nejpokročilejších regionů v přeshraniční spolupráci při přizpůsobování se změně klimatu, zejména v nadnárodních povodích. Patří ke světové špičce v oblasti poskytování účinných systémů včasného varování, které chrání přibližně 75 % obyvatel. Zdravotní akční plány pro horko zachránily mnoho životů před extrémním horkem.
Výzvy jsou však obrovské.
"Evropa představuje živý obraz oteplujícího se světa a připomíná nám, že ani dobře připravené společnosti nejsou před dopady extrémních projevů počasí v bezpečí. Letos, stejně jako v roce 2021, byly velké části Evropy postiženy rozsáhlými vlnami veder a suchem, které podnítily požáry. V roce 2021 způsobily výjimečné povodně smrt a zkázu," uvádí generální tajemník WMO profesor Petteri Taalas.
"Pokud jde o zmírňování dopadů, dobré tempo snižování emisí skleníkových plynů v regionu by mělo pokračovat a ambice by se měly dále zvyšovat. Evropa může hrát klíčovou roli při dosažení uhlíkově neutrální společnosti do poloviny století, aby byla splněna Pařížská dohoda," pokračuje Taalas.
Služba EU Copernicus Climate Change Service (C3S), kterou jménem Evropské komise realizuje ECMWF, poskytuje nejmodernější údaje a nástroje pro monitorování klimatu na podporu zmírňování dopadů změny klimatu a přizpůsobování se této změně a iniciativ, jako je například Evropská zelená dohoda.
"Evropská společnost je zranitelná vůči proměnlivosti a změnám klimatu, ale Evropa je také v čele mezinárodního úsilí o zmírnění změny klimatu a o vývoj inovativních řešení, jak se přizpůsobit novému klimatu, se kterým budou muset Evropané žít," vysvětluje Carlo Buontempo, ředitel služby Copernicus pro změnu klimatu Evropského střediska pro střednědobou předpověď počasí (ECMWF).
"S tím, jak se rizika a dopady změny klimatu stále více projevují v každodenním životě, roste potřeba a zájem o klimatické informace, a to zcela oprávněně. Touto zprávou se snažíme překlenout propast mezi daty a analýzami a poskytnout vědecky podložené, ale dostupné informace, které jsou 'připraveny k rozhodování', a to napříč sektory a profesemi," dodává Buontempo.
Zpráva o stavu klimatu v Evropě vychází ze zprávy C3S o stavu klimatu v Evropě zveřejněné v dubnu a z informací poskytnutých sítí regionálních klimatických center WMO RA VI. Jedná se o jednu ze série regionálních zpráv, které WMO sestavuje s cílem poskytnout tvůrcům politik lokalizované vědecké informace. Byla představena na regionální konferenci ředitelů evropských národních meteorologických a hydrologických služeb.
Zpráva a doprovodná mapa zahrnuje příspěvky národních meteorologických a hydrologických služeb, odborníků na klima, regionálních orgánů a partnerských agentur OSN. Zpráva byla vydána před každoročními jednáními OSN o změně klimatu COP27 v Šarm aš-Šajchu.
Budoucí scénáře
Podle šesté hodnotící zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (pracovní skupina I, IPCC AR6 WGI) se předpokládá, že v budoucnu bude přibývat katastrof souvisejících s počasím, klimatem a vodou. Podle ní existuje "vysoká jistota", že:
-
• Bez ohledu na budoucí úroveň globálního oteplování budou teploty ve všech evropských oblastech stoupat rychlostí, která převýší globální průměrné teplotní změny, podobně jako tomu bylo v minulosti.
-
• Četnost a intenzita extrémních horkých jevů, včetně mořských vln veder, se v posledních desetiletích zvýšila a předpokládá se, že se bude zvyšovat bez ohledu na scénář emisí skleníkových plynů. Předpokládá se, že při globálním oteplení o 2 °C a více budou překročeny kritické prahové hodnoty důležité pro ekosystémy a člověka.
-
• Pozorování mají sezónní a regionální charakter v souladu s předpokládaným nárůstem srážek v zimě v severní Evropě. V létě se předpokládá pokles srážek ve Středomoří, který se rozšíří do severnějších oblastí. Předpokládá se, že při globálním oteplení nad 1,5 °C dojde k nárůstu extrémních srážek a pluviálních povodní ve všech regionech s výjimkou Středomoří.
Dopady na klima
Zdraví: Změna klimatu ovlivňuje zdraví Evropanů nesčetnými způsoby, včetně úmrtí a nemocí způsobených stále častějšími extrémními výkyvy počasí (vlny veder), nárůstem zoonóz a nemocí přenášených potravinami, vodou a vektory a problémy s duševním zdravím.Nejsmrtelnějšími extrémními klimatickými jevy v Evropě jsou vlny veder, zejména v západní a jižní Evropě. Kombinace změny klimatu, urbanizace a stárnutí populace v regionu vytváří a bude dále prohlubovat zranitelnost vůči horku.
Změny v produkci a distribuci pylů a spor vyvolané změnou klimatu mohou vést k nárůstu alergických onemocnění. Více než 24 % dospělých žijících v evropském regionu trpí různými alergiemi, včetně těžkého astmatu, zatímco podíl dětí v regionu je 30-40 % a stále roste. Změna klimatu ovlivňuje také rozšíření nemocí přenášených vektory. Příkladem jsou klíšťata (Ixodes ricinus), která mohou šířit lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu.
Podle regionální kanceláře WHO pro Evropu bylo v roce 2019 v evropském regionu WHO přibližně půl milionu předčasných úmrtí způsobeno antropogenním znečištěním ovzduší jemnými částicemi, z nichž významná část přímo souvisí se spalováním fosilních paliv. Odhaduje se, že snížením emisí oxidu uhličitého by bylo možné zabránit přibližně 138 000 předčasných úmrtí ročně, což by mohlo přinést úspory ve výši 244-564 miliard USD.
Děti jsou vůči dopadům změny klimatu zranitelnější než dospělí, a to jak po fyzické, tak po psychické stránce. Podle indexu klimatického rizika pro děti (CCRI) UNICEF žije téměř 125 milionů dětí v Evropě v zemích se "středním až vysokým" rizikem (třetí z pěti úrovní klasifikace používané v celosvětovém měřítku).
Ekosystémy: Většina škod způsobených požáry je způsobena extrémními událostmi, na které nejsou ekosystémy ani komunity přizpůsobeny. Změna klimatu, lidské chování a další základní faktory vytvářejí v Evropě podmínky pro častější, intenzivnější a ničivější požáry, které mají významné socioekonomické a ekologické důsledky.
Doprava: Dopravní infrastruktura a provoz jsou ohroženy jak postupnou změnou klimatu, tak extrémními událostmi (např. vlnami veder, silnými lijáky, silným větrem a extrémní hladinou moře a vlnami). Velká část dopravní infrastruktury byla vybudována na základě historických hodnot pro různé prahové hodnoty povětrnostních jevů, a proto není odolná vůči současným extrémům.
Politika ochrany klimatu
Vnitrostátně stanovené příspěvky (NDC) jsou základem Pařížské dohody a dosažení těchto dlouhodobých cílů. NDC ztělesňují úsilí jednotlivých zemí o snížení národních emisí a přizpůsobení se dopadům změny klimatu. K březnu 2022 předložilo NDC 51 evropských zemí a EU.Mnoho evropských smluvních stran se zaměřilo především na zmírňování změny klimatu, což se odráží v jejich NDC, přičemž jako hlavní priority pro zmírňování změny klimatu zdůrazňují tyto oblasti: dodávky energie, zemědělství, odpady a využívání půdy, změny ve využívání půdy a lesnictví.
V roce 2021 Evropská unie (EU) ve svém zákoně o klimatu učinila klimatickou neutralitu, tedy cíl nulových čistých emisí do roku 2050, v EU právně závaznou. Stanovila prozatímní cíl snížení emisí o 55 % do roku 2030.
Světová meteorologická organizace je autoritativním hlasem systému OSN v oblasti počasí, klimatu a vody.
Program Copernicus je součástí vesmírného programu Evropské unie, který je financován z prostředků EU, a je jeho vlajkovou lodí v oblasti pozorování Země, která funguje prostřednictvím šesti tematických služeb: Atmosféra, Moře, Země, Změna klimatu, Bezpečnost a Nouzové situace. Poskytuje volně přístupná provozní data a služby, které uživatelům poskytují spolehlivé a aktuální informace týkající se naší planety a jejího životního prostředí. Evropské středisko pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF) provozuje dvě služby z programu EU pro pozorování Země Copernicus: Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) a Copernicus Climate Change Service (C3S). Přispívají také do služby Copernicus Emergency Management Service (CEMS), kterou realizuje Společná rada EU pro výzkum (JRC).
Služba C3S poskytuje směrodatné informace o minulém, současném a budoucím klimatu a také nástroje, které umožňují tvůrcům politik a podnikům zmírňovat změny klimatu a přizpůsobovat se jim. C3S každoročně v dubnu zveřejňuje vlastní zprávu o stavu klimatu v Evropě (ESOTC) a analýzu za předchozí rok.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (65)
Radim Polášek
2.11.2022 20:17 Reaguje na Richard Vaceksmějící se bestie
2.11.2022 16:07Jak je to jinde na naší planetě - všechno souvisí se vším.
Miroslav Vinkler
2.11.2022 16:171) https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/realita-mytus-ciste-energie.A221101_195413_p_spolecnost_nef
2) https://clintel.org/open-letter-to-global-leaders-assembled-at-cop27-in-sharm-el-sheikh-egypt/
Pavel Hanzl
2.11.2022 21:26 Reaguje na Miroslav VinklerTo mi stačí, dál to číst nemá cenu. Už teplo emitované elektromobilem nebo turbínou je totální pitomost.
Demagogie typu "záměna hladiny významnosti".
Petr Eliáš
2.11.2022 16:41Tak to bude pro místní fanatické popírače jak rudý hadr na býka. :-)
Richard Vacek
2.11.2022 16:59 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
2.11.2022 20:25 Reaguje na Richard VacekRichard Vacek
2.11.2022 22:54 Reaguje na Petr EliášA pokud se podíváme třeba na rostlinnou produkci, tak vidíme, že roste dokonce rychleji, než počet obyvatel. Není to jen lepší agrotechnikou, ale i příznivějšími teplotami a vyšší koncentrací CO2. Těžko říct, proč se o těchto příznivých vlivech moc nemluví a proč jsou lidi strašeni, že země skončí v plamenech pekelných.
https://www.fao.org/faostat/en/#data/QCL/visualize
Petr Eliáš
3.11.2022 06:32 Reaguje na Richard VacekTěžko říct proč mlžiči, jako vy, si vybírají jen to, co se jim hodí.
FAO píše i toto: ,,The projected impacts of climate change on major crop yields are now well documented, based on two decades of research. Globally, negative impacts are more commonly found than positive ones. Observations of the effects of climate trends on crop production indicate that
climate change has already negatively affected wheat and maize yields in many regions, as well as globally.,, ;)
https://www.fao.org/3/i5188e/I5188E.pdf
Richard Vacek
3.11.2022 13:22 Reaguje na Petr EliášPavel Hanzl
2.11.2022 21:29 Reaguje na Petr EliášNikdy z toho nic nepochopí a nezapamatují to, nemají na to v koblize závit.
"Člověk, který je demoralizovaný, není schopen vyhodnotit pravdivé informace. Fakta mu nic neříkají. I kdybych ho zasypal informacemi, autentickými důkazy, dokumenty či fotografiemi."
Jurij Bezmenov, sovětský propagandista z 80. let
Radim Polášek
2.11.2022 20:13Kromě toho Evropa vykazuje jako kontinent velmi nadprůměrnou míru odlesnění. A plošné odlesnění teploty v krajině dost výrazně zvyšuje. Otepelní ještě zvyšuje, když jsou místo lesů vesměs intenzívně obdělávaná pole, kde v době, kdy na polích nejsou větší porosty polních kultur, jsou tyto pole díky herbicidům holé. Zatímco pole obdělávaná eko a bio postupy jsou vesměs i v době mimo růst pěstované kultury zarostlá vždyvcky nějakým množstvím plevelů, které vliv těchto polí na oteplování krajiny zmenšují. Stejně fungují i pole malých rozloh obdělávaná ručně a ohraničená množstvím mezí s přírodními trvalými porosty.
A to ani nemluvím o Středozemí, které bylo odlesněno už ve starověku a kde jsou rozsáhlé plochy za tu dobu přeměněné suchem a rozsáhlou vzdušnou erozí na pouštní písčitou a kamenitou bezvodou krajinu, která zvyšuje průměrné teploty ještě mnohem víc než intenzívně obdělávaná pole.
Miroslav Vinkler
2.11.2022 20:30 Reaguje na Radim PolášekPetr Eliáš
2.11.2022 20:31 Reaguje na Radim PolášekA proč u nás nebylo tepleji za Marie Terezie, když bylo zalesnění daleko nižší než dnes?
Petr
2.11.2022 21:01 Reaguje na Petr EliášKdybychom my dnes měli tehdejší míru zalesnění, nebo spíš odlesnění, upekli bychom se a totálně vyschli.
Ladislav Metelka
2.11.2022 21:04 Reaguje na PetrPetr Eliáš
2.11.2022 21:17 Reaguje na PetrJarka O.
3.11.2022 13:26 Reaguje na Petr EliášM. Terezie: 1717-1780. Zdroj Wiki.
Ladislav Metelka
2.11.2022 21:01 Reaguje na Radim PolášekVladimir Mertan
2.11.2022 22:11 Reaguje na Ladislav MetelkaMYslíte si teda, alebo to máte zmerané, že v lete je nad lesom (nad korunami stromov) teplejšie ako na poli?
Ladislav Metelka
2.11.2022 22:32 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
3.11.2022 07:06 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
3.11.2022 08:27 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
3.11.2022 18:14 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
3.11.2022 21:32 Reaguje na Vladimir MertanVladimir Mertan
4.11.2022 07:40 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
4.11.2022 10:31 Reaguje na Vladimir MertanPavel Hanzl
2.11.2022 21:40 Reaguje na Radim PolášekJenže pár procent, tu změnu klimatu jen urychlují.
Proti 50 miliardám tun CO2 každoročně emitovaných do atmosféry je to jak plivnutí. Ten ďábel je skrytý ve slově KAŽDOROČNĚ.
FRANTIŠEK PTÁČNÍK
5.11.2022 08:54 Reaguje na Pavel HanzlMiloš Zahradník
2.11.2022 22:48Teploty nad Evropou se v období 1991-2021 výrazně zvýšily, a to průměrným tempem přibližně +0,5 °C za desetiletí.
Zkombinujeme li obsah teto vety s informaci, kterou nese nadpis clanku dostavame udaj, ze v obdobi 1991 - 2021 se globalni teploty zvysily
mener nez o 0.75 stupne a to mi neprijde nijak tragicke. Verrim, ze historie klimatu je pla zmen teplot za 30 let ktere jsou vyraznejsi, a ani nemusi jit o konec doby ledove apod.
Zmena klimatu totiz nermusi ani tak znamenat zmenu teplot jako zmenu
rozloseni tlakovych utvaru. Konkretne u nas v Evrope je to proste castejsi
vyskyt situaci, kdy k nam proudi teplty vzduch z jiznich smeru, treba i z te Sahary. Ze jinde, co ja vimk treba v Mongolsku nebo nad strednim Atlantikem se zvysila frekvence severnich vetru, nikoho nezajima. Reci otani ledovcu v Gronsku atd. jsou jen pouhe kecy, pokud to nedoprovodime
udaji o zvyseni urovne svetoveho oceanu - ocistenymi o efekt zpusobeny
roztaznosti vody
Co se tyka te "pameti" kliatickeho systemu tak dulezite jsou hlubiny oceanu. Vybavuje se mi veta z jedne knihy o oceanografii ze oceany resp. jejich hlubiny jsou (a to i na rovniku) "gigantickymi zasobniky chladu"
Toho by ze dalo nejak inovativne vyuzit - pardon za zertik na zaver, nic jineho si takoveto clanky ani nezaslouzi - co takhle nechat vybuchnout par atomovek hluboko ve svetovem okeanu a nejlepe blizko rovniku, aby se ten chlad vyvalil nahoru
:))))
se naopak zvysila frekvence severnich proudeni
Miloš Zahradník
2.11.2022 22:51 Reaguje na Miloš ZahradníkLadislav Metelka
2.11.2022 22:54 Reaguje na Miloš ZahradníkMiloš Zahradník
2.11.2022 23:15 Reaguje na Ladislav MetelkaKatka Pazderů
3.11.2022 05:29Richard Vacek
3.11.2022 06:00 Reaguje na Katka PazderůMnozí nealarmisté mají z oteplení radost jako z pozitivního trendu a nechtějí proti němu bojovat, protože to pokládádají za vyhazování peněz.
Slavomil Vinkler
3.11.2022 10:16 Reaguje na Richard VacekJiří Svoboda
3.11.2022 15:09 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
3.11.2022 09:50 Reaguje na Katka PazderůPetr Pokorný | 12. 7. 2012 | Vesmír 91, 438, 2012/7
nebo GREENLAND GISP2 ICE Core -Last 10,000 Years Interglacial Temperature
a pak si udělejte na historii teploty názor.
V tomto článku se začíná graf asi z doby před 400 let, kdy byla teplota na severní polokouli nejnižší od konce doby poledové. Proč asi? Asi aby nebylo vidět, že před 1000 lety bylo ještě o +10 °C tepleji?
Petr Eliáš
3.11.2022 10:16 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
3.11.2022 10:18 Reaguje na Petr EliášSlavomil Vinkler
3.11.2022 10:22 Reaguje na Petr EliášLadislav Metelka
3.11.2022 10:34 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
3.11.2022 10:54 Reaguje na Ladislav MetelkaA na obou je vidět i ta hokejová křivka, když vyberete jen posledních 500let. No věřte si "objektivně" čemu chcete.
Petr Eliáš
3.11.2022 10:47 Reaguje na Slavomil VinklerAle když to tvrdí Allen, člen klubu popíračů (CO2 Coalition, The Saltbush), tak to jistě bude pravda.
Zkuste si přečíst třeba toto, kde se píše o tom, jak jsou tato data zneužívána popírači.
1) https://www.carbonbrief.org/factcheck-what-greenland-ice-cores-say-about-past-and-present-climate-change/
A pak se můžete třeba podívat na rekonstrukci teplot na severní polokouli třeba zde:
2) https://www.nature.com/articles/s41597-020-0530-7#Sec2
Miroslav Vinkler
3.11.2022 11:09 Reaguje na Petr Eliáš" Naše rekonstrukce, která je založena na mnohem větším počtu proxy dat a mnoha statistických metodách, posiluje nesoulad mezi GMST vyšším než předindustriálním, jak je reprezentováno proxy údaji, a nižším než předindustriálním GMST, jak je simulováno klimatickými modely . Pochopení toho, co způsobilo tento nesoulad, bude nepochybně předmětem následujících studií."
Můžete mi to přeložit do lidštiny ?
Slavomil Vinkler
3.11.2022 11:38 Reaguje na Petr EliášLadislav Metelka
3.11.2022 11:42 Reaguje na Slavomil VinklerMiroslav Vinkler
3.11.2022 15:13 Reaguje na Ladislav MetelkaLadislav Metelka
3.11.2022 15:22 Reaguje na Miroslav VinklerJarka O.
3.11.2022 13:32 Reaguje na Slavomil VinklerLíbí se mi tyto věty, jen tak na okraj: ...fauna zahrnovala vedle jelenů a medvědů také slony a nosorožce.[6] Velký rozmach v této době zažila populace neandertálců.
Miroslav Vinkler
3.11.2022 11:18-------
Nedávná studie odhalila, že přirozený atmosférický skleníkový efekt Země je kolem 90 K nebo asi 2,7krát silnější, než se předpokládalo za posledních 40 let. Tepelné zvýšení takové velikosti nelze vysvětlit pozorovaným množstvím vycházejícího infračerveného dlouhovlnného záření absorbovaného atmosférou (tj. ≈ 158 W m-2), což vyžaduje přehodnocení základní skleníkové teorie.
-------
Nový model zobrazuje charakteristiky vznikajícího termodynamického vztahu na makroúrovni, o kterém věda dosud nevěděla, což má důležité teoretické důsledky. Klíčovým předpokladem modelu je, že atmosférický „skleníkový efekt“, který je v současnosti vnímán jako radiační jev, je ve skutečnosti adiabatickým (tlakem indukovaným) tepelným zesílením analogickým kompresnímu ohřevu a nezávislým na složení atmosféry. ..
Jinými slovy, takzvané „zpětné skleníkové záření“ je globálně spíše výsledkem atmosférického tepelného efektu než jeho příčinou.
dostupné zde :
https://www.researchgate.net/publication/317570648_New_Insights_on_the_Physical_Nature_of_the_Atmospheric_Greenhouse_Effect_Deduced_from_an_Empirical_Planetary_Temperature_Model
Mimo soutěž jsem se chtěl zeptat, zda tento názor byl vyvrácen nebo potvrzen.
Ladislav Metelka
3.11.2022 11:54 Reaguje na Miroslav VinklerJiří Svoboda
3.11.2022 15:30 Reaguje na Miroslav VinklerFRANTIŠEK PTÁČNÍK
4.11.2022 07:02Ladislav Metelka
4.11.2022 10:33 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKFRANTIŠEK PTÁČNÍK
5.11.2022 08:31To bylo vlastně asi 4 až 5 let po r.1947, kdy byla opravdu bída po vodě. U nás ve vsi vyschli studně a prý chodili pro vodu do studně, kterou mám na dvoře, ale nevím zde je několik studní ve stejné úrovni, to jsem prostě slyšel od pamětníků.
Ladislav Metelka
7.11.2022 10:57 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKFRANTIŠEK PTÁČNÍK
5.12.2022 15:56Z ledovců voda, stoupá ladina oceánů. Tak vážení mi Česká republika již 40 let meliorujeme a to je ta voda co zaplavuje Benátky. Takže by bylo záhadno se probrat a radši něco dělat s tím zadržením vody, ne ale přehrady. Možná proč? V době největšího sucha jsem jel kŽelivské přehradě. U nás lilo přijel jsem tam a tam na mne koukali, že není možné jakto , že mám mokré auto. To není první případ, vemte Pálavu, tam taky neprší a mimochodem řeka Morava je ohraničena hrázema a voda se zde nezdrží není to snad jasný, proč okolo toho mluvit. A nyní k přehradám, tam sice voda je, ale odpuzuje to mraky, je to tak? Víc nemá cenu říkat. Stačí se jen rozhlédnout a ne mít mraky študovaných a ty vymyslí jen to co chce trh....