https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/vedci-zkoumaji-kolik-horka-a-sucha-snesou-stromy-ve-meste
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci zkoumají, kolik horka a sucha snesou stromy ve městě

18.7.2019 00:58 | BRNO (Ekolist.cz)
Mendelova univerzita ve spolupráci s Veřejnou zelení města Brna zakoupili sestavy teplotních a vlhkostních čidel, které tento týden instalovali na dvou vybraných ulicích Brna do země u vybraných stromů ve stromořadí.
Mendelova univerzita ve spolupráci s Veřejnou zelení města Brna zakoupili sestavy teplotních a vlhkostních čidel, které tento týden instalovali na dvou vybraných ulicích Brna do země u vybraných stromů ve stromořadí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Mendelova univerzita v Brně
Vědci ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně zkoumají stresové podmínky stromů v městském prostředí. V Brně tento týden instalovali na dvou vybraných ulicích teplotní a vlhkostní čidla, která budou monitorovat vlhkost a teplotu půdy. Cílem je zjistit, jak stromy reagují například na letní horka a nedostatek vody v půdě.
 

Stromy ve městech čelí v některých případech enormní zátěži. Jejich situace se zhoršuje i v souvislosti s globální změnou klimatu. Tím, jak stromy reagují na podmínky ve městě a mikroklima, se vědci z Mendelovy univerzity v Brně zabývají dlouhodobě.

„Veřejná zeleň města Brna na naše doporučení zakoupila injektážní stroj pro aplikaci Hydrogelu, který zadrží více vláhy než půda a stromu ji v době sucha postupně bude předávat. My budeme dlouhodobě sledovat účinek injektáží," uvedl vedoucí Ústavu šlechtění a množení zahradnických rostlin Petr Salaš.

Vědci ve spolupráci s Veřejnou zelení města Brna k tomuto účelu zakoupili sestavy teplotních a vlhkostních čidel, které tento týden instalovali na dvou vybraných ulicích Brna do země u vybraných stromů ve stromořadí. Instalace pokrývá hloubku do 70 cm.

Jde o dlouhodobý pokus. „Čidla budou monitorovat vlhkost půdy a její teplotu v tomto půdním profilu. Nyní, v počáteční fázi, změříme stávající stav, na podzim 2019 bude provedena injektáž dvou hydroabsorbentů a v jedné variantě i mykorhizního přípravku. Mykorhize je určitá symbióza mezi houbou a rostlinou, díky které má v tomto případě strom větší schopnost čerpat vodu a živiny z půdy, kvalitnější kořenový systém a lépe překoná období sucha," uvedl Salaš.

Globální změna klimatu se v českém prostředí projevuje především extrémním rozložením srážek, tedy dlouhými periodami sucha, popřípadě přívalovými dešti, v rámci kterých půda nestihne vodu vsáknout a drtivá většina jí odteče. To sucho v půdě dále prohlubuje a ovlivňuje i chřadnutí stromů v městských alejích.

V městských stromořadích je navíc půda velmi utužená a nekvalitní, což znemožňuje pronikání vody ke kořenům.

Podle některých vědců bude mít změna klimatu do budoucna vliv i na výsadbu a skladbu stromů ve městech. Bude zapotřebí hledat nové kultivary dřevin, které budou odolnější extrémním městským podmínkám, takže se bude i nadále zvyšovat zastoupení nepůvodních druhů dřevin.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist