https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/dnes-je-unplugging-day-den-odpojeni-od-elektronickych-udelatek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dnes je Unplugging Day. Den odpojení od elektronických udělátek

9.3.2018 12:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zkuste být chvíli šťastní jen tak.
Zkuste být chvíli šťastní jen tak.
Foto | Jon Wiley / Flickr
Večer, až přijde soumrak a i poslední pracovní běsy už budou spát, vypněte mobil. Vypněte tablet a notebook. A nechte je vypnuté až do soboty večer, do soumraku. Prostě to zkuste. A užijte si svůj den bez elektronické komunikace, bez kontrolování mailů a bez sledování sociálních sítí. Dopřejte si elektronický půst. S dnešním západem slunce totiž začíná Unplugging Day.
 

Pozor, teď to bude bolet. Vypněte mobily, tablety a notebooky i svým partnerům či partnerkám a ano, to bude bolet ještě víc, taky dětem. Nebude to snadné, možná bude nutné uplácet čokoládou, ale nevzdávejte to.

A vymyslete spolu nějaký program na sobotu. Něco, kde není potřeba mít telefon. Víte, že ještě stále existují tištěné mapy a že stále fungují? Nenavedou vás sice k nejbližší hospodě, neukáží počet ušlých kroků ani nepogratulují k dosažení sportovního cíle, ale v případě nouze je můžete použít pro zapálení ohně.

A pozor. Už se to dnes skoro zapomnělo, ale není nutné všude fotit. Dá se třeba jít s dětmi do zoo a prostě si jen s nimi užít, jak vřeští u bazénu s lachtany. Přátelům pak místo selfie s tygrem můžete poslat pohled se vzkazem, že to byl prima den, plný opojení z odpojení.

A dost možná se stane, že v odpojení najdete vnitřní smysl. Že vám to něco vrátí. Že zase najdete úsměv v tváři svého partnera či partnerky a že vás překvapí, jak děti zase povyrostly. Že si prostě všimnete víc toho světa tady, před displejem.

Bude-li tomu tak, zaveďte si doma trochu elektronické hygieny. Stanovte si jednoduchá pravidla. Třeba že do postele se nebere žádný chytrý telefon, tablet nebo notebook. Že při jídle se jí, ale už se neserfuje po sociálních sítích. Že se nekouká do mobilu, když s někým mluvíte (a to všechno platí jak na děti, tak na rodiče).

Třeba zjistíte, že se vám pak žije lépe.

A když ne, tak z toho bude alespoň hezký status.

P.S.: Jasně, možná vám to přijde extrémní, být bez mobilu. Co když se něco stane? OK. Tak pro případ, že se něco stane, mějte telefon u sebe. Vypněte si ale WiFi a datové služby. Aby vás nesváděla upozornění na další prima video. Věřte mi, nepotřebujete ho vidět. Potřebujete vidět les na úpatí Ještědu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist