https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/v-cesku-je-nyni-invazivnich-75-druhu-rostlin-a-113-druhu-zvirat.jejich-pocet-roste
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Česku je nyní invazních 75 druhů rostlin a 113 druhů zvířat. Jejich počet roste

12.6.2024 01:24 (ČTK)
Jednou z nejrozšířenějších invazivních rostlin v Česku je křídlatka.
Jednou z nejrozšířenějších invazivních rostlin v Česku je křídlatka.
Ochránci přírody považují z celkového počtu 1576 nepůvodních druhů rostlin v Česku 75 druhů za invazní, živočichů je podle nich invazních 113 z 595 nepůvodních druhů. ČTK to řekl Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Počet druhů podle něj dlouhodobě mírně narůstá.
 
Na seznamu EU vzrostl počet invazních druhů rostlin a živočichů od roku 2015 z 37 na aktuálních 88. Druhy na unijním seznamu musí splňovat kritéria pro celou EU, pro Česko je proto přesnější seznam ochránců přírody, uvedl Görner. Doplnil, že v ČR odborníci pozorují nadužívání herbicidů k hubení invazních druhů.

Z invazních rostlin je v Česku podle něj nejrozšířenější plevel křídlatka a netýkavka žláznatá, za invazivní druh považují ochránci přírody také akát.

Jedním z nejvýznamnějších invazních živočichů v českých lesích je mýval severní.
Jedním z nejvýznamnějších invazních živočichů v českých lesích je mýval severní.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Jedním z nejvýznamnějších invazních živočichů v českých lesích je mýval severní. Podle odborníků se v roce 2003 vyskytoval na necelých pěti procentech Česka, dnes odhadují stálý výskyt zhruba na 11 procentech území ČR. Databáze ochránců přírody eviduje v Česku od začátku letošního roku 33 nálezů mývala.

Na některých místech v Česku je od roku 1950 rozšířená také invazní želva nádherná. Z databáze vyplývá, že v ČR jsou tisíce jedinců. Za loňský rok přibylo 71 nálezů, letos 25.

Rozšířené invazní rostliny a zvířata ohrožují původní druhy, podle Görnera dokáží měnit celá stanoviště a škodí také lidem. Plevel bolševník například způsobuje popáleniny a pyl ambrózie může vyvolat alergickou reakci.

Na některých místech v Česku je od roku 1950 rozšířená také invazní želva nádherná.
Na některých místech v Česku je od roku 1950 rozšířená také invazní želva nádherná.

Podle ochránců přírody lze další dopad invazních druhů pozorovat například na račím moru, který do Česka zavlekl nepůvodní druh raka ze Severní Ameriky. V jeho důsledku uhynuli raci v některých řekách.

Škody způsobené invazními druhy odhaduje Görner na vyšší desítky milionů korun za rok. "Pro představu - projekt na potlačení bolševníku v Karlovarském kraji mezi lety 2013 a 2015 stál zhruba 80 milionů korun. V Doupovských horách je nyní projekt na omezení početnosti mývala přibližně za 17 milionů korun," doplnil.

Invazní druhy se mohou šířit neúmyslně, například jako součást dováženého zboží nebo substrátu. Šíření je podle Görnera ale často i úmyslné, například rozšíření norka nebo nutrií je důsledkem poptávky po kožešinách.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

12.6.2024 11:04
A jejich množství bude růst, když tomu někteří lidé pomáhají, že !
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

13.6.2024 06:17 Reaguje na smějící se bestie
Ano pomáhají. Př. stříbrná liška, tu vypouštěli ochránci přírody a další druhy. Další se doveze na kamionech z ciziny. Do Číny se k dřevu dávali dýmovnice a sem se dovezlo všechno. V letadlech ani nevíme co se doveze. Jak tomu zabránit? Pokud se jen mluví.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

14.6.2024 11:41
No, to je síla......náklady na platy nově ustanovených bojovníků proti invazním druhům se vykazují jako škody způsobené těmito invazními druhy !!!!! Stejně tak náklady na " projekty" boje.
Takže čím více se do tohoto kanálu bude splachovat peněz, tím větší škody se budou uvádět a více peněz požadovat.
Odpovědět
éi

éiceolaí

14.6.2024 16:04 Reaguje na Josef Mozek
Můžeš se realizovat a přispět časem a prací. Nebo se spokojit, že to udělá nekdo jiný.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

14.6.2024 16:27 Reaguje na éiceolaí
Já o voze, ty o koze.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist