https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/vedci-v-jar-objevili-termitiste-ktera-jsou-aktivni-34.000-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci v JAR objevili termitiště, která jsou aktivní 34 000 let

7.7.2024 01:09 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vědci v Jihoafrické republice byli ohromení, když zjistili, že stále obydlená termitiště v aridní oblasti země jsou stará více než 30 000 let. To znamená, že jde o nejstarší známá aktivní termitiště, informovala agentura AP.
 
Vědci z univerzity v jihoafrickém městě Stellenbosch použili metodu radiouhlíkového datování a zjistili, že některá termitiště v blízkosti řeky Buffels v oblasti Namaqualand jsou odhadem stará 34 000 let.

"Věděli, jsme že jsou stará, ale ne až tak stará," řekla Michele Francisová, odbornice na půdní vědy z univerzity Stellenbosch, která studii vedla.

Toto zjištění podle ní znamená, že tato termitiště existovala už v době, kdy se v jiných částech Země proháněli šavlozubí tygři a mamuti, a velké části Evropy a Asie byly pokryté ledem.

Vědci už objevili zkamenělá termitiště, jejichž stáří se odhaduje na miliony let. Nejstarší obydlená termitiště před touto studií byla známá z Brazílie - jejich stáří je podle vědců asi 4000 let. Tyto termití stavby jsou viditelné i z vesmíru.

Podle Francisové jsou termitiště v Namaqualandu termití verzí bytového komplexu a důkazy ukazují, že byla trvale obydlená termitími koloniemi.

Termitiště jsou známým a proslulým rysem krajiny Namaqualandu, ale nikdo netušil, jak jsou stará, dokud nebyly vzorky z nich odvezeny do Maďarska na datování radiouhlíkovou metodou. "Lidé netuší, že se tu zachovala výjimečná, pradávná krajina," řekla Francisová.

Některá z největších termitišť, která jsou místně známá jako “heuweltjies”, což v afrikánštině znamená "malé kopce", měří napříč kolem 30 metrů a mohou sahat až do hloubky tří metrů pod zem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist