Může stavební firma uzavřít odpad z domu? Několik dotazů na domovní čističky odpadních vod
26. července 2000 | Ing Jan Vlček
Otázky: Mohou bez předchozího upozornění uzavřít odpad z domu, aniž by udali lhůtu (a jakou) pro odstranění historického nedostatku?
Kdo financuje část připojení od domu přes obecní pozemek ke kanalizaci?
Musí mít rodiče čističku?
Doporučíte nějakou čističku a nebo kde se sežene (denní průtok cca 50-80 litru), kolik řádově stojí?
Pokud budou mít čističku, musí platit stočné?
Děkuji za pomoc v dané problematice.
odpověď:
23. října 2001
Dnes již nelze vypouštět splašky ze septiku do potoka, dešťové kanalizace nebo je nechat vsakovat. Jestli jsem dobře pochopila, tak se pouze upravuje příkop, který stahuje vodu z okolí do řeky a nejedná se tedy o kanalizaci, která odvádí splašky na ČOV (čistírnu odpadních vod) - v tomto případě by totiž napojení odpadu neměl být problém. V případě, že se jedná o úpravu příkopu nadále zaústěného do řeky, podléhá vypouštění odpadních vod Nařízení vlády č. 61/2003 o ukazatelích a hodnotách přípustného znečištění povrchových vod a odpadních vod, náležitostech povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových a do kanalizací a o citlivých oblastech.
Povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových vydává vodohospodářský úřad a určuje zároveň lhůtu k dosažení emisních limitů podle požadavku tohoto nařízení.
Možnosti:
Jednou z možností je žumpa - jímka na vyvážení. Nevýhodou však jsou poměrně vysoké náklady na realizaci a následné vyvážení. Montáž prefabrikované, plastové jímky o obsahu 15 až 20 m3 pro běžnou rodinu přijde zhruba na 60 až 90 tisíc a při měsíčním vyvážení do vzdálenosti kolem 25 km musíme počítat s dalšími 1000 korunami za vývoz.
Druhaá možnost jsou zmíněné malé domovní ČOV. Umožňují čištění odpadních vod z koupelen, hygienických zařízení, kuchyní, automatických praček či myček nádobí. Jejich ceny v posledních letech stále klesají a běžnou domovní ČOV pro rodinný domek se třemi až šesti obyvateli lze pořidit za 45 až 60 tisíc korun. Provozní náklady jsou dány spotřebou elektřiny. Předpokládejme 100 W motor nebo 80 W dmychadlo. Není-li zařízení zatíženo naplno, běží s přestávkami. Maximální možná spotřeba proudu je tedy: 100 W x 24 hodin = 2,4 kWh násobeno sazbou za elektřinu (průměrně 3 koruny/kWh). Za den tedy spotřebuje čistírna při maximálním zatížení asi 7,20 koruny (za rok asi 2628 korun). Reálně však běží zařízení s přestávkami, takže skutečná spotřeba elektřiny může být poloviční nebo třetinová.
Princip fungování domovních ČOV je v zásadě stejný jako u velkých klasických čistíren. Čištění probíhá jak mechanicky (zbavení hrubých a jemných nečistot), česlemi a sedimentací, tak biologicky, pomocí mikroorganismů za nebo bez přístupu kyslíku. Některé systémy pracují na bázi chemického čištění, kdy se pomocí srážedla nečistoty vysráží do vloček.
Firem je na trhu dost, je lepší hledat poblíž místa bydliště.
Uzavření odpadu je nutno projednat se zmiňovaným vodohospodářským úřadem, tam poradí i s financovanim přípojky a stočným.
Ing. Lenka Spěváčková
Interní doktorandka na Ústavu technologie vody a prostředí VŠCHT Praha
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 83".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |