Pozor! Za nárůstem podílu listnáčů v českých lesích jsou často nebezpečné invazní druhy
Invazní druhy mohou napáchat v krajině mnohem větší škody, než kůrovcová kalamita. S kůrovcem smrkovým se totiž krajina dokáže dlouhodobě vyrovnat, i když hospodářské škody, které způsobuje, jsou velké. Proti invazním druhům je však příroda bezbranná.
Ukazuje to právě šíření dubu červeného. Ten pochází ze Severní Ameriky, na naše území byl přivezen v 19. století nejdříve jako okrasná dřevina do zámeckých parků. Tuzemští lesníci ho však začali sázet kvůli jeho rychlému růstu. Přestože našim dubům nesahá kvalitou dřeva ani po kotníky, je klasifikován jako stejně hodnotná listnatá dřevina. Lesníci v jeho vysazování pokračují, přestože invazní charakter této dřeviny začíná být zřetelný napříč Evropou. „Semenáče dubu červeného vytvářejí tak hustý porost, že mnohdy znemožňují růst původních druhů dřevin. Jeho žaludy se mohou z místa cílené výsadby šířit na velké vzdálenosti a ve vymezených plochách ho rozhodně neudržíme,“ popisuje Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky v Českých Budějovicích.
Pokud procházíte krajinou, máte radost, když ve smrkových a borových monokulturách zahlédnete listnaté dřeviny. Když pak přijdete blíž, často vystřídá příznivý dojem zklamání. Rozsáhlé plochy totiž pokrývá výsadba nepůvodních dřevin, jako jsou například akáty nebo v posledních letech americký dub červený.
Přitom tato hrozba není na první pohled z dat o českém lesnictví patrná. Paradoxně také invaze dubu červeného a dalších nepůvodních dřevin se skrývá v rostoucím podílu listnáčů v českých lesích. Ochranářská organizace proto doporučuje, aby namísto dvou základních kategorií dělící porosty na jehličnany a listnáče byla do základního členění zavedena ještě třetí povinná kategorie: nepůvodní druhy. Jen tak dostaneme skutečně reálný obraz o stavu českých lesů. Nárůst podílu listnáčů za cenu šíření nebezpečných invazních druhů představuje dlouhodobě pro českou krajinu výrazně větší riziko než sucho a kůrovec. Invazní druhy se navíc často šíří právě tam, kde je les oslabený. Mohou tak v budoucnu „dorazit“ oblasti, které nyní ničí sucho či kůrovec.
Jako „lék“ na kůrovcovou kalamitu jsou často pěstovány také nepůvodní jehličnany. „Například hojně vysazovaná jedle douglaska se dnes zdá být dokonalou náhradou za náš domácí smrk sužovaný kůrovcem. Roste rychle a zdánlivě nemá žádné škůdce. Pravda je ale taková, že každý druh stromu má své kůrovce, cizopasné houby a jiná onemocnění,“ upozorňuje Lukáš Čížek z Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR. Například kůrovec, který ničí douglasku v její americké domovině, do Evropy zatím nedorazil. Nedávno se však dostal do Číny. „Vzhledem k množství dřeva, které se do Evropy dováží z Ameriky například jako palivo pro tepelné elektrárny, je jen otázka času, kdy se škůdci a nemoci dnes tolik populární douglasky objeví i u nás,“ dodává Lukáš Čížek. U mnohých cizokrajných druhů, které jsou dnes považovány za odolnou alternativu ke smrkům, tak podle něj mohou za desítky let lesníci řešit podobný problém, jako nyní při kůrovcové kalamitě.
Proč jsou pro lesníky nepůvodní dřeviny tak populární? Právě proto, že u nás zatím nemají přirozené nepřátele. Navíc jde o rychle rostoucí dřeviny, které mnohdy mají mechanizmy k potlačení konkurence ostatních rostlin.
„Například dobře známý akát, který je u nás vysazován již od 18. století, dokáže zcela zničit lokality, které zaroste. Málokomu asi ujde, že v akátovém lese kromě akátu neroste téměř nic jiného. Vylučuje totiž do okolí jedy, které omezují růst jiných rostlin a navíc dokáže po svém pokácení vyprodukovat mnoho mladých stromků z kořenů i z pařezu,“ upozorňuje Miloslav Jirků.
„Akát je proto takřka nezničitelný. Výsledek je děsivý. Sterilní porosty akátu, které v přírodě nic není schopno regulovat,“ dodává Miloslav Jirků. Podle vědců navíc nepůvodní dřeviny mohou fungovat jako rezervoáry a šiřitelé nemocí a škůdců, které zasadí domácím dřevinám další ránu.
„Zatím věnuje invazním dřevinám pozornost zejména ochrana přírody v rezervacích, zatímco v hospodářských lesích se schyluje ke katastrofě. Odborná veřejnost sice na nebezpečí invazních rostlin upozorňuje již desítky let, nebyly však provedeny žádné kroky k systémovému řešení. Plantáže cizích dřevin, včetně invazních druhů, vznikají jako houby po dešti,“ uzavírá Miloslav Jirků.
Podle odborníků tuzemská ochrana přírody věnuje šíření nebezpečných invazních druhů výrazně menší pozornost než jiné vyspělé země světa. I z toho důvodu patří Česko k zemím s největším počtem invazních druhů v rámci celé EU.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (25)
Jan Škrdla
6.9.2018 23:09trnovník akát - cca 13,4 tis ha 0,46% lesní půdy (národní inventarizace lesů 2001-2004)
dub červený - cca 6 tis ha - 0,2% lesní půdy (rok 2016)
Jinak akát je silně světlomilná dřevina a spíše teplomilná dřevina - ve smrčině mu to svědčit nebude. Spíš se bude šířit ve světlých lesích nebo na nelesní půdě.
Roman Šimek
7.9.2018 08:01Pokud se týká dřevinné skladby našich lesů, je zřejmé, že nastává změna oproti dosavadnímu stavu. V posledních několika letech převládají při obnově lesa listnáče nad jehličnany. V souvislosti s klimatickými změnami může v některých lokalitách nastat situace, že budeme rádi za každý strom, byť nepůvodní akát, který přispěje k zadržení vody v krajině. Je zajímavé, že autorovi článku nevadí rozlehlá pole kukuřice a řepky (také nepůvodní druhy rostlin), které se pěstují téměř na 20% orné půdy (450 000 ha). Tyto plodiny přispívají k vysoušení krajiny, jejich zadržovací schopnost vody je v porovnání s lesem minimálni a pro potravinářské úcely se již téměř nepoužívá....
Je potřeba si uvědomit, že stav ŽP je katastrofální. Člověk neustále chce všemu vládnout a vše měnit dle svých tupých a kratkozrakých potřeb.
A na to aby velice odborně vládl ŽP pak studuje ony velice skvělé školy typu VŠ zemědělská nebo VŠ lesnická, které většinou stále učí postupy z dob normalizace.. a ty pak chrlí další a další ničitele ŽP.
A to, že je potřeba brát jako vážnou hrozbu právě nepůvodní druhy dřevin je podle mě naprosto jasné už jenom z toho, že MZe v nově upravené vyhlášce lesního zákona chce umožnit použití nepůvodních dřevin při změně druhové skladby lesů. Za pár desetiletí tak může být velký problém s nepůvodními druhy velice aktuální...
Je potřeba se vrátit zpět k přirozené druhové skladbě a hlavně celkově obnovit všechny přirozené funkce lesů tím, že půjde o opravdové lesy a ne o plantáže na prachy pro "pár vyvolených" kterým je všechno ostatní než prachy ukradený.....
Lukáš Kašpárek
8.9.2018 11:31 Reaguje naPřirozený les mimo jiné dokáže zadržet enormní množství vody. Ale jenom ten přirozený aspoň v důležitých aspektech jako je mimo jiné právě přirozená druhová skladba...
O tom, které nepůvodní druhy stromů u nás dělají největší problém nebo by jej dělali při určité nevhodně uchopené novelizaci si přečtěte třeba na ekolistu. Ještě bych Vám podal nepravdivé informace a to bych nerad...
Josef Mozek
8.9.2018 13:37 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
11.9.2018 12:30 Reaguje na Josef MozekLukáš Kašpárek
12.9.2018 12:36 Reaguje naJosef Mozek8.9.2018 13:37 vás vystihl naprosto přesně - LEDA BLÁBOLÍTE.
Lukáš Kašpárek
8.9.2018 11:31 Reaguje naPřirozený les mimo jiné dokáže zadržet enormní množství vody. Ale jenom ten přirozený aspoň v důležitých aspektech jako je mimo jiné právě přirozená druhová skladba...
O tom, které nepůvodní druhy stromů u nás dělají největší problém nebo by jej dělali při určité nevhodně uchopené novelizaci si přečtěte třeba na ekolistu. Ještě bych Vám podal nepravdivé informace a to bych nerad...
Zejména zájmena
8.9.2018 13:12 Reaguje naJosef Mozek
8.9.2018 13:40 Reaguje na Zejména zájmenaOřešák černý??? Jeho vysoce ceněné dřevo budeme dovážet, zatímco ho lze pěstovat s minimem starostí i v našich porostech? Můžete nám tu sdělit, čím tyto dva druhy poškozují naše životní prostředí a kterou dřevinu vytlačují?
Zejména zájmena
11.9.2018 09:18 Reaguje naJosef Mozek
8.9.2018 13:51 Reaguje naZejména zájmena
8.9.2018 13:08Josef Mozek
8.9.2018 13:33Výše popsané osoby samozřejmě nejsou tak hloupé, za publikováním podobných věcí stojí snaha zapůsobit na orgány, rozhodující o dotacích pro tzv. neziskové organizace, jichž jsou často členy.
Vlastníci lesa by měli mít volnost ve výběru druhu, který na vytěženém úseku vysadí, popř. zda nechají místo přirozeně zalesnit náletovými dřevinami.
Lukáš Kašpárek
11.9.2018 12:56 Reaguje na Josef MozekJe smutné kolik lidí v ČR je stále takto neuvěřitelně primitivních a kolik takových poloopic státe brání změně k lepšímu..
Jestli nechápete jaká je situace, tak si to nastudujte, já vám školení dělat nebudu... a jestli nestojíte o realitu a líbí se vám jen ta vaše primitivní představa o světě, tak si jí užívejte.. jen tím neotravujte lidi, kteří o to nestojí....
Majitelé a správci lesů (né všichni samozřejmě - jsou i vyjímky) pořád do nekonečna předvádějí, že vůbec neví co je to les a jak je potřeba se k němu chovat.. jenom z toho důvodu teď nejen ČR čelí "největší kůrovcové kalamitě"...
A jak se tato kalamita zapříčeněná většinově prasečím hospodařením v lesých řeší? Stylem když je ruka nemocná tak jí vyléčíme tím, že jí uřežeme...
Lesní hospodáři budou nově (konečně) nuceni k udržitelnému hospodaření (tedy snad to nezklouzne zase někam do prdele), protože už i státu dochází, že stávající hospodaření a přístup k lesu je neudržitelný a že lesy jak jsou teď vytvářejí hromadu problémů a rizik jak enviromentálních tak ekonomických a sociálních.....
Pepo Bezmozku
Jan Škrdla
8.9.2018 21:23Důsledné vyžadování původní druhové skladby je na místě u lokalit ze zvýšeným zájmem ochrany přírody, zejména v národních parcích a maloplošných chráněných územích (i zde existují výjimky, kterými jsou zdomácnělé druhy ovocných dřevin).
V běžných polyfunční lesích je namístě usilovat o pestrou druhovou skladbu s převahou stanovištně původních dřevin (jistě, že nebudeme vysazovat akát, ale pokud už zde je, tak se nebudeme bezhlavě pouštět do jeho likvidace).
Na výrazně přetvořených nebo uměle vytvořených stanovištích, většinou jsou to plochy zeleně rostoucí mimo les (želeniční náspy, haldy, skládky), platí že je skoro jedno co tam roste, hlavně že tam něco roste.
Pro zpestření posílám standard AOPK - na straně 16 a 17 je uveden diferencovaný přístup k managemetnu akátových porostů. Jinými slovy je zde uvedeno, že není nutné ani žádoucí likvidovat akátiny ve všech případech:
http://standardy.nature.cz/res/archive/238/029877.pdf?seek=1434375748