https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/znovyobjevene-druhy-vcla-v-indonesii-a-zelva-na-galapagach
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Znovyobjevené druhy - včela v Indonésii a želva na Galapágách

24.2.2019 01:09 (Ekolist.cz)
Megachile pluto, nazývaná po svém objeviteli Wallaceova obří včela, je největším známým druhem včely. Svou velikostí je přirovnávána k lidskému palci.
Megachile pluto, nazývaná po svém objeviteli Wallaceova obří včela, je největším známým druhem včely. Svou velikostí je přirovnávána k lidskému palci.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Wikimedia Commons
Uplynulý týden byly zveřejněny zprávy o znovuobjevení dvou druhů, které se dlouho považovaly za vyhynulé: suchozemská želva Chelonoidis phantasticus a obří včela Megachile pluto. Informoval o tom The Guardian a BBC.
 
O obou se desítky let předpokládalo, že vyhynuly. Vymření druhu se definuje se jako smrt posledního jedince daného druhu. Nejčastěji je však druh odsouzen k záhubě mnohem dříve. Moment vymření se určuje většinou až zpětně, po uplynutí několika let.

Oba druhy byly nalezeny v málo přístupných oblastech svého přirozeného výskytu. Samice největšího známého druhu včely byla spatřena na jednom z málo probádaných ostrovů Indonésie, samice obří želvy se objevila po více než sto letech na souostroví Galapágy.

Megachile pluto, nazývaná po svém objeviteli Wallaceova obří včela, je největším známým druhem včely. Svou velikostí je přirovnávána k lidskému palci. Samice dosahují délky těla 38 milimetrů a rozpětí křídel 63 milimetrů, samci jsou menší.

V roce 1981 nalezli vědci několik exemplářů tohoto druhu na třech indonéských ostrovech. Od té doby nebyl spatřen žádný živý zástupce druhu, ačkoliv loni se objevily zprávy, že dvě takovéto včely byly nabízeny v internetovém prodeji.

V lednu se do Indonésie vydal tým expertů s cílem obří včelu najít a vyfotografovat. Podařilo se. Nalezena byla v indonéském souostroví Severní Moluky. "Bylo fascinující sledovat tohoto 'létajícího buldoka' hmyzí říše, u kterého jsme si nebyli jisti, jestli stále existuje," uvedl fotograf přírody Clay Bolt, který 25. ledna 2019 pořídil první snímky a video živých zástupců tohoto druhu.

Mezinárodní svaz pro ochranu přírody (IUCN) řadí Wallaceovu obří včelu k zranitelným druhům, kterým hrozí vyhynutí. Obchodování s ní ale není mezinárodní dohodou o obchodu s volně žijícími živočichy CITES v současné době nijak omezeno.

Kromě velkého zájmu sběratelů hmyzu ohrožuje Wallaceovu obří včelu také rozsáhlé odlesňování, které zmenšuje její přirozené životní prostředí v Indonésii.

Znovuobjevena byla také želva Chelonoidis phantasticus. Také se pro ni vžilo civilnější jméno, říká se jí fernandinská obří želva, pro svůj výskyt na ostrově Fernandina v ekvádorských Galapágách.

Jediný další žijící člen jejího druhu byl zaznamenán v roce 1906. Nyní si ale vědci myslí, že by na ostrově mohlo žít více jedinců než objevená samice. Usuzují tak z nalezeného trusu a dalších stop. Nalezená samice je zřejmě více než 100 let stará. Byla odvezena do záchranného centra na ostrově Santa Cruz. Lidé z Národního parku Galapágy doufají, že pokud budou nalezeni i další jedinci, mohl by druh přežít.

„Na to budou potřebovat víc než jednu želvu,“ řekl Stuart Pimm, profesor ekologie ochrany na Duke University v USA. „Ale samice mohou skladovat sperma po dlouhou dobu. Takže naděje je,“ dodal.

Ostrov Fernandina je třetím největším ostrovem v souostroví Galapágy, ležícím asi 1 000 km od pobřeží Ekvádoru. Na Galapágách žijí unikátní živočichové, jejichž pozorování inspirovalo Charlese Darwina k formulaci teorie evoluce.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist