https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/usychajici-hodoninska-dubrava-ma-stesti-vede-pres-ni-potrubi-pro-transport-popilku.dnes-jim-ale-tece-voda
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Usychající Hodonínská dúbrava má štěstí: vede přes ni potrubí pro transport popílku. Dnes jím ale teče voda

7.5.2019 09:51 | PRAHA (Ekolist.cz)
"Jedinou možností je v tuto chvíli čerpání vody z řeky Moravy," říká Kolibáč.  Ilustrační foto z loňského roku.
"Jedinou možností je v tuto chvíli čerpání vody z řeky Moravy," říká Kolibáč. Ilustrační foto z loňského roku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Pavel Kolibáč / Agentura ochrany přírody a krajiny
Včera začalo napouštění vody do cenných dubových lesů v národní přírodní památce Hodonínská dúbrava. Je to možné díky tomu, že skrz dúbravu vede potrubí, kterým se kdysi transportoval popílek z nedaleké elektrárny. Místo popílku dnes potrubí vede vodu z řeky Moravy. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny.
 

„V Hodonínské dúbravě najdete rostliny, které se jinde u nás nevyskytují. Svůj jediný domov v České republice tu má i motýl okáč jílkový," vysvětluje Pavel Kolibáč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Jednou z možností, jak zvrátit zrychlené prosychání zdejších převážně dubových porostů, je vrátit do území potřebnou vláhu.

Zdejší lesy usychají, v oslabených porostech se daří sosnokazům a chroustům maďalovým, poklesla spodní voda a zmizela většina drobných vodních ploch a mokřin. První napouštění vody z řeky Moravy začalo už koncem loňského roku a pokračovalo v březnu. Včera bylo napuštění vody znovu obnoveno.

"Jedinou možností je v tuto chvíli čerpání vody z řeky Moravy," říká Kolibáč. Vloni se podařilo do porostů načerpat cca 35 000 m3 vody, které podle ochránců přírody prokazatelně vydržely na nepropustné jílové vrstvě v hloubce asi 1,5 m až do letošního jara.

"Letos v březnu jsme napustili dalších asi 17 000 m3. To prospělo obojživelníkům, kteří se v zaplavených místech již rozmnožovali,“ vysvětluje Pavel Kolibáč.

Voda se čerpá technickým trubním řadem a čerpadlem, které patří hodonínské společnosti ČEZ Teplárenská. Potrubní systém byl v minulosti zbudován na transport elektrárenského popílku na nedaleké úložiště.

Vodu po lesních porostech rozvádí páteřní kanál zvaný Jalová struha, kterým v minulosti proudila voda mezi říčkou Kyjovkou a tokem řeky Moravy.
Vodu po lesních porostech rozvádí páteřní kanál zvaný Jalová struha, kterým v minulosti proudila voda mezi říčkou Kyjovkou a tokem řeky Moravy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Pavel Kolibáč / Agentura ochrany přírody a krajiny

Vodu po lesních porostech rozvádí páteřní kanál zvaný Jalová struha, kterým v minulosti proudila voda mezi říčkou Kyjovkou a tokem řeky Moravy. V zimě byl rozvodný kanál pročištěn od napadaného dříví a občasných břehových sesuvů, aby se minimalizoval odpor při napouštění systému. To je důležité proto, že v území je prakticky nulové převýšení a i jen drobný terénní útvar je schopen průtok vody zcela přesměrovat.

Množství vody načerpané do Jalové struhy je dáno schopností jejího zásaku do okolní půdy. Ta by se měla časem zlepšovat, jak bude vyschlá půda získávat zpět svoji schopnost zadržet vodu. Právě schopnost půdy pojmout vodu se ukázuje jako hlavní limitující faktor rychlosti napouštění. Jednorázově lze čerpat vodu v rozsahu 1–2 dnů.

Voda je zatím nasáklá v půdě do zhruba sta metrů od toku Jalové struhy. Podařilo se tedy ovlivnit asi 100 hektarů okolních převážně dubových porostů. Vlhkost by mohla snížit i počty ponrav chrousta maďalového, které se po čtyři roky vyvíjejí v půdě. Právě letos by mělo nastat jeho rojení. Chroust maďalový dokáže významně poškodit jak dospělé stromy, tak mladé semenáčky.

„V roce 2019 plánujeme 4–5 jednotlivých napouštění, takže celkový objem vody by měl být výrazně vyšší než v roce předešlém. Doufáme, že se to na vitalitě zdejších porostů projeví,“ dodává Pavel Kolibáč.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

8.5.2019 14:45
Nebýt toho, že přes ten les šla technologie, a to dokonce hodně "nečistá", tak byl ten les dnes v ... (kam slunce nesvítí).

Jsem toho názoru, že takovouto technologickou pomocí by mohl být pro krajinu i kanál DOL, a dokonce i pro ty cenné lokality, jejichž narušení se ekologové údajně obávají.
Ve skutečnosti jde v boji proti DOL o zachování odříznutelnosti lodní dopravy mezi Čechy a mořem, výhodné pro Německo, která by zmizela možností dopravovat od nás po vodě náklady do pobaltských přístavů nebo přístavů u ústí Dunaje do Černého moře.
Odpovědět
ig

8.5.2019 23:41 Reaguje na Jan Šimůnek
Abych si na užitečnost DOL udělal názor, musel bych vědět, co se tam bude vozit (tedy nějaký reálný odhad, ne různá zbožná přání). Zatím to vypadá tak, že objem lodní dopravy u nás setrvale klesá, což indikuje, že o vnitrozemskou lodní dopravu už není takový zájem.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist