V Británii bude ježky sledovat umělá inteligence
Snímky pichlavých savců, kteří se potulují po městských parcích, soukromých zahradách, lesích a zemědělských pozemcích, pořídí kamery a následně je vyfiltruje umělá inteligence vycvičená k rozlišování mezi volně žijícími zvířaty a lidmi. Poté fotografie vyhodnotí dobrovolníci, kteří vyberou ty, na nichž jsou ježci, a pošlou je analytikům, kteří zaznamenají jejich počet a místo výskytu.
Národní program monitoringu ježků (NHMP) doufá, že pomocí této metody bude schopen vytvořit odhady ježčí populace v různých biotopech po celé zemi. Chce také ukázat, jak se meziročně mění, a časem poskytnout i přibližný počet ježků v celém Spojeném království.
Program umožní získat zásadní poznatky o faktorech, které způsobují pokles ježčí populace, uvedly Britská společnost pro ochranu ježků (BHPS) a organizace People's Trust for Endangered Species (PTES). Ochránci přírody podle nich díky tomu budou moci zavést praktická opatření, aby se pokusili pokles zvrátit.
"Víme, že ježci se potýkají s problémy, zejména na venkově, ale než budeme moci zavést praktická opatření na jejich ochranu, musíme pochopit, kde se nacházejí a proč jich ubývá," uvedla koordinátorka programu Henrietta Pringleová.
"Každý má ježky rád, ale uvědomujeme si, že ne každý je schopen jim ve volné přírodě pomoci. Stát se 'pozorovatelem' v rámci Národního programu monitoringu ježků je skvělý způsob, jak se může zapojit každý. Nyní mohou z pohodlí domova pomáhat i ti, kteří mají problémy s pohybem, nemají zahradu nebo třeba studují na univerzitě či vysoké škole," řekla šéfka BHPS Fay Vassová. "Pomoc ježkům nebyla nikdy jednodušší a dostupnější, takže opravdu doufáme, že se zapojí lidé ze všech vrstev společnosti," dodala.
reklama