Vyléčený vlk z Krušných hor byl vyfotografován v Sasku
“Rehabilitovaný vlk je podle pořízených fotografií v dobré kondici. Už na začátku jsme avizovali, že je několik možností, jak se bude situace s vlkem vyvíjet. Buď se připojí k mateřské smečce, nebo bude hledat nové teritorium. Je zřejmé, že mladý samec jednoznačně opustil mateřskou smečku a je ve stádiu rozptylu. Podobně jako jiní jedinci ve stejném věku se může přemisťovat na značné vzdálenosti,“ uvedl Martin Duľa, zoolog z Ústavu ekologie lesa LDF MENDELU, který se dlouhodobě věnuje potravní a populační ekologii velkých šelem v podmínkách střední Evropy.
Příkladem jsou nedávné přesuny jedinců z Rakouska nebo Polska do České republiky, kde si mladí jedinci stabilizovali vlastní teritorium. „Jestli se mladý samec z Krušných hor usadil u Drážďan trvale, ukáže další období. Osud jedince budeme i nadále sledovat,“ dodal Duľa.
Zdokumentování pohybu je důležité pro vyhodnocení historicky prvního vypouštění úspěšně rehabilitovaného vlka v Česku. Vzhledem k velké mobilitě vlků je přitom nutná mezinárodní spolupráce s německými organizacemi zabývajícími se monitoringem a výzkumem vlků.
„Navzdory spekulacím o tom, že ve volné přírodě vlk živoří, se znovu potvrdilo, že jeho vypuštění bylo nejlepší možné řešení. A svědčí také o dobré přípravě v záchranné stanici ČSOP Vlašim v koordinaci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR,“ zhodnotil zoolog.
Zhruba měsíc po vypuštění vlka do krušnohorské přírody bohužel přestal fungovat telemetrický obojek. Vědci proto jeho pohyb nadále sledovali pomocí fotopastí. V únoru jej opakovaně zachytila fotopast Hnutí DUHA v okolí Božího Daru, v březnu se objevil na fotopasti místních myslivců poblíž Karlových Varů. V dalších měsících však byly zprávy o jeho výskytu jen sporadické.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (59)
Zbyněk Šeděnka
29.6.2023 10:17Michal Uhrovič
29.6.2023 10:55 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaSlovan
29.6.2023 11:48 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJarek Schindler
29.6.2023 14:45 Reaguje na SlovanZbyněk Šeděnka
29.6.2023 16:34 Reaguje na SlovanSlovan
30.6.2023 09:29 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPoté, co jste naznačoval, že zemřel, se evidentně nově soustředíte na to zpochybňovat jeho zdravotní stav z jedné jediné fotky. Tak to gratuluju.
Hruď má normální a nepřijde mi nijak vychrtlý. Je bez smečky, tudíž to má těžší, ale na to, že mu tady každý druhý "takyodborník" předvídal do měsíce smrt se nám Bubla drží pěkně.
A sorry, ale německý ovčák má k vlkovi fakt hodně daleko. Vlčák to opravdu není, je to ovčák... těch rozdílů je tam celá řada.
Petr Pekařík
30.6.2023 21:24 Reaguje na SlovanV BRD mu bude lépe, dokud se nepustí do poníka madame Lejnové.
Marcela Jezberová
30.6.2023 13:15 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPetr
29.6.2023 11:07Ale aspoň si na takové věci pěkně zvykáme, stále víc sami sebe přesvědčujeme, že víme co je dobré pro druhé, už to dáváme i našim dětem, a jednou určitě všem. Přece pro naše dobro.
Petr
29.6.2023 11:17 Reaguje na PetrSlovan
29.6.2023 11:57 Reaguje na PetrTen obojek je s mechanismem drop-off, měl by mu tedy po určité době sám odpadnout. Takový standard, se kterým ochranáři počítají bude cca. rok, tudíž pokud není samotný mechanismus drop-off poškozen, odpadne někdy v zimě. Technika není bohužel bezchybná, vysílač selhal již po měsíci, nicméně to se prostě někdy stává. Dělat z toho tragédii umíte ale asi jen vy. Že byste pochopil proč se to dělá už jsem tak trochu i vzdal.
Petr
29.6.2023 12:24 Reaguje na SlovanA jako shrnutí bych použil rčení: Účel světí prostředky.
To je totiž přesně ono.
Petr
29.6.2023 12:42 Reaguje na SlovanSlovan
29.6.2023 13:02 Reaguje na Petr"Sledování vlka pomůže vyvracet fámy.
„Zároveň budou údaje z obojku významné i z ochranářského pohledu, data mohou například dokládat, jaký podíl času vlci věnují návštěvám farem s hospodářskými zvířaty ve srovnání s lovem volně žijící kořisti,“ komentuje Aleš Vorel.
Podle jeho slov návrat vlka do české krajiny doprovází i množství fám. Sledování jasně ukáže pevná data o vzácné šelmě."
https://www.impuls.cz/regiony/jihocesky-kraj/vlk-sumava-selma-vedci-odbornici-narodni-park-smecka-czu.A201207_100806_imp-jihocesky_kov
Pevná data, ne "já si myslím, že". To jsou přesně věci, které ochranáři v dnešní době potřebují ať se to vám líbí nebo ne. S těmi mohou pracovat mnohem lépe a chránit tak i samotný druh. Pokud mám fakta, argumentuje se s tím mnohem lépe jak s veřejností a farmáři, tak politiky. Díky těmto údajům mohou ochranáři i říct, která opatření fungují více a která méně. Neplatí to jen u vlka, platí to u všech druhů.
Petr
29.6.2023 13:23 Reaguje na SlovanJen jak vidím už ta data neoznačujete na naprosto klíčová, ale už jste přešel spíš na druhotný význam takových údajů, než pro samotná zvířata, která slouží v podstatě jen jako nosič, nebo fackovací panák. A jen jste tím potvrdil to rčení o účelu, který světí prostředky. Pro naše data uděláme cokoliv, však to zvířata přežijou. Takže žádná empatie, ale obyčejný cynismus, maskovaný za "dobro".
Slovan
30.6.2023 09:05 Reaguje na PetrPetr
30.6.2023 15:40 Reaguje na SlovanJá žádnou alternativu nepotřebuju, protože nejsem paranoidní a vím, že zvířata umějí žít úplně normálně i bez vašich klíčových dat. A bez závaží na krku.
Slovan
1.7.2023 09:28 Reaguje na PetrNeznáte hrozby, kterým dnešní příroda a její obyvatelé čelí? No to je taky škoda, možná byste si to mohl zjistit.
“Záznamy o pohybu vlků přinesou přesná data o tom, jak vlci fungují, kde tráví většinu času či jak často a kam chodí lovit.”
Ochranáři tedy postupně získávají údaje o tom, které biotopy zvířata preferují, kde jsou nejvíce času a díky tomu pak mohou chránit celý druh i biotop kde žijí mnohem efektivněji. Když budete chtít doma potěšit svoji přítelkyni/manželku ale nebudete vědět kam sáhnou a nebudete ani vědět co má ráda, taky moc efektivní nebudete…
K tomu, v případě třeba toho vlka, zjistíte, která opatření chovatelů jsou vice a která méně efektivní. Opět výrazný příspěvek k ochraně celého druhu, nemyslíte?
Píšete milion příspěvků (nejste schopen napsat jeden?) a neustále opakujete jedny a ty samé otázky.
Ano, zvířata umí bez toho žít. Umíme je ale i my bez těch dat chránit tak dobře, jak je třeba? To je to… podle mě ani náhodou. Bez sledovacích obojků nebo fotopastí jsme stejně slepí jako armáda bez satelitů a dronů. Šance na “výhru” se pak radikálně snižují.
Petr
3.7.2023 23:23 Reaguje na SlovanPetr
30.6.2023 15:51 Reaguje na SlovanPetr
30.6.2023 15:59 Reaguje na SlovanPetr
29.6.2023 13:31 Reaguje na SlovanV jednou vašem odkazu se uvádělo 3 - 5 % hmotnosti zvířete. Jestli máte 80 kg, tak tři procenta, ať jsme při zemi, jsou dvě kila čtyřicet. Zvířata jsou ale mnohem silnější, tak by stačila polovina, tedy kilo dvacet, ale kilo úplně postačí. Na krk a na jediný den. Abychom měli ta pevná data a nebavili se jen stylem Já si myslím, že.
Karel Zvářal
29.6.2023 17:26 Reaguje na PetrČlověče vzpamatujte se! Jen díky tomu, že vlk má viditelné označení, je identifikovatelný zdálky. Žije, normálně funguje, ale vy si budete mlít svou. Doufám, že všude chodíte nahý a bos, neb ta zátěž musí být nesnesitelná.
Petr
29.6.2023 17:43 Reaguje na Karel ZvářalLidi, kteří si to odmítají vyzkoušet, mě tu přesvědčují že to nijak nevadí a je to pro dobro zvířete. A dokonce člověk, který se tu zastává hmyzu a ptáků. To jsou věci.
Karel Zvářal
29.6.2023 17:52 Reaguje na PetrPetr
29.6.2023 18:48 Reaguje na Karel ZvářalPetr
30.6.2023 23:01 Reaguje na Karel ZvářalŽe s nimi létají vám stačí?
Když vám dám malé boty, které vás budou tlačit, můžete v nich chodit? Jasně že jo. Bez problémů můžete, dokonce i běhat, jen vás budou bolet nohy, možná časem slezou nehty, a za pár let si vychodíte artrózu kloubů. A já budu tvrdit, že vám malé boty nijak nevadí. Vždyť jste v nich normálně chodil. A slovy Slovana - neživořil jste, tak je vše v pořádku a malé vám nejsou.
Karel Zvářal
1.7.2023 06:36 Reaguje na PetrPetr
4.7.2023 00:05 Reaguje na Karel ZvářalJá doufám a věřím, že jednou se lidé budou dívat na naše chování ke zvířatům asi jako my se díváme na rituální zvířecí obětiny našich předků. My jsme stále na úrovni divochů. Jen jsme si za obětování zvířat bůhům našli moderní náhrady. A stejně jako divoši věříme, že nám to něco přinese.
Jarek Schindler
29.6.2023 15:13 Reaguje na SlovanJaroslav Vozáb
29.6.2023 16:56Karel Zvářal
29.6.2023 19:19https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/kareln-zvaral-architektonicke-pasti-ptakum-nebezpecne-sklo-a-nadrze
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-zvaral-jak-dal-v-mestske-cerveni-aneb-diverzitu-nicime-vedome
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kareln-zvaral-ticha-voda-nam-ornici-odnasi
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kareln-zvaral-klimaticky-antropicky-a-predacni-tlak-na-populaci-zab
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kareln-zvaral-premnozeny-puvodni-predator-muze-skodit-stejne-drtive-jako-nepuvodni-invazni
...
Tyto věci škodí ptákům TISÍCINÁSOBNĚ VÍCE, než kroužek o váze jednoho prstu. A díky kroužkování víme o všech pastech (komíny, šachty, nádrže, sklo), zástřely, jejich tahových trasách, věku, věrnosti lokality apod. Prostě minimální omezení s nedocenitelným vědeckým a ochranářským přínosem a efektem.
Je mi líto, že jsem se musel uchýlit k narcismu, ale takového “neprostoduchého” trolla aby svět pohledal.
Ač vysoce vzdělán, zůstal blbem.
Břetislav Machaček
29.6.2023 20:04Taky záslužná činnost, dokud ho na cestě opět srazí auto. V oblasti s vysokým výskytem vlků se nemůže dostat do žádné smečky? Divné, nějaký
důvod to asi má. Pokud by putoval napříč Českem, tak by na vlky u Prahy nenarazil, ale v Sasku ? Nahrbený hřbet a pokleslý zadek s vyzáblými
zadními nohami o dobré kondici ale moc nesvědčí. Chtělo by to více
fotek a hlavně v pohybu, který jediný potvrdí a nebo vyvrátí dobrý
zdravotní stav. Takhle stát může i chromý jedinec neschopný uštvat
zvěř, ale jaro přežije i lovem zajíčků, srnčat a jiných odložených
mláďat. Prubířským kamenem bude druhá polovina léta, kdy už schází
za bezbranná mláďata a už nejsou na loukách ani ta posečena srnčata
a jiná zvířata.
Zbyněk Šeděnka
29.6.2023 22:08 Reaguje na Břetislav MachačekZbyněk Šeděnka
29.6.2023 22:37Karel Zvářal
30.6.2023 07:03 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaSlovan
30.6.2023 11:20 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
30.6.2023 11:54 Reaguje na SlovanSlovan
30.6.2023 12:43 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaOmluvil jsem se za své ukliknutí. Svůj názor sem ostatně popsal nahoře, tak nemám důvod se opakovat.
Zbyněk Šeděnka
30.6.2023 13:29 Reaguje na SlovanKarel Zvářal
30.6.2023 17:38 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
30.6.2023 18:06 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
30.6.2023 18:32 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaBřetislav Machaček
1.7.2023 09:37 Reaguje na Zbyněk Šeděnkaa taky to může šířit dál. Bezmezná
ochrana se nezabývá ani regulací
nemocných zvířat a končí tragicky pro celou populaci. Na jedné malé
vodní ploše byl zákaz lovu dravců
tak dlouho, až se z nich stali
zakrslí kanibalové. Bylo otřesné
vidět pouze vyhublé štiky ve vodě
zcela zbavené jejich kořisti.
Tak dopadá laické hospodaření
blba, který se tím snažil zbavit
karasů a perlínů. Výsledkem ale
bylo i vyhubení línů, hořavek,
okounů, hrouzků atd. Nakonec ale
přišel i o ty štiky, které se
hromadně udusily pod ledem.
Slovan
30.6.2023 12:38 Reaguje na HunterRobert Seifried
30.6.2023 06:07O tom, že je potřeba rázná změna legislativy, a důkladnější dozor nad těmito profesemi, není pochyb. Poté všem paušálně odebrat povolení k činnosti, a znovu povolit pouze těm, kteří prokáží, že si přírody skutečně váží.
Nechápu, jak lidé, kteří mají svou práci spojenou s přírodou, mají se o ni starat, tráví v ní většinu času, můžou mít takové názory. A vím, že většina zemědělců, lesaků a myslivců takové názory má. To je selhání systému, které se musí řešit rázně. Bohužel.
Jsem rád, že vlk žije a má se dobře. Nezávisle ma žvástech a zlých úmyslech zdejších škůdců.
Aleš Nebáznivý
30.6.2023 07:19 Reaguje na Robert SeifriedSlavomil Vinkler
30.6.2023 10:12 Reaguje na Aleš NebáznivýProč by to dělali, když se uživí kecy?
Marcela Jezberová
30.6.2023 10:18 Reaguje na Robert SeifriedBřetislav Machaček
1.7.2023 10:03 Reaguje na Marcela Jezberováovce, protože by si z něho výbojnější beran udělal boxovací
pytel. Ten vlk je sběrač mršin a maximálně "uloví" odložené
srnče, nebo jiná mláďata. Smutný život "zachráněného" vlka,
kterých se ročně jen u nás zdravých rodí desítky. Bohužel toto je výsledek výchovy dnešních ochranářů, kteří v dětství žádali veterináře o vyléčení myšky, či křečka. Veterinář
byl v šoku, když s takovou myškou přivezla dítě do ordinace
vysokoškolsky vzdělaná matka a i ona to s tím léčením
myslela vážně. Myška měla 3 roky, tak jim vysvětlil, že
umírá stářím a vnutil jim bezprizorní kotě. To ale netušil,
že ho budou otravovat s kdejakým problémem toho kotěte!
Odcizení lidí z měst od přírody přináší své plody a bude
to stále horší a horší. Já měl jako kluk úkol nastražovat
na myši pastičky a za každou myš jsem dostal od dědy
korunu a za potkana dvě, protože byl děda proti jedům a
raději mi dal tu korunu, než vidět přiotrávenou kočku po
pozření tehdejším jedem prosáklé myši. Naučil mne tak to,
že i smrt škůdce má být rychlá, bez zbytečného týrání a
to byl prosím za 1.republiky příležitostný pytlák. Oni
si ti jeho zachránci neuvědomují jaký život ho čeká a co
je to samota u smečkového zvířete.
Petr Pekařík
30.6.2023 21:38 Reaguje na Robert SeifriedAť si jdou sklízet kuřecí řízky vyrostlé v chlaďáku místního marketu, odpoledne se mohou lepit někam na průtah městem.