https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/vedci-poprve-popsali-fonetickou-abecedu-komunikace-mezi-velrybami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci poprvé popsali "fonetickou abecedu" komunikace mezi velrybami

8.5.2024 09:00 | ROSEAU (ČTK)
Vorvani mají největší mozek ze všech živočichů na světě - může vážit až devět kilogramů.
Vorvani mají největší mozek ze všech živočichů na světě - může vážit až devět kilogramů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vědci zkoumající vorvaně žijící v okolí karibského ostrova Dominika poprvé popsali základní prvky jejich vzájemné komunikace, což by jednou mohlo přispět k lepší ochraně tohoto druhu, píše agentura AP.
 

Stejně jako mnoho velryb a delfínů jsou i vorvani vysoce společenští savci a dorozumívají se pomocí stlačování vzduchu dýchacím ústrojím, což jim umožňuje vydávat zvuky podobné rychlému cvakání či klikání, které pod vodou může znít jako extrémně hlasitý zvuk zipu. Vědci se už desítky let snaží porozumět tomu, co tyto zvuky znamenají, dosud však jejich pokrok nebyl výrazný.

V nové studii v časopise Nature Communications ale vědci z týmu CETI analyzují přes 8700 útržků vorvaní komunikace, v níž se jim podařilo objevit čtyři základní složky, které podle nich tvoří "fonetickou abecedu", díky níž velryby mohou sestavit velmi přibližný ekvivalent toho, co lidé považují za slova a věty.

"Začínáme nacházet první stavební kameny velrybí řeči,“ uvedl David Gruber, zakladatel týmu CETI, který se věnuje překladu komunikace vorvaňů. Výzkumnice Pratyusha Sharmaová je přesvědčena o tom, že tuto abecedu mohou vorvani používat v neomezeném počtu kombinací, díky čemuž mají velmi rozsáhlý slovník.

Vorvani mají největší mozek ze všech živočichů na světě - může vážit až devět kilogramů, tedy zhruba šestkrát více než typický lidský mozek. Jeremy Goldbogen ze Stanfordovy univerzity považuje nový výzkum za výjimečný. Pokud budou lidé jednoho dne schopni pochopit, co vorvani říkají, daly by se podle něj tyto znalosti využít pro účely ochrany přírody, například pro minimalizaci rizika, že se srazí s lodí, nebo pro snížení hladiny hluku v oceánech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist