https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/chcete-pro-svou-kocku-domaci-stravu-varit-podle-receptu-z-internetu-nemusi-byt-ten-nejlepsi-napad
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chcete pro svou kočku domácí stravu? Vařit podle receptů z internetu nemusí být ten nejlepší nápad

15.5.2019 11:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tak co? Uvaříme, co lednice dá? Nebo bys raději něco vyváženějšího?
Tak co? Uvaříme, co lednice dá? Nebo bys raději něco vyváženějšího?
Foto | Tom Thai / Flickr
Internet nabízí stovky receptů, jak vařit nejen pro lidi, ale i pro domácí mazlíčky. Nová studie z Kalifornské univerzity si vzala na mušku recepty pro přípravu domácí stravy pro kočky. Zjištění je, že většinou z nich své kočce neprospějete. Kdybyste ji krmili podle nich, neposkytnete jí všechny základní živiny. Některé recepty dokonce obsahují přísady, které pro kočky mohou být toxické.
 

Poptávka po přípravě domácího krmiva pro kočky vzrostla poté, co byly toxické látky nalezeny v komerčním krmivu dováženém z Číny. To je zhruba před deseti lety. Někteří majitelé koček mají ale pro domácí stravu jiné důvody: chtějí mít nad jídelníčkem své kočky větší kontrolu než se spoléhat na granule neznámého původu. Jiní si myslí, že by jejich kočka měla být vegetariánka nebo jíst potraviny, které jsou bio nebo mají nízký dopad na životní prostředí.

„Podomácku připravená strava nemusí být vždycky to nejlepší,“ upozorňuje vedoucí provedené studie Jennifer Larsenová, která je veterinární odbornicí na výživu na Vysoké škole veterinární medicíny UC Davis. „Pokud jste se rozhodli pro doma připravovanou stravu, buďte opatrní. Krmivo by mělo být především vyvážené a vhodné pro vaši konkrétní kočku.“

Teplé, nebo z lednice vychlazené krmivo?

Studie, která vyšla v časopise americké Asociace veterinární medicíny, je zřejmě prvním počinem, který se na domácí recepty pro zdravé a dospělé kočky zaměřil. Výzkumníci pročetli 114 receptů z internetu i z knížek. Jejich autory byli jak veterináři, tak laici. Čtyřicet procent receptů neobsahovalo instrukce, jak jídlo podávat. Valná většina receptů například neobsahovala jasné instrukce, jak s připraveným pokrmem nakládat a jak jej skladovat.

„Jenom 94 % receptů obsahovalo dostatek informací, aby mohla být provedena počítačová nutriční analýza a žádný z tohoto podílu neobsahoval všechny základní živiny, které má dospělá kočka ve stravě mít podle doporučení Národní výzkumné rady,“ uvedla Larsenová.

Živiny v receptech chyběly, ať je psali veterináři, nebo laici, a to i bez ohledu na zdroj. Veterináři si ale v nedostatcích, které jejich recepty vykazovaly, přece jen stáli lépe.

Ve většině receptů chyběl potřebný obsah tří nebo více živin, některé z nich ale postrádaly odpovídající množství až 19 základních výživových látek. Některé recepty byly tak špatné, že pokud byste podle nich kočce jídlo připravili, chybělo by jí víc než 50 % doporučené dávky několika pro ni nutných látek jako je cholin, železo, zinek, thiamin, vitamin E a mangan.

Jestli by takto inspirované strava vaší kočce ublížila, záleží na tom, jak dlouho byste ji na dietě drželi, na způsobu krmení, na tom, jak moc špatný recept byl a také na tom, jakému zdraví se vaše kočka těšila, než jste jí dietu naordinovali. Autoři výzkumu našli jen pět receptů, které postrádaly jen jednu základní živinu a daly by se tedy označit za přijatelné. Autory všech těchto pěti receptů byly veterináři.

Sedm procent receptů zahrnovalo přísady, které mohou být kočkám toxické, včetně česneku nebo česnekového prášku, cibule nebo pórku. Výzkumníci také našli recepty se syrovými výrobky ze zvířat, které opomněly zmínit riziko možné bakteriální kontaminace. Jiné recepty s obsahem kostí zase vynechaly informaci, že je důležité kosti nadrtit, aby naporušily zažívací ústrojí kočky.

Larsenová uvedla, že majitelé koček by se neměli obávat industriálně vyráběného krmiva, pokud ale opravdu touží krmit kočku domácí stravou, měli by konzultovat její složení s veterinářem specializujícím se na výživu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist