https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/v-lokalite-na-skrivanku-objevili-vzacne-mokradni-i-horske-brouky.zije-tu-i-jeden-z-mala-slepych-druhu-brouku-u-nas
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V lokalitě Na Skřivánku objevili vzácné mokřadní i horské brouky. Žije tu i jeden z mála slepých druhů brouků u nás

23.2.2025 05:59 | PRAHA (Ekolist.cz)
Foto | Jan Moravec / ČSOP
Loni Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vykoupil 7,6 ha pozemků v lokalitě Na Skřivánku na Jihlavsku. Jde z hlediska přírody o velmi zajímavou lokalitu, jak potvrdily i přírodovědné průzkumy, které zde probíhají. Hned několik druhů brouků zde bylo objeveno pro Českomoravskou vrchovinu vůbec poprvé. Nyní se ČSOP snaží rozšířit lokalitu o dalších 2,7 ha.
 
Lokalita Na Skřivánku je jedinečná svojí pestrostí. Základem jsou různorodé mokřady, od pramenišť přes různé druhy mokřadních luk a porosty vrbin až po drobné vodní toky či malý rybníček, ale nechybí ani sušší místa či kousek lesa. Je zde velké množství mrtvého dřeva. Tedy přesně to, co příroda potřebuje a co v naší současné krajině tolik chybí.

„To, že je lokalita přírodovědně zajímavá, bylo zřejmé na první pohled, ale informací, co a kde přesně tu žije a roste, bylo poměrně málo. Pro rozhodnutí, kde zasahovat a kde nezasahovat, respektive jak zasahovat, jsou ale podrobná data o výskytu různých druhů nezbytností. Jinak by mohl člověk v dobré víře udělat více škody než užitku.“ vysvětluje Jan Moravec, který má v Českém svazu ochránců přírody výkupy přírodně cenných pozemků na starosti. „Proto bylo už před rokem, tedy ještě dříve, než se podařilo pozemky vykoupit, zadáno odborníkům provést zde hned šestnáct různých biologických průzkumů.“

Asi nejzajímavější výsledky přinesl průzkum zdejších brouků. Nalezeno zde bylo zatím 171 druhů, z toho 6 druhů uvedených v tzv. Červeném seznamu, tedy v nějakém stupni ohrožení. Dva druhy (které ani nemají česká jména) patří dokonce mezi kriticky ohrožené.

Foto | Jan Moravec / ČSOP

Největším překvapením ale byly čtyři druhy, které byly objeveny vůbec poprvé na celé Českomoravské vrchovině. „Dva z nich jsou vyloženě mokřadní druhy. Přitom právě v této oblasti patří mokřady díky mnohaletým aktivitám kolegů z Pozemkového spolku Gallinago k nejprozkoumanějším v republice. Najít zde hned několik nových druhů považujeme proto za zcela výjimečné,“ podotýká Jan Moravec. Další dva jsou pak horské druhy, přičemž Skřivánek má jen něco málo přes 600 metrů nad mořem. Zajímavý je i druh s vědeckým jménem Leptinus testaceus (české jméno taktéž nemá), jeden z mála slepých druhů brouků v naší fauně, žijící v hnízdech myší a krtků. Jde o teprve druhý nález z Českomoravské vrchoviny.

„V současné době se snažíme rozšířit lokalitu o dalších 2,7 hektarů“, prozrazuje Moravec. „Jde o další mokřady a vlhké louky, ale i o kus věkově a druhově různorodého lesa.“

Výkupy pozemků v lokalitě Na Skřivánku probíhají prostřednictvím veřejné sbírky Místo pro přírodu, kterou kromě stovek dárců loni významně podpořil i Kraj Vysočina. Číslo darovacího účtu je 9999922/0800 a nejrychleji lze sbírku podpořit zde: https://daruj.mistoproprirodu.cz).

Biologické průzkumy Na Skřivánku byly podpořeny v rámci Národního programu ČSOP Ochrana biodiverzity z daru Nadačního fondu Veolia. Tento program je otevřený pro ochranářské aktivity všem spolkům. Uzávěrka pro tento rok je 2. 3. 2025, podrobnosti na webu https://biodiverzita.csop.cz/podpora-lokalnich-projektu/.


reklama


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

23.2.2025 09:22
viz obrázek: co více zachycuje vodu (milý p. Vinklere!)?: tento zahuštěný tmavý močál plný mrtvého dřeva, mechu a listí nebo krásná prosluněná květnatá louka i když s (téměř) černozemí, vypasená dobytkem. S trnitými neprostupnými keři mě to neodbytně připomíná africkou buš, se 45 st ve stínu, kde lev s vyplazeným jazykem se nemá kam před sluncem schovat- schází totiž stromy, žirafy je sežraly!!! U nás zatím ještě místo rozdupané hlíny od dobytka jakožto prachových koupelích a dálnic pro migraci převažuje rozkvetlá louka, ale je to jen zatím, ještě stále u nás není 50 st ve stínu!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

23.2.2025 11:16 Reaguje na Honza Honza
Ale nejméně vody zahrnuje poušť.
Jste srandovní ve vybírání příkladů a zobecňování. I trochu té rozdupané hlíny potřebují někteří živočichové k přežití. Vysvětlují to mnozí a i Jirků. No neposloucháte a děláte si tendenční výběr.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

23.2.2025 11:19 Reaguje na Honza Honza
Takové biotopy by potřebovaly losa a bobra, ne žirafu a lva. Ale samo, že 7 ha neuživí losa.
Odpovědět
JS

Josef Střítecký

23.2.2025 14:25
Je to radost, přečíst si, jak se na některých lokalitách daří biodiverzitě. Ale zatím se tak zdařilý vývoj obešel i bez ochránců. Snad to pod jejich taktovkou bude ještě lepší. Doufejme.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist