Dejte svému kompostéru kytičku z mrkvové nati. Jako poděkování
Kompost je totiž důležitá věc. Díky němu je možné vrátit do půdy organickou hmotu a živiny, zároveň se tím zlepšuje schopnost půdy zadržet vodu. Kompostování je také vcelku jednoduchý krok, jak předcházet vzniku odpadů, které zaplevelují skládky a spalovny.
Jednoduše řešeno, slupky od brambor, ať už pocházejí z vaření rodinného oběda či ze závodní jídelny, nemá smysl vozit na skládku či do spalovny. Má smysl je zkompostovat na kompostéru v rohu zahrady (v případě rodinného oběda) či nechat zavést na kompostárnu (v případě závodní jídelny). Jak tvrdí ministerstvo životního prostředí, v každém kraji jsou vybudovány kompostárny s dostatečnou kapacitou.
Některé obce svým obyvatelům nabízejí půjčení či darování zahradních kompostérů. Je to milé, ale pustit se do kompostování není nijak drahé i bez pomoci obce. Jednak si můžete plastový zahradní kompostér koupit za pár stovek (byť osobní zkušenost autora je, že se vyplatí si připlatit za pořádný, který vydrží). A jednak si můžete kompostér jednoduše vyrobit ze starých prken.
Přečtěte si také |
Slizká žížala - obdivuhodný živočich, bez kterého bychom se neobešliA nebo prostě můžete mít kompost jen jako volně loženou hromadu. To má svá slabá místa, jako že vítr odnese slupky od cibule k sousedům. Ale má to i svá silná místa, třeba že se k hromadě kompostu snadno dostanete ze všech stran, až ho půjdete přeházet vidlemi.
To je totiž občas potřeba. Provzdušnit masu, aby kompostot nehnil, ale tlel. Aby se příliš neslehl a nezhutněl. Aby nesmrděl.
Na co si při kompostování dávat pozor? Na hromady trávy ze sekačky. Sekačka udělá z trávy špenát, který v teplém počasí zkvasí a strašně páchne. Znáte zejména z okolí venkovských fotbalových hřišť. Dá se tomu předejít tím, že čerstvě posečenou trávu prohodíte se starším kompostem, nebo smícháte s jiným materiálem.
Přečtěte si také |
Kompostér je kouzelná krabička: horem dáte slupky, dolem vyndáte humusKompostování je věc, která se zřejmě dříve nebo později bude muset mezi lidmi rozšířit. Respektive mezi obcemi. Ty totiž od roku 2015 mají povinnost od dubna do října třídit biologicky rozložitelné odpady a předávat je k využití. Jak uvádí ministerstvo životního prostředí, v roce 2016 bylo vytříděno 623.000 tun biologicky rozložitelných odpadů. V roce 2014 povinnost třídit biologicky rozložitelné odpady neplatila a vytřídilo se o polovinu méně. Ale bude se muset přidat.
Proto se v současné době připravuje novela vyhlášky, která obcím nově uloží povinnost třídit biologicky rozložitelné odpady celoročně. Odpovídající čistotu materiálu by obce měly zajistit hlavně osvětou mezi občany.
reklama