https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/tygrice-ramba-z-chovu-karla-vemoly-ma-chirurgicky-odstranene-drapy-na-prednich-koncetinach
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tygřice Ramba z chovu Karla Vémoly má chirurgicky odstraněné drápy na předních končetinách

7.12.2023 14:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Four Paws
Ministerstvo životního prostředí v úterý 5. prosince odebralo zabaveného nelegálně chovaného bílého tygra ze soukromého chovu Karla Vémoly. Při kontrole zdravotního stavu před odjezdem bylo zjištěno, že zvíře má chirurgicky odstraněny všechny drápy na předních končetinách. Ministerstvo životního prostředí proto upozornilo Státní veterinární správu, která prověří podezření na týrání zvířete. Informuje o tom ministerstvo životního prostředí.
 
Tygřice Ramba byla zabavena z chovu Karla Vémoly, který nebyl schopen prokázat původ a legální způsob nabytí zvířete chráněného podle Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Tygřice Ramba našla svůj nový domov v záchranném centru TIERART organizace FOUR PAWS v Německu.

Při kontrole zdravotního stavu před převozem bylo zjištěno, že zvíře má chirurgicky odstraněny všechny drápy na předních končetinách. Předchozí držitel to zdůvodnil tím, že zvíře mělo v drápech zánět, a proto je bylo nutné odstranit. Soukromý veterinární lékař ale uvedl, že při zánětu se odstraňuje pouze zanícený dráp, a nikoliv všechny drápy, navíc na obou končetinách. Na tato závažná zjištění ministerstvo upozornilo Státní veterinární správu.

„Po obdržení všech důležitých dokumentů a informací Krajská veterinární správa prověří odebrání všech drápů na předních končetinách tygřice Ramba. Chirurgické odstranění drápů u šelmy z jiných než zdravotních důvodů lze považovat za závažný přestupek týrání zvířete, který porušuje zákon na ochranu zvířat proti týrání,“ sdělil Petr Vorlíček, tiskový mluvčí Státní veterinární správy.

Státní veterinární správa současně prověří, zda nebyl tento zákrok proveden i u dalších kočkovitých šelem z chovu.

Nejčastější způsob odebrání drápů se nazývá onychektomie, při které je dráp odstraněn i s kostí posledního článku prstu buď skalpelem, nebo laserem. Tento zákrok bývá prováděn v kontaktních chovech pro snížení nebezpečnosti zvířete. Odstraněním drápů dojde k nevratnému zmrzačení a zvíře kvůli tomu nemůže projevovat přirozené chování. Není například schopné šplhat po stromech, bránit se útoku jiného zvířete nebo si značkovat své území škrábáním. Dochází rovněž k narušení rovnováhy zvířete a k vyšší náchylnosti ke zdravotním problémům, jako jsou například bolesti zad.

„Ramba bezpečně dorazila do parku TIERART. Je ještě poměrně plachá a potřebuje čas, aby si zvykla na nové prostředí. Její ošetřovatelé se postarají o to, aby měla vše, co potřebuje k tomu, aby se cítila dobře. Poté, co si Ramba zvykne na nový domov, bude umístěna vedle Charloty, aby se pomalu začaly seznamovat. Pokud budou vůči sobě projevovat pozitivní chování, budeme postupně pokračovat v seznamování. Během celého procesu je budou pečlivě sledovat ošetřovatelé, kteří mohou kdykoli zasáhnout a v případě potřeby je opět oddělit,“ přibližuje další postup Barbara van Genne, ředitelka oddělení divokých zvířat ve FOUR PAWS.

Co je Úmluva CITES?

Nekontrolovaný obchod s ohroženými druhy zvířat a rostlin může přispět k vyhubení těchto druhů v přírodě. Účelem mezinárodní Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (Úmluvy CITES) je proto ochrana ohrožených druhů pomocí regulace obchodu s nimi. Zvířata a rostliny chráněné Úmluvou CITES nemohou být převáženy přes hranice bez speciálního povolení.

CITES se vztahuje na více než 40 000 druhů živočichů a rostlin, chrání nejen živé organismy, ale i jejich části a výrobky z nich. Exemplářem CITES tedy může být i kabelka z krokodýla, boty z krajtí kůže, vycpanina, soška ze slonoviny či vzácného dřeva, úlomek korálu nebo také tradiční čínská medicína s obsahem chráněných zvířat, jako jsou např. tygři, či rostlin apod.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (27)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

7.12.2023 15:03
Chybí mi informace o Vémolově chovatelském zařízení. Vzhledem k tomu, že evidentně tato tygřice není jedinou šelmou v jeho chovu, zda nebylo jednodušší mu zvíře ponechat a požadovat na něm, aby splnil všechny podmínky k registraci chovu. Kromě toho článek uvádí, že drápy byly tygřici zřejmě odstraněny u předcházejícího majitele. Není to náhodou tak, že Vémola toto zvíře vykoupil z nevyhovujících podmínek a úřady teď vůči němu vedou džihád místo aby se zaměřily na předcházejícího majitele?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

7.12.2023 16:07
To, že je Vémola křupan, ještě neznamená, že nemá rád zvířata a není jim schopen dát vše co potřebují. Mi i ta výše pokuty napovídá název jednoho díla od spisovatele Mňačka.
Odpovědět
EL

Emma L.

7.12.2023 16:54 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Podmínky registrace nelze dodatečně splnit. Nelegálně získané zvíře nelze zlegalizovat. "Předchozím majitelem" je myšlen Karel Vémola, který nyní již není majitelem zvířete. O žádný džihád tedy opravdu nejde. Koťata tygrů nerostou na stromech, mládě bylo předčasně odebráno matce, což je samo o sobě zavrženíhodný faul. Podtrženo sečteno, tygři nejsou hračky ani domácí mazlíčci. Pravidla nelze obcházet a to, že se původní majitel prezentuje jako milovník zvířat rozhodně neznamená, že netýrá svá zvířata a že má pro ně vhodné podmínky, přestože si ve své tuposti může myslet opak.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.12.2023 16:34 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Krmivem byli poražení gladiátoři.
Odpovědět

Jirka Černý

7.12.2023 18:13 Reaguje na Jarka O.
Pokud myslíte poražení Karlosem tak to by k tomu bylo ještě týrání hlady.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.12.2023 18:22 Reaguje na Jirka Černý
😀 1*
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

7.12.2023 16:37 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tyto domácí chovy velkých šelem jsou především projevem lásky k sobě samému, nejde o nic jiného než snahu o získání statutu "Podívej se na co mám", poněvadž nemohou nikdy nahradit desítky km2 teritoria, které takové zvíře běžně obývá.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

7.12.2023 16:48 Reaguje na Jakub Graňák
Šelmy jsou poměrně pohodlná zvířata. Dejte jim dostatek krmení a nehnou se z místa. Ta velká teritoria mají proto, že malý lovecký revír by je neuživil. A mimochodem, víte že třeba lev, když má plný žaludek, dokáže prospat i více než 20 hodin denně?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

7.12.2023 17:10 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
No jasně, takže to nejlepší, co můžeme pro velké šelmy udělat je zavřít je do klecí a fedrovat žrádlem jak krávu u žlabu... dost dobrý, díky za osvětu
Odpovědět
ig

7.12.2023 23:02 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Podle mých celoživotních zkušeností s chovem kočkovité šelmy to není tak úplně výstižné. Kočkovitá šelma má krmení dost, ale přesto je schopná probudit celý barák když se jí zaseknou dvířka, protože krmení nekrmení prostě potřebuje ven a nedá si to vymluvit :-) Ale těch dvacet hodin asi spí taky, nebo spíš šestnáct spí a čtyři hodiny leží.
Odpovědět
Pn

Petr novák

7.12.2023 16:25
Na tomto případu je krásně vidět pomstychtivost s debilita úředníků to by mě zajímalo jestli tygřice v novém místě už CITES má asi těžko ale to najednou nevadí.
Odpovědět
EL

Emma L.

7.12.2023 17:08 Reaguje na Petr novák
"Nové místo" je záchranná stanice zřízená přesně pro tyto případy a mající tudíž výjimku. Co na tomto případu považujete za pomstychtivost a debilitu úředníků? Tygr není plyšák, opravdu nelze ignorovat opakované porušování zákonů, jako v případě Karla Vémoly, který si evidentně myslí, že se všechny levárny "nějak vyřeší". Kromě machinací s papíry zvířete a snahami o legalizaci nelegálně nabytého zvířete své chovance evidentně ještě týrá nezákonnými chirurgickými zákroky. Čí je toto tedy debilita?
Odpovědět
Pn

Petr novák

7.12.2023 21:46 Reaguje na Emma L.
Aha takže jiný metr, ona ta zvířata asi by byla nešťastná kdyby neměla papír na zivot před třiceti lety také žádné papíry nebyly potřeba a zvířata žila také je to prostě úřednická blbost na druhou. Mimochodem celý svět chová zvířata bez CITES a Evropa to asi zachrání že.
Odpovědět
AK

Adlena Kohoutková

8.12.2023 08:52 Reaguje na Petr novák
Dobrý den, pane Nováku.
Jste úplně mimo, celý svět chová zvířata a má na ně CITES papíry (pokud, né je to nelegální) i ZOO je mají ty CITES papíry, zkuste si zavolat na váš krajský úřad, kde Vám vysvětlí více, aby jste zde nepsal totální nesmysly. Jinak úmluva je podepsaná od roku 1973 a to mezinárodně a ČR jí zjednodušeně přijala v roce 1993 tedy je to 30 let a zákon je u nás implementován od roku 2004 (19 let).
Zde je spíše o to, že drápy nechal odstranit Vémola, aby ho nepoškrábal tygr, což je hnus a doufám, že mu to neprojde a bude mu zakázán chov všeho i té Lvice. Mimochodem tu by měli veterináři, také zkontrolovat protože bude mít také vytrhané drápy - a zánět, jak jsme se dočetli se řeší jinak a né takto, takže Vémola normálně lže a týrá zvířata (prý Milovník) a pokutám a všemu ostatnímu se směje. Nechápu že nedostal pokutu na horní hranici, takou likvidační pokutu a zákaz chovu exotických zvířat, protože takový člověk si nedá pokoj. Mimochodem vlastnil hodně jiných zvířat kozy, klokany a další, ale ty mu zadávil jeho pes - což zase považuji za týrání. A myslím, že by se mělo vše líp prošetřit a měl by se z něj udělat exemplární případ. Rozhodně se takto nechová milovník zvířat, ale hnusný sobec.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

8.12.2023 08:11 Reaguje na Emma L.
Tak teď jste ujela. Před pár léty měl stejný problém s tygrem Osmany Lafitta. Dovezl tygra domů a pak teprve zjistil, co za povolení k jeho chovu potřebuje. Proč v jeho případě vše prošlo a po Vémolovi se úřady vozí? Protože je Osmany homosexuál a úřady si nechtěly rozházet LGBT komunitu? Takže kdyby byl Vémola gay, asi by mu to pročlo. Nemáte pravdu ani s těmi drápy. Vémola si hraje na drsňáka a kdyby nechal sám tygřici odstranit drápy a bulvár by na to přišel, bylo by po pověsti drsňáka. Korunu pak tomu nasadilo vyjádření asociace zoo, která s tím odebráním souhlasila. Zachovalise jako páprdové. Neviděli tu tygřici ani koutkem oka, neviděli Vémolovo chovatelské zařízení, neviděli ani, v jakém stavu ta tygřice je, ale rozhodli. Mi stačil jeden krátký filmový šot, abych poznal, jak je ta tygřice na svého majitele citově navázána a odebrání jí může způsobit třeba doživotní trauma. Takže když to shrnu, tak úřady vedou proti Vémolovi džihád a největší obětí je právě ta tygřice.
Odpovědět
AK

Adlena Kohoutková

8.12.2023 09:04 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Nemáte pravdu, výběh nebyl a není dostatečný. Pan Vémola vlastnil mnoho zvířat a ta neskončila dobře, zkuste si o tom zjistit víc. To, že Lafita měl nelegálně Tygra jste zjistil jak? Nikterak, protože to je lež. Navíc Lafita měl obrovký výběh což Karlos nemá a neměl. Nicméně vytrhané drápy má i ta jeho lvice, pokud máte zvíře rád, tak toto se nedělá. Cit v tom nehraje roli, tygřice bude možná smutná pár dní, ale pak na něj zapomene je mladá a bude se mít lépe.
Já doufám, že mu zakáží jakýkoliv chod čehokoliv, protože ten člověk je duševně nemocný. A jelikož je jeho kariéra u konce, kdo za něj bude pak platit náklady na chov (ta jeho plastovka ? :-D to určitě ). Myslím, že za pár let prohlásí osobní bankrot a všech zvířat se bude muset vzdát, protože dojdou prachy a doufám, že za týrání (odstranění drápů čimž jí ztrpčil celí život) dostane ještě velkou pokutu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

8.12.2023 09:10 Reaguje na Adlena Kohoutková
Lafitta se "práskl" sám. V jednom rozhovoru přiznal, že si dovezl tygra a pak zjistil, co všechno musí kvůli němu vyřizovat. Takže lež to není. A cit v tom určitou roli hraje. Zvíře, které je po několik generací chováno v zajetí, se pomalu začíná domestikovat. A chová se jinak než zvíře z přírody. Zkuste si o tom něco zjistit. A co se týče nákladů, tak nevím, proč se o ně staráte. Ty jsou Vémolova soukromá věc a Vám je po tom vysloveně kulové.
Odpovědět
LB

Lukas B.

7.12.2023 18:38
jenom kontext: bílá mutace tygrů je v přírodě nepříliš životaschopná a jiný smysl než zvěřince a cirkusy nemá. racionální je buď zvíře nechat tomu zuřivýmu Vémolovi jako dobře živeného mazlika, nebo šetrně usmrtit a masem nakrmit třeba policejní nebo slepecké psy, nebo prodat kadavér číňákům.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.12.2023 19:59 Reaguje na Lukas B.
Bílá mutace (skoro?albinismus) je častější u domestikovaných zvířat, a světlé zbarvení je výhodné v zasněžených biotopech, což by u ussurijského byla výhoda, neb tam zima trvá od října do dubna. Jedinec na fotce není o nic víc nápadnější, než výrazné černé pruhy na rezavém podkladu.
Odpovědět
LB

Lukas B.

8.12.2023 08:28 Reaguje na Karel Zvářal
ale bílí tygři jsou bengáláci - v padesátých letech uměle vyšlechtění z pár exemplářů tropického zvířete (se všemi negativy příbuzenského křížení).
Odpovědět
AK

Adlena Kohoutková

8.12.2023 09:18 Reaguje na Lukas B.
Usmrtit ho, jen protože si to myslíte? Hmm... také si o vás myslím své, možná by vás měl také někdo utratit. Zvíře má právo na život, když už jeho matku někdo připustil. Karlos mohl mít tygra i legálně, ale evidentně ho chtěl mít nelegálně, takže mi nepřijde správné utratit tygra jen protože někdo chtěl mít tygra. Tygr za to nemůže a Karlos je idiot. Tygr se teď bude mít daleko lépe a bude mít i větší výběh. Doufám že za ty drápy dostane Karlos velkou a mastnou pokutu, že se přizná e nebude lhát o nějakém zánětu, hajzl.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

8.12.2023 10:10 Reaguje na Adlena Kohoutková
Paní Kohoutková, přestaňte tu psát ty svoje pitomosti o týrání. I veterináři, kteří tu tygřici před transportem uspávali, tvrdili, že má nádhernou srst. To se asi těžko dá předpokládat u týraného zvířete, které trpí podvýživou. Jenom Vás upozorńuji, že pokud v tom lhaní budete pokračovat, můžete se dočkat žaloby pro pomluvu, protože pro své tvrzení nemáte důkazy. A argumenty stylu "jedna paní povídala" u případného soudu neobstojí.
Odpovědět
LB

Lukas B.

8.12.2023 11:25 Reaguje na Adlena Kohoutková
paní Kohoutková, emoce Vámi cloumají - a to je správné. to bychom mohli tu diskusi posunout. řeší se tady problém zvláště chráněného živočicha, nebo problém roztomilého plyšáka? to je totiž meritum mé provokace. bílý tygr je uměle vyšlecxhtěná potvora pro zvěřince a cirkusy, zatížená příbuzenskou plemenitbou. z hlediska genofondu nepočetné a ohrožené populace tohoto druhu (poddruhu) tygra jde o zvíře bezcenné. jiná věc je, že je to zvíře jako každé jiné a nemělo by být týráno - jako třeba nevhodně krmené morče, rybičky v zahnívajícím akvárku, hladovějící hovězí dobytek nebo přešlechtěný pes se zkráceným čenichem a dýchacími obtížemi.

za mě mohl ten bastard zůstat u toho tetovaného blba, jako mu nikdo neupírá vlastnění třeba pejska, kočičky nebo rybiček.
Odpovědět
LB

Lukas B.

8.12.2023 11:31 Reaguje na Lukas B.
ostatně podobně by se mohlo/mělo přistupovat k jiným ohroženým druhům nevhodným pro reprodukci - buď si je někdo vezme/koupí do zvěřince (samozřejmě s odpovídajícími podmínkami), nebo se zlikvidují. pamatujete na ten kvikot, když se před pár lety porážely přebytečné žirafy?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

8.12.2023 13:27 Reaguje na Lukas B.
K těm žirafám - soukromé zvěřince projevily zájem o ta přebytečná zvířata, ale zoo to zatrhly. Takže raději ty žirafy nechaly porazit.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.12.2023 15:46
Když už někdo neví co roupama dělat a za co utrácet peníze, tak si koupí
toho tygra. Ve vedlejší obci má pan lva a nepochopím proč má někdo potřebu
zvíře izolovat od ostatních jeho druhu, pokud nejde o domestikovaná zvířata.
Jakou může mít člověk radost z nudící se šelmy trvale zavřené ve výběhu?
Podobné to je s nudícím se křečkem honícím se kolem stěn terária a do
zbláznění běhajícím v kolotoči. U mne i ty slepice běhají v travnatém výběhu se stromy a potůčkem, kde mohou dělat doslova to samé, co kdysi v přírodě.
Já jsem dnes už i proti četným ZOO, kterých včetně zookoutků stále přibývá.
I tam, když vidím kozy na holé půdě bez jediného stébla trávy, tak si vždy
vzpomenu na dědovy kozy, které jsme dvakrát denně posouvali v ohradě na
kolech po louce, aby měly stále novou trávu ke spásání. Lidé se zbláznili
do vlastnictví živých tvorů v podmínkách, ve kterých by sami být nechtěli. Bohužel i tu bují korupce a veterinář schválí chov daňků na bahně pouze s balíky sena a bahnitou vodou. Dokonce i jelen v ohradě 6x6 metrů z pražců
byl schváleným chovem. Když jsem tam viděl toho čtrnácteráka v bahně jaké
neměli ani mi vietnamští čuníci, tak jsem proklel to dnešní zřízení, které
to zbohatlíkům umožňuje. Jinak o panu Vémolovi si myslím své a nemíním ani
komentovat jeho činy. Děda vždy říkal, že komu není shůry dáno, tak to už
ničím nenahradí i kdyby měl peníze a tituly před a za jménem.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.12.2023 17:48 Reaguje na Břetislav Machaček
No, mezi lvem a tygrem je trochu rozdíl. lev je společenské zvíře žijící ve smečce a pravděpodobně potřebuje společnost zvířat svého druhu. Tygr je samotářské zvíře, takže mu nevadí, když žije sám.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist