https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/evropska-komise-si-posvitila-na-greenwashing.obchodnici-nam-o-ekologicnosti-vyrobku-casto-nerikaji-pravdu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská komise si posvítila na greenwashing. Obchodníci nám o ekologičnosti výrobků často neříkají pravdu

14.3.2021 07:41 | PRAHA (Ekolist.cz)
Polovina environmentálních tvrzení nepodložena důkazy. Ilustrační snímek.
Polovina environmentálních tvrzení nepodložena důkazy. Ilustrační snímek.
Evropská komise dokončila kontrolu webových stránek různých obchodníků. Snahou bylo odhalit ty z nich, kdo o svých produktech či službách nepravdivě tvrdí, že jsou šetrné k životnímu prostředí. Kontroloři se zaměřili na různé sektory, od prodeje oblečení a kosmetiky až po vybavení do domácnosti. Ukázalo se, že ve 42 % případů jsou tvrzení o ekologickém původu buď přehnaná, klamná nebo falešná. Podle evropského práva by se tak potenciálně daly kvalifikovat jako nekalé obchodní praktiky. Tento tzv. greenwashing v posledních letech narůstá spolu s tím, jak narůstá poptávka spotřebitelů po ekologičtějších produktech a službách.
 

„Čím dál více lidí se snaží žít svůj život šetrněji a brát větší ohled na životní prostředí. My fandíme společnostem, které se snaží vyrábět a nabízet takové produkty. Bohužel jsou ale i takoví obchodníci, kteří zákazníky klamou a tahají je za nos vágními nebo falešnými tvrzeními o tom, jak šetrní k životnímu prostředí jsou. Komise bude proti takovým praktikám bojovat – koneckonců je to jedna z hlavních priorit Nového programu EU pro spotřebitele, který jsme na podzim přijali,“ komentuje výsledek kontroly komisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Kontroloři detailně prověřili 344 tvrzení, která se zdála být nějakým způsobem podezřelá. Zjistili, že ve více než polovině případů obchodníci svá tvrzení nedokládají informacemi, které by spotřebitelům mohly potvrdit jejich pravdivost.

Ve 37 % byly součástí tvrzení také vágní a obecně často používané výrazy jako „uvědomělý“, „šetrný k životnímu prostředí“ a „udržitelný“, které měly navodit dojem, že daný produkt nemá negativní dopad na životní prostředí. Všechny obchodníky, kteří nedokládají dostatečně dobře svá tvrzení, bude Komise kontaktovat a vyžadovat po nich nápravu.

Kontroly webových stránek různých obchodníků provádí Komise každoročně s cílem umožnit spotřebitelům přístup ke kvalitním produktům a službám. Letos poprvé byla tato kontrola zaměřena na téma greenwashingu. Kromě toho má Komise i několik dalších iniciativ, které se zaměřují na spotřebitele a životní prostředí. Například již zavedené štítky energetické náročnosti produktů do domácnosti, které umožňují šetřit domácnostem energii, a zároveň přitom snižovat emise skleníkových plynů. V blízké budoucnosti Komise plánuje jako součástí strategie „Farm to Fork“ zavést také jednotné štítky na potraviny, které budou umístěné na přední straně obalů a budou spotřebitele informovat o zdravotních benefitech a udržitelnosti daných produktů.


reklama

 
foto - Mráčková Lucie
Lucie Mráčková
Autorka je spolupracovnice Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

14.3.2021 08:42
Vzhledem k tomu, že EK nám taky leckdy neříká pravdu, je to fifty - fifty.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.3.2021 08:53 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Historie se opakuje. My, co jsme ne/četli Pravdu, bychom mohli vyprávět.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.3.2021 19:42 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Napište příklad.
Odpovědět

Viktor Šedivý

14.3.2021 08:59
A Green Deal také zkontrolují a jako nekalou praktiku zakáží?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.3.2021 19:42 Reaguje na Viktor Šedivý
proč?
Odpovědět

Viktor Šedivý

15.3.2021 08:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Když se mají stíhat tvrzení přehnaná, klamná nebo falešná ...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

16.3.2021 11:21 Reaguje na Viktor Šedivý
Green deal není tvrzení, ale návod jak se z toho co lidstvo způsobilo nepos**... hlídat je pak potřeba to, co někdo uvádí jako věc/činnost, která má reflektovat tento návod. Není samozřejmě přijatelné, aby někdo tvrdil, že pomáhá zachraňovat svět a přitom ho spíš ničil... dnes jsou na tuto kontrolu již dané metodiky.

Je mi jasné, co od vás teď bude následovat, ale na to mám jen jedno.... nenechte se oblbnout těmi co tvrdí, že věci ověřeně pozitivní jsou negativní.... viz například OZE.... to je krásný příklad tématu, které v ČR podléhá značným desinformačním snahám a to nejvíce z těch nejvyšších pater politiky v ČR....

Důvěřujte hlavně odborníkům a vědcům a ne politikům... ale já vím, není jednoduché se v té dnešní informační masáži vyznat....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.3.2021 08:05 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Když tihle nešťastníci věří především konspiračním webům, kde se tvrdí: "tady se dočtete pravdu, kterou v mainstreamu nikdy nenajdete....." a dál následuje ruská propaganda.
Odpovědět

Jirka Černý

14.3.2021 09:43
Obchodníci samozřejmě sledují nové trendy a co tzv prodává, pak se snaží do toho většinu výrobků nějakým vhodným příběhem zakomponovat. Problém je že co je a není udržitelné-šetrné nebo přírodní má dost široké mantinely, plastová láhev je nešetrná, když se udělá vratná bude brána jako šetrná, ale vyhozená v lese to bude jedna a ta samá láhev. U potravin a třeba kosmetiky to bude ještě těžší, když udělám krém čistě ze surové ropy a bylinek je to 100% přírodní produkt.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

14.3.2021 11:00
Tak už jim to konečně došlo ? A co teprve reklamy, na to, co prodávají obchodníci !
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.3.2021 14:37
Je to směšné, s obchodníky to nehne,protože podat konkretní žaloby na nekalou obchodní praktiku, to se EK samozřejmě neodváží. A 344 falešných tvrzení?Ono ji je v reklamách snad 3440, když vezmu v úvahu jen ty české za jediný rok.
Odpovědět
ms

15.3.2021 00:51
To se u nás česky trefně říká, "zloděj křičí, že chytil zloděje"! Jak to, že stále EK a EP nepřijaly za své, že ohledně udržitelnosti a obnovitelnosti budu muset být například FVE a VRE hodnoceny v celém svém životním cyklu. Tedy u fotovoltaických panelů také jejich výrobu v Číně s využitím elektřiny z uhlí, započítání nejen potřebných surovin, ale také třeba otrocké práce Ujgurů v pracovních lágrech, doprava panelů přes celý svět obřími loděmi spalujícími mazut, až po dosud nevyřešenou recyklaci, která z většiny spočítá v rozemletí panelů do pokladů silnic. "Udržitelné"? Obnovitelné"? "Zelené"? Typický Greenwashing. Co takhle baterie pro elektromobily, kdy pro jeden středně velký vůz potřebuje zpracovat cca 230.000 kg surovin (studie Marka Millse z Manhattanské univerzity), kobalt těžený dětskými otroky-horníky v Kongu a další vzácné kovy a suroviny, které na celé planetě nestačí pro plánovanou totální (a totalitní) elektromobilitu. No a pak baterku po maximálně 7 letech (v závislosti na degeneraci způsobené rychlonabíjením i vybéjením jako záloha kolabující sítě) budete s autem chtít recyklovat. Je to vysoce nebezpečný odpad chemicky i elektricky a zatím nemáme certifikované firmy. Totéž platí hlavně pro kompozitní vrtule větrných elektráren. Po všech těch OZE (správně by se měly nazývat "občasné zdroje energie") zůstanou miliony tun odpadu. Vzkaz pro naše děti a vnuci, sorry, mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky. Ale díky dotacím na OZE jsme se pěkně na daňových poplatnicích a spotřebitelích napakovali.
Odpovědět

vladimír šmídl

15.3.2021 14:47 Reaguje na
Poznámka k FV panelům. Technologie výroby polovodičového Si nikdy nevyužije jiného, než elektrického tepla . Dodržování úzkých teplotních rozmezí, a to i u teplot kolem 2000°C na začátku výroby vyžaduje přesné, opakovatelné procesy, které žádným regulovaným plamenem dosažitelné nejsou. Dodávaný elektrický výkon musí být stabilní, teploty přesně měřitelné. Obnovitelné zdroje se svými náhodnými výkyvy nepřicházejí v úvahu.Pro ilustraci: monolitický křemík v deskách již spotřeboval pro svou výrobu 6 MWh energie na kilogram. (rozměry:102,5 x102,5 x0,2 mm , hustota 2,3 g/ccm.)
Naproti tomu panel , určený k likvidaci obsahuje hliníkový rám,
sklo s nízkým obsahem železa, krycí fólii (dříve PVF, Čína přešla na deriváty celulózy, které při přehřátí mohou zhnědnout), Cu propojovací soustavu a na křemíkových elementech kontakty, obsahující hliník, stříbro,olovo,cín. Samotný křemík může skončit jako přísada v metalurgii (pokud nějakou máme). Firma Solartec uvedla, že monkrystalické články lze odleptat( ze strany pn přechodu a diodu vytvořit ještě jednou. Jediným problémem jsou dotace, které dokážou zakrýt případnou nerentabilitu některých výrobků. V důsledku dotací byla u některých instalací doba ekonomické návratnosti kratší, než doba fyzikální energetické návratnosti. Poslanci odhlasovali perpetuum mobile.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

18.3.2021 11:51 Reaguje na
Až to přečte Hanzl, ten Vám dá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.3.2021 08:02 Reaguje na
S tím vším se samozřejmě počítá (s Ujgury asi ne), ale dává se to do poměru s fosilní energetikou, což vy zásadně neděláte.

A tam potom vychází ta zátěž a znečištění x násobně vyšší, než při budování OZE.

Navíc OZE produkuje energii čistou, která se bude používat pro recyklaci i výrobu a stavbu nových OZE, čímž se odbourá drtivá většina exhalací především CO2. A toje cílem celého snažení.

Tady jse o budoucnost, což je pro ropáka zcela neznámý pojem. Ten se podívá do peněženky a pozná, jestli je chudý nebo bohatý, podívá se z okna a ví, že žádné změny klimatu se nekonají.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist