https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/tropicke-lesy-dokazi-odolavat-zvysujicim-se-teplotam-pokud-budou-nedotcene.jinak-je-ceka-nejista-budoucnost
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tropické lesy dokáží odolávat zvyšujícím se teplotám, pokud budou nedotčené. Jinak je čeká nejistá budoucnost

24.5.2020 13:11 | PRŮHONICE (Ekolist.cz)
Jaké zvýšení teploty tropický les zvládne? Záleží, jak je fit.
Jaké zvýšení teploty tropický les zvládne? Záleží, jak je fit.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Svátek / AV ČR
Klimatická změna chystá tropickým lesům nejistou budoucnost. Nová studie publikovaná v časopise Science ukazuje, že i v teplejších podmínkách mohou tropické lesy nadále ukládat velké objemy uhlíku, pokud ovšem současně omezíme produkci skleníkových plynů. Na zmíněné studii se podíleli i tři vědci z České republiky.
 
Tropické lesy dlouhodobě absorbují oxid uhličitý, uvolněný do atmosféry spalováním fosilních paliv. Děje se to za pomoci fotosyntézy, a tropické lesy tak pomáhají udržet stabilitu klimatu na Zemi.

Oxid uhličitý je jedním z hlavních skleníkových plynů, které přispívají k zachycování tepla ze slunečního záření. Množství oxidu uhličitého v ovzduší se však vlivem lidské činnosti prudce zvyšuje a v současné době vysoce přesahuje nejen předindustriální hodnoty, ale i koncentrace za posledních několik set tisíc let. Tím dochází k zadržování stále většího množství tepla v atmosféře a k posunu klimatické rovnováhy, jinými slovy globální klimatické změně.

Nová studie otištěná v mezinárodním vědeckém časopise Science ukazuje, že tropické lesy jsou schopny se s globálním oteplováním vyrovnat, aniž by významně klesla jejich schopnost vázat nadbytečný oxid uhličitý z ovzduší.

Děje se tak, pokud je množství uhlíku navázané růstem stromů větší než ztráty vlivem mortality a rozkladu dřeva. A to funguje jen za určitých okolností: globální změna teploty nesmí být příliš rychlá, lesy musí zůstat nedotčené lidskou činností a denní teplota nesmí překonat kritickou hranici 32 stupňů Celsia.

Tropický les na Borneu.
Tropický les na Borneu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Radim Hédl / AV ČR
Například již nárůst globálních průměrných teplot o 2 °C vzhledem k předindustriálním hodnotám bude znamenat, že zhruba tři čtvrtiny tropických lesů se dostanou do podmínek přesahujících zmíněnou kritickou hranici. Jakékoliv další zvýšení teplot by pak mohlo vést ke zvýšené mortalitě stromů a rychlému uvolňování uhlíku z lesů.

Na uvedených výsledcích se podíleli i tři autoři z České republiky – Radim Hédl z Botanického ústavu AV ČR, Martin Dančák z Univerzity Palackého v Olomouci a Martin Svátek z Mendelovy univerzity v Brně. Ke studie dosud nebývalé svým rozsahem přispěli dlouhodobými opakovanými měřeními růstu několika tisícovek stromů a sledováním jejich mortality na trvalých plochách v národním parku UluTemburong v Bruneji na Borneu.

V Bruneji začali působit již v roce 2007 a od té doby se soustavně věnují výzkumu tropických lesů Bornea. Kromě společného bádání na brunejských plochách čeští vědci rozvíjí výzkum tropických lesů v dalších navazujících tématech.

„Světové tropické lesy obsahují jen ve stromech tolik uhlíku, že to vyrovnává produkci emisí z fosilních paliv za čtvrt století. Pokud budeme schopni klimatickou změnu zmírnit, mohou tyto lesy i nadále ukládat velké množství uhlíku,“ komentuje výsledky studie Radim Hédl, který vede dlouhodobý monitoring na trvalých plochách v Bruneji.

„Existují však obavy, že toto úložiště postupně přestává fungovat, protože nadměrné oteplování a období sucha zpomalují růst stromů nebo zvyšují jejich mortalitu. Uvolněný uhlík by pak mohl ještě urychlit klimatickou změnu,“ doplňuje Hédl.

„Lze předpokládat, že tropické lesy jsou do určité míry schopny dlouhodobé adaptace na klimatickou změnu, a to částečně díky své vysoké biodiverzitě. Stromy tolerující nové klimatické podmínky porostou lépe než druhy hůře adaptované, které postupně nahradí,“ dodává Martin Dančák, který je předním českým expertem na biodiverzitu tropických lesů. Ta dosahuje na monitorovacích plochách v Bruneji jedné z nejvyšších hodnot na světě.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Radim Hédl / AV ČR
Jejich kolega Martin Svátek, který koordinuje výzkum dopadů těžby a fragmentace tropických lesů na Borneu, k nově získaným výsledkům říká: „Současné poznatky ukazují obdivuhodnou schopnost nedotčených tropických lesů čelit vysokým teplotám. Většina lesů v tropech je však již do různé míry ovlivněna činností člověka, což se může projevit i v dlouhodobém narušení jejich fungování a snížení odolnosti tropických lesů vůči klimatickým extrémům.“

Aktuální studie poprvé využila přímá terénní měření, aby prozkoumala citlivost světových tropických lesů na změnu klimatu. V dlouhodobém srovnání má teplota zřejmě hlavní vliv na ukládání uhlíku prostřednictvím sníženého růstu stromů, zatímco druhým klíčovým faktorem je sucho, jež vede k odumírání stromů.

Poznatky o tom, jak světové tropické lesy reagují na klima, čerpají z pečlivých terénních měření získaných během desítek let, často v odlehlých lokalitách. Globální autorský tým složený z 225 vědců spojil terénní data z Jižní Ameriky (RAINFOR), Afriky (AfriTRON) a Asie (T-FORCES).

Množství ukládaného uhlíku bylo zjištěno pomocí opakovaných měření průměrů kmene a výšek jednotlivých stromů na trvalých monitorovacích plochách. Plochy jsou navštěvovány v několikaletých intervalech; tak se dá zjistit, kolik uhlíku mezitím stromy vstřebaly a jak dlouho v nich byl uložen, než odumřely. Výpočet změn množství uhlíku uloženého ve stromech vyžadoval taxonomické určení téměř 10 tisíc druhů celkem půl milionu stromů, 2 miliony jednotlivých měření průměru kmene, a to v 813 lesích ve 24 zemích po celých tropech.

Více informací o článku:

Sullivan M. J. P. a kol., 2020. Long-term thermal sensitivity ofEarth’stropicalforests. Science (DOI: 10.1126/science.aaw7578)


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.5.2020 07:34
A pokud ne, měli by se těžaři (a vlády) dočkat mastných pokut. Jestli ne, je to všechno plané žvanění k ničemu.
Odpovědět
va

vaber

24.5.2020 08:10
jak mohou lesy ukládat uhlík? to by se muselo stále zvětšovat množství biomasy,nebo se vytvářet nějaká uložiště, jako se uložilo uhlí. Realita je taková, že zmizí z planety každý rok plocha lesů velká jako Německo. Jak roste populace lidí,rostou nároky na prostor, nesmyslné vypalování lesů aby se uživila populace a mohlo se stavět na zelené louce ,prodej dřeva do bohatých států ,nic z toho se nezastaví. Chudým státům je to jedno a bohaté chtějí zisky.
Odpovědět

Jan Šimůnek

24.5.2020 09:31
Tropické pralesy žádný uhlík neukládají. Jejich biomasa je +- konstantní, takže co se do ní uloží fotosyntézou, to uvolní rozkladné organismy (od hub až po bakterie).

Faktem je, že šířením pralesů na sever a jih od rovníku v důsledku oteplení klimatu by se množství jejich biomasy zvyšovalo (jako jeden ze zpětnovazebných jevů, regulujících CO2 v atmosféře), ale o tom článek není.
Odpovědět
va

vaber

24.5.2020 15:51 Reaguje na Jan Šimůnek
je to jen otázka v jakém časovém období se pohybujete, byla doba kdy celý pruh planety od Sahary až do Indie byl zelený a Austrálie také a nyní uschla Subsahara a rozšiřují se téměř všechny pouště na planetě, jen po ústupu ledovců porostla lesem Evropa a část Ameriky ale jih Evropy se odlesnil a jih Severní Ameriky také
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.5.2020 07:57 Reaguje na Jan Šimůnek
Tropické pralesy uhlík samozřejmě ukládají, jejich biomasa se každoročně dramaticky snižuje kácením a vypalováním. Zarazit kácení a naopak vracet prales tam, kde nedávno ještě rostl je jediná rozumná cesta, který by vázala uhlík a hlavně udržovala malý vodní koloběh.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

25.5.2020 08:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Tentokrát se absolutně shodujeme.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

25.5.2020 12:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
I já se přidávám se souhlasem.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist