https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/cesi-na-internetu-hledaji-jak-si-svepomoci-zprovoznit-zdroje-solarni-energie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Češi na internetu hledají, jak si svépomocí zprovoznit zdroje solární energie

27.10.2022 06:13 | PRAHA (Ekolist.cz)
Fotovoltaika svépomocí. Hledat.
Fotovoltaika svépomocí. Hledat.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nárůst zájmu o solární panely a tepelná čerpadla je za poslední týdny v Seznam.cz Vyhledávání obrovský. Služba, kterou využije alespoň jednou měsíčně každý druhý Čech, zaznamenala růst křivky hledanosti v případě solárních panelů o 215 % a u tepelných čerpadel o 86 %. Lidé se také zajímají o možnosti, jak získat dotace, anebo jaká je cena či princip samotného fungování zařízení. Až třikrát větší zájem o tato zařízení hlásí také cenový srovnávač Zboží.cz. Informuje o tom společnost Seznam.cz.
 
Nejčastějšími dotazy směřující na zdroje solární energie jsou solární panely, solární ohřev vody a solární elektrárna. Mezi přídomky se těší zájmu slovní spojení „na balkon" a „svépomocí“.

„Z toho je patrné, že Češi na internetu hledají, jak si solární zdroje pořídit nejen do domu, ale i do bytu, a dokonce si je chtějí také sami zprovoznit,“ komentuje Tereza Fukátková, datová analytička ve společnosti Seznam.cz.

Podobně u kategorie tepelných čerpadel vede žebříček hledanosti jejich obecné označení. „Zde vidíme příležitost pro výrobce i firmy, protože lidé tento segment prozkoumávají a rádi si nechají pomoct s orientací v široké nabídce na trhu,“ komentuje Fukátková.

Další dva velmi četné dotazy jsou „tepelné čerpadlo vzduch vzduch“ a „tepelné čerpadlo vzduch voda“. „Můžeme se domnívat, že v této fázi už se potenciální zákazník více orientuje v nabídce a ví, jaký typ čerpadla hledá. Dotazů spojených s konkrétní značkou výrobce je spíše méně,“ dodává závěrem Fukátková.

Mezi další bedlivě sledovaná online témata aktuálně patří ještě možnosti čerpání dotací na solární zdroje energie. Dále padají online dotazy na to, jaká je jejich cena a také jak vlastně fungují.

Žádanost výše zmíněných kategorií dokládají také data srovnávače cen Zboží.cz. V kategorii solární panely a příslušenství je patrný meziroční nárůst zájmu. Počet zobrazení těchto zařízení je oproti stejnému období za minulý rok až třikrát vyšší. Také u tepelných čerpadel je vidět vyšší zájem uživatelů a zboží v této kategorii má ve srovnání s loňským rokem o polovinu více zobrazení. Nejčastěji se uživatelé zajímají o solární panely v rozmezí od 37 000 do 64 000 Kč. V případě tepelných čerpadel je to cenová hladina od 74 890 do 189 000 Kč.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist