https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/vedci-naslouchaji-velrybam-a-snazi-se-naucit-jejich-rec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci naslouchají velrybám a snaží se naučit jejich řeč

15.4.2024 15:08 | WASHINGTON (ČTK)
Zpěvy keporkaků jsou považovány za jedny z nejsložitějších v živočišné říši. První nahrávku pořídil v roce 1952 inženýr amerického námořnictva Frank Watlington.
Zpěvy keporkaků jsou považovány za jedny z nejsložitějších v živočišné říši. První nahrávku pořídil v roce 1952 inženýr amerického námořnictva Frank Watlington.
Vědci poprvé na světě vedli "konverzaci" s velrybou. Nyní se snaží zjistit, co si tito savci vlastně povídají. Jejich setkání by totiž mohlo být prvním krokem ke komunikaci s jinou než lidskou inteligencí, napsala BBC.
 
V roce 2021 u pobřeží jihovýchodní Aljašky šestičlenný tým přehrál nahrávku pozdravného volání keporkaka pomocí podvodního reproduktoru. Byli ohromeni, když jim další keporkak, kterého pojmenovali Twain, odpověděl konverzačním způsobem.

"Je to jako zažít jiný svět. Slyšíte, jak se vynořují na hladinu. Pak se ozve velký nádech, vidíte je a jsou všichni pohromadě jako skupina. Je to prostě neuvěřitelné," říká Josie Hubbardová, odbornice na chování zvířat, která si v současné době dělá doktorát na Kalifornské univerzitě.

Hubbardová byla na výzkumné lodi, která plula s vypnutými motory v kanálu Frederick Sound na Aljašce, když se poprvé setkala s keporkaky. "Podle předpisů musíte zastavit několik set metrů (od nich) a vypnout motor," řekla vědkyně. Vzácně se podle ní stane, že se tito kytovci přiblíží. V tomto případě 38letý Twain skutečně připlul k lodi a pokračoval v kroužení kolem plavidla po dobu 20 minut.

Vědkyně je členkou výzkumného týmu Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI), který doufá, že pochopí složitost komunikace a inteligenci keporkaků. Hubbardová na horní palubě nevnímala práci zvukařů, která probíhala pod hladinou. V podpalubí Brenda McCowanová vysílala nahraný velrybí zpěv přes podvodní reproduktor. Když se Twain konečně vzdálil, Hubbardová seběhla dolů a našla tam vzrušenou skupinku. Zjistila, že Twain se "ozval" a navázal "rozhovor", který trval celých 20 minut.

Zpěvy keporkaků jsou považovány za jedny z nejsložitějších v živočišné říši. První nahrávku pořídil v roce 1952 inženýr amerického námořnictva Frank Watlington. Téměř o 20 let později si mořský biolog Roger Payne všiml, že tato volání jsou uspořádána do opakujících se vzorců. To změnilo chápání velrybích vokálů a podnítilo zájem, který vedl k desetiletím výzkumu.

U velryb není dominantním smyslem zrak, ale sluch. Ponořte se 200 metrů pod hladinu oceánu a dostanete se mimo dosah světla. Na druhou stranu se zvuk může ve vodě pohybovat dál a rychleji než ve vzduchu.

Dlouhé, rytmické a neustále se vyvíjející velrybí písně se mohou rozléhat po oceánských dnech. Povídají si pískáním a pulzováním nebo pomocí echolokace. Na zvuky spoléhají při vzájemné komunikaci, navigaci, hledání partnerů a potravy, obraně svých teritorií a zdrojů a při vyhýbání se predátorům. Jejich mláďata žvatlají podobně jako ta lidská, o některých se předpokládá, že mají jména, a skupiny z různých částí oceánu mají regionální dialekty. Velryby byly slyšeny, jak napodobují dialekty cizích skupin - a o některých se dokonce předpokládá, že se pokoušejí o lidskou řeč.

Kytovci z podřádu kosticovců, včetně keporkaků či plejtváků obrovských, mají vyvinutý jedinečný hrtan, který jim umožňuje vydávat zvuky o velmi nízké frekvenci, které se mohou šířit na obrovské vzdálenosti. Naproti tomu podřád ozubených, který zahrnuje vorvaně, delfíny, sviňuchy a kosatky, patří mezi nejhlasitější živočichy na Zemi a ke komunikaci používá ultrarychlé cvakání, které mu slouží k echolokaci, aby "viděl" svůj svět, a také jemné pulzy a pískání.

Vorvani, kteří mají největší mozek ze všech živočichů, se shromažďují na hladině oceánu v rodinných skupinách a dorozumívají se pomocí sekvencí cvakání podobných morseovce.
Vorvani, kteří mají největší mozek ze všech živočichů, se shromažďují na hladině oceánu v rodinných skupinách a dorozumívají se pomocí sekvencí cvakání podobných morseovce.

O více než 8000 kilometrů dál skupina odborníků na umělou inteligenci a zpracování přirozeného jazyka, kryptografů, lingvistů, mořských biologů, expertů na robotiku a podmořských zvukařů doufá, že využije AI k rozluštění konverzace vorvaňů.

Projekt CETI (Cetacean Translation Initiative), zahájený v roce 2020 pod vedením mořského biologa Davida Grubera, nepřetržitě nahrává skupinu velryb u pobřeží ostrova Dominika v Karibiku pomocí mikrofonů na bójích, robotických ryb a štítků připevněných na zádech velryb.

Vorvani, kteří mají největší mozek ze všech živočichů, se shromažďují na hladině oceánu v rodinných skupinách a dorozumívají se pomocí sekvencí cvakání podobných morseovce.

"Je pro nás obtížné nahlédnout do jejich světa, kromě těchto velmi krátkých interakcí na hladině. Je to tak jedinečný, jemný tvor a děje se toho tolik," říká Gruber. "Pokaždé, když se podíváme, najdeme v jejich komunikaci hlubší složitost a strukturu," dodal. Věří, že se lidstvo dostává do bodu technologického pokroku, který znamená, že by mohlo velrybí komunikaci dekódovat.

Data shromážděná Grubnerovým týmem byla zpracována pomocí algoritmů strojového učení k detekci a klasifikaci cvaknutí, přičemž výsledky mají být zveřejněny letos.

Gruber doufá, že výzkum projektu CETI posílí vztah lidí k přírodě. "Umělá inteligence by nám mohla umožnit pochopit komunikační systémy mnoha jiných forem života na mnohem hlubší úrovni. Myslím, že by bylo pro svět dobré, kdybychom skutečně naslouchali - kdybychom se hluboce zajímali o to, co nám velryby říkají," uzavřel.

Velryby okouzlují lidi už po staletí. Vykazují totiž dlouhý seznam chování podobného lidskému. Spolupracují mezi sebou i s jinými druhy. Navzájem se učí užitečným dovednostem, starají se o svá mláďata a hrají si.

Výzkumný tým SETI doufá, že rozluštění komunikace velryb by mohlo pomoci porozumět mimozemšťanům, pokud se s nimi lidé setkají. Skupina předpokládá, že velrybí zvuky obsahují složitá inteligentní sdělení podobná jazykům, které používají lidé nebo potenciálně mimozemšťané. Podle McCowanové je však lidské chápání velrybí komunikace stále ještě v plenkách.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.4.2024 16:31
A co má být výsledkem? Velrybí esperanto? Pochybuji! Ona ta komunikace je spíše o emocích a identitě volajícího. Těžko si lze představit, že mají stejný hlas/zvuk/symbol pro totéž - to by museli mít učitele, který stojí před tabulí s ukazovátkem: kryl, sardinky, cizí hejno, kosatky, loď, bouře... Takhle to určitě nefunguje, neb po planetě putují desítky tisíc velryb, které se však málokdy dostanou do kontaktu, a určitě ne každá s každou. I ony jsou teritoriální a ctí domovinu.
Často mluvím na zvířata (v přírodě), a ony z intonace dobře poznají, jestli se mají dát na útěk/uletět, nebo zůstat v klidu. Jak rozumí slovu kššc, stejně či jinak vnímají pozitivní náladu. Prostě všechna zvířata mají svou řeč, byť ne tak rozvinutou, zpravidla jen několik málo zvuků (varování, vábení, zpěv/troubení...= teritorialita, úlek, strach apod.). Velryby mají dlouhé písně, ale pochybuji, že si vypráví ságy. Ale něco výzkum přinese, neb určitě to není jen nějaké "vrzání, pískání, skřípání" jako strom ve větru, ale něco konkrétního (náladu, touhu) tím sdělují.
Odpovědět
HH

Honza Honza

16.4.2024 06:49
Já bych nebyl tak pesimistický s těmi ságami. Gorila KOKO se naučila 370 výrazů posuňkovou řečí, mohl jste si s ní krásně popovídat. Papoušci umí dokonce mluvit lidskou řečí, říká se, že i něco dokáží sdělit, ale vzhledem k jejich nízké inteligenci (proti delfínům a šimpanzům) si s nimi moc popovídat nelze.
Velryby, delfíni mají inteligenci vyšší než lidoopi.
Lidi učí šimpanze lidskou řeč, proč to neobrátí a neučí se řeč velryb?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.4.2024 09:06 Reaguje na Honza Honza
No, tu gorilu to naučili lidé, ne jiné gorily. Proto jsou prasata v tlupě, neb bachyně "ví a řídí". Pokud ji zastřelí, chodí selata jak telata dál na popraviště. Takže ona jim nic nesdělí, ničemu, kromě "směr žrádlo" je nenaučí. Nevysvětlí jim, že si mají dávat pozor. Ona čerpá ze svých zkušeností, ale neumí je VERBÁLNĚ předat. A u těch velryb je to podobně. Kdyby měly nějakou řeč, nebyly v před/minulém století vybíjeny po tisících. Dovedly by kličkovat, potopit se a zmizet. A protože to neuměly, byly snadným cílem, dokonce zvědavě připlavaly k harpunáři naproti. Ale každopádně se budu těšit, s čím nakonec výzkumníci přijdou.
Odpovědět
HH

Honza Honza

16.4.2024 13:35 Reaguje na Karel Zvářal
OK
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist