V Česku je nyní invazních 75 druhů rostlin a 113 druhů zvířat. Jejich počet roste
Z invazních rostlin je v Česku podle něj nejrozšířenější plevel křídlatka a netýkavka žláznatá, za invazivní druh považují ochránci přírody také akát.
Jedním z nejvýznamnějších invazních živočichů v českých lesích je mýval severní. Podle odborníků se v roce 2003 vyskytoval na necelých pěti procentech Česka, dnes odhadují stálý výskyt zhruba na 11 procentech území ČR. Databáze ochránců přírody eviduje v Česku od začátku letošního roku 33 nálezů mývala.
Na některých místech v Česku je od roku 1950 rozšířená také invazní želva nádherná. Z databáze vyplývá, že v ČR jsou tisíce jedinců. Za loňský rok přibylo 71 nálezů, letos 25.
Rozšířené invazní rostliny a zvířata ohrožují původní druhy, podle Görnera dokáží měnit celá stanoviště a škodí také lidem. Plevel bolševník například způsobuje popáleniny a pyl ambrózie může vyvolat alergickou reakci.
Podle ochránců přírody lze další dopad invazních druhů pozorovat například na račím moru, který do Česka zavlekl nepůvodní druh raka ze Severní Ameriky. V jeho důsledku uhynuli raci v některých řekách.
Škody způsobené invazními druhy odhaduje Görner na vyšší desítky milionů korun za rok. "Pro představu - projekt na potlačení bolševníku v Karlovarském kraji mezi lety 2013 a 2015 stál zhruba 80 milionů korun. V Doupovských horách je nyní projekt na omezení početnosti mývala přibližně za 17 milionů korun," doplnil.
Přečtěte si také |
Natrhejte si kytici vlčího bobu, vyzývají brněnští ochránci přírodyInvazní druhy se mohou šířit neúmyslně, například jako součást dováženého zboží nebo substrátu. Šíření je podle Görnera ale často i úmyslné, například rozšíření norka nebo nutrií je důsledkem poptávky po kožešinách.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
smějící se bestie
12.6.2024 11:04FRANTIŠEK PTÁČNÍK
13.6.2024 06:17 Reaguje na smějící se bestieJosef Mozek
14.6.2024 11:41Takže čím více se do tohoto kanálu bude splachovat peněz, tím větší škody se budou uvádět a více peněz požadovat.