https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/turismus-bez-barier-dve-trasy-jako-priklad-jak-mohou-prirodu-navstivit-i-lide-se-snizenou-pohyblivosti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Turismus bez bariér? Dvě trasy jako příklad, jak mohou přírodu navštívit i lidé se sníženou pohyblivostí

13.7.2024 06:04 | PRAHA (Ekolist.cz)
Bezbariérový přístup na vyhlídku Hennerweg v Rakousku.
Bezbariérový přístup na vyhlídku Hennerweg v Rakousku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Česká republika nabízí mnoho krásných a zajímavých lokalit, která stojí za vidění. Pro většinu z nás nepředstavuje návštěva takových míst problém, ale jaké to je pro osoby se zrakovým či sluchovým postiženým nebo pro osoby se sníženou pohyblivostí? Na co nesmí zapomenout při plánování výletních tras? Jaké překážky je mohou čekat přímo v terénu? Je možné jim poznávání přírodních a kulturních krás usnadnit?
 
Na českém území je v rámci projektu Projekt CE-Spaces4All (volně přeloženo „Místa dostupná všem“) zmapováno devět tras v Národním parku Podyjí a čtyři trasy ve Znojmě, které jsou snadno přístupné i lidem s nejrůznějšími omezeními.

Zmapována je přístupnost ubytovacích zařízení, restaurací, kulturních zařízení, veřejných toalet, městskou a mimoměstskou hromadnou dopravu, parkoviště a další body zájmu.

Cesta k parkovišti u vyhlídky Hennerweg v Rakousku.
Cesta k parkovišti u vyhlídky Hennerweg v Rakousku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Každá trasa je důkladně zdokumentovaná, obsahuje fotografie a popisy povrchu cest a turistických cílů. Důležité pro každou trasu je cíl, povrch cesty, parkoviště a případně i toalety a občerstvení.

Vybrali jsme pro ukázku dvě trasy – jednu na české straně a druhou na rakouské.

1. Trasa prochází malebnou obcí Čížov na jejímž konci se nachází Návštěvnické středisko Správy Národního parku Podyjí, kde ve zvýšeném přízemí naleznete toalety. V prvním patře se nachází prodej pohlednic a informačních materiálů, stálá výstava o přírodě Podyjí a přednáškový sál s možností promítání tematických filmů. Bezbariérový vstup do budovy je možný pouze s asistencí zaměstnanců návštěvnického centra. Před budovou naleznete venkovní geologickou expozici a dětské hřiště.

Nedaleko návštěvnického centra se nachází zbytek tzv. „železné opony“. Jedná se o jediný dochovaný pozůstatek opevnění na jižní Moravě. Zbytek cesty se vede po cyklistické trase s asfaltovým povrchem, která je převážně krytá stromy. Touto cestou dojdete až k odbočení na Hardeggskou vyhlídku. Od této odbočky je potřeba asistence, jelikož je cesta kamenitá s vyčnívajícími kořeny. Bezbariérový přístup k vyhlídkovému altánu zatím není vybudován.

2. Trasa začíná u Nationalparkhaus Thayatal. Doporučujeme navštívit návštěvnické středisko Národního parku Thayatal. Dozvíte se zde spoustu užitečných informací, můžete zde zakoupit pohlednice a jiné upomínkové předměty.

Nejzajímavější částí je chov divokých koček, které se postupně vrací do přírody národního parku. Dozvíte se zde o těchto šelmách spoustu informací, a když budete mít štěstí, uvidíte během krmení jejich lovecké schopnosti. Po této zajímavé exkurzi se můžete vydat na krátkou dvou kilometrovou procházku, na jejímž cíli se nachází vyhlídka na nejmenší město Rakouska Hardegg. Vyhlídková plošina je plně bezbariérová a vychutnat si jí tak může každý.

Bezbariérový přístup na vyhlídkové místo ve Znojmě.
Bezbariérový přístup na vyhlídkové místo ve Znojmě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Projekt CE-Spaces4All se snaží zlepšit povědomí o potřebách těchto návštěvníků, ale také spojit úřady, podniky, turistické organizace a osoby s postižením, aby se zvýšila přístupnost v turismu.

V rámci projektu mezi sebou spolupracuje 12 projektových partnerů z Rakouska, České republiky, Slovinska, Chorvatska, Maďarska a Polska společně s Evropským fórem zdravotně postižených (EDF), které zastupuje zájmy 80 milionů osob s postižením v Evropě.

Mapa s návrhy dvou bezbariérových tras v pilotní oblasti Znojmo-Retz.
Mapa s návrhy dvou bezbariérových tras v pilotní oblasti Znojmo-Retz.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Tito partneři se zaměřují na tři pilotní regiony (Slovinsko – Chorvatsko – Maďarsko, Rakousko – Česká republika, Polsko). V přeshraniční česko-rakouské pilotní oblasti, která se rozkládá převážně na území Retzu, Znojemska, Národního parku Podyjí a Národního parku Thayatal, působí aktivně partneři Weinviertel Tourismus GmbH, Universität für Bodenkultur Wien (IRUB), Česká informační agentura životního prostředí (CENIA) a Česká asociace paraplegiků (CZEPA).

Během tří let bude provedena revize pilotního území a na základě získaných informací budou realizována opatření usnadňující potenciálním návštěvníkům s omezeními lepší dostupnost výletních cílů, ubytování, gastronomických zařízení či místních vinařů.

Projekt se zaměřuje nejen na osoby s postižením, ale také na zástupce zájmů těchto osob: aktéry z turistického sektoru, veřejné instituce a výzkumné organizace.

Přístupnost a dostupnost turistických nabídek je klíčová pro všechny, včetně starších osob, rodičů s kočárky, osob s dočasnými omezeními a dalších.

Součástí výsledků projektu bude digitální nástroj pro mapování bariér ve venkovských oblastech, společná přeshraniční strategie a místní akční plány, které pomohou lépe integrovat otázky dostupnosti a bezbariérovosti do prostorového plánování a nabídek pro osoby s omezeními.


reklama

 
Další informace |
Projekt CE-Spaces4All je kofinancován z programu Interreg CENTRAL EUROPE 2021-2027.
Více o projektu: www.interreg-central.eu/projects/ce-spaces4all/

foto - Horáková Kateřina
Kateřina Horáková
Autorka je pracovnicí CENIA.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist