V Milovicích se narodilo první letošní zubří mládě. Záchrana rezervace je ale kvůli krizi nejistá
V rezervaci se v současnosti nachází třiadvacet zubrů, sedm desítek divokých koní a dvě desítky zpětně šlechtěných praturů. Přírůstky z minulých let umožnily založit v České republice několik dalších rezervací a přispět tak k záchraně mnoha unikátních území od Rokycan až po Opavu.
Za přínos pro ochranu přírody loni projekt obdržel prestižní Cenu Josefa Vavrouška a byl oceněn také v rámci loňského ročníku Ekofilmu.
Přesto je existence stád v rezervaci v současnosti ohrožená kvůli několikaletému zpoždění dokončení rezervace. Do její záchrany se výrazně zapojila veřejnost. V rámci sbírky lidé na dokončení rezervace zaslali již stovky tisíc korun.
„Záchrana rezervace je nesmírně vysilující, ale podpora veřejnosti a nově narozená mláďata nám dodávají potřebnou energii,“ ocenil pomoc Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina.
Podporu nepřerušil ani nástup pandemie koronaviru covid-19. Přesto nouzový stav a přijatá opatření znamenají pro záchranu rezervace komplikaci. Nemohly se uskutečnit původně plánované benefiční akce a kvůli ekonomickým dopadům současné krize nedošlo také na dříve přislíbenou podporu ze strany některých firem.
Na nejnutnější ohrazení zbývající části rezervaci potřebují ochranáři v rámci sbírky získat 1,5 milionu korun. Od začátku kampaně lidé na sbírku zaslali přes 800 tisíc korun. Celkové náklady na ohrazení zbývající části rezervace jsou přibližně dva miliony, půl milionu mají ochranáři k dispozici z předchozích let sbírky.
Veřejnost může i nadále posílat finanční podporu na sbírkový účet 2100540679/2010 nebo dárcovskou zprávu ve tvaru DMS KRAJINA 90, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 30 na číslo 87 777. Případně přes dárcovský portál Darujspravne.cz/krajina nebo nákupem přes portál Givt.cz/ceska-krajina.
Dokončení rezervace bylo původně plánováno nejpozději na rok 2016. Kvůli administrativním průtahům se ale zdrželo o čtyři roky. „Současná sbírka tak pomůže nejenom záchraně divokých koní, ale také umožní v těchto místech přežití mnoha druhům ohrožených rostlin a živočichů, včetně vzácných motýlů, včel a dalších skupin,“ uzavřel Dalibor Dostál.
Kromě české veřejnosti se do záchrany rezervace zapojilo také Nizozemí nebo Německo. Tam ochranáři odvezli několik přírůstků zubrů a divokých koní.
Milovice se staly v roce 2015 vůbec prvním místem na světě, kde v rámci jedné rezervace žijí tři klíčové druhy kopytníků Evropy, tedy zubři, divocí koně a zpětně šlechtění pratuři. Od té doby se jim postupně daří uzdravovat místní krajinu a zachraňovat v těchto místech před vymizením řadu ohrožených živočichů a rostlin.
popisek
reklama