https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jaci-ptaci-se-v-zime-na-zahradach-vyskytuji-nejcasteji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jací ptáci se v zimě na zahradách vyskytují nejčastěji?

17.1.2021 14:08 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nejčastěji pozorovaným druhem zimních zahrad se stala sýkora koňadra. Ilustrační snímek.
Nejčastěji pozorovaným druhem zimních zahrad se stala sýkora koňadra. Ilustrační snímek.
Foto | Tatters:) / Flickr
Nejčastěji pozorovaným druhem zimních zahrad se stala sýkora koňadra. Těsně za ní skončil kos černý a s odstupem pak sýkora modřinka. Tato trojice byla nejčastěji pozorována i v roce 2004. Ovšem, tehdy byl nejčastějším druhem zahrad kos černý a koňadra byla druhá. Informuje o tom Český svaz ochránců přírody, který právě zveřejnil první výsledky 17. ročníku zimního pozorování ptáků na zahradách v programu Živá zahrada.
 

Zimní kolo soutěže Živá zahrada proběhlo tradičně během Vánočních svátků. Lidé na svých zahradách zapisovali výskyt jednotlivých druhů ptáků a samozřejmě měli možnost je lákat na krmítka. Podle ČSOP je potěšující, že program pozorování divokých zvířat na zahradách vstupuje už do svého 18. ročníku a stále více získává na oblibě. Účastní se ho už více jak 1750 zahrad. "Za ta léta pozorování podle stále stejné jednoduché metodiky už přináší zajímavé výsledky," říká za ČSOP Petr Stýblo.

Například ve srovnání se zimou 2004, kdy se sýkora koňadra vyskytla jen na 80 % zahrad, v roce 2020 už to bylo na 93 % zahrad. Kos černý byl v roce 2004 na 92 % zahrad, v roce 2020 to bylo na 90 %. Krize, kdy se v letech 2017 - 2018 tento druh propadl na pouhých 70 %, je již zjevně překonána. Určitě potěší, že na zahradách rok od roku stále více stoupá výskyt vrabců. Vrabec domácí byl v roce 2004 pouze na 23 % zahrad, polní jen na 16 %. Tyto Vánoce to bylo 57 % zahrad s vrabcem domácím a 46 % s vrabcem polním.

Program Živá zahrada je typickým programem tzv. občanské vědy. Díky zapojení laické veřejnosti jsou zjišťovány cenné údaje o některých prvcích naší přírody. Ty pak mohou dobře posloužit jak vědcům, tak třeba v praktické ochraně přírody.

Přihlášku zahrady do soutěže Živá zahrada lze vyplnit kdykoliv během roku. Nejbližší termín pozorování je stanoven na 21. – 23. května 2021, pro školní zahrady pak 17. – 21. května 2021.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

17.1.2021 16:58
Sýkorka, vrabec, kos, brhlík a strakapoud jen díky ořechu který neustále oťukávaji. U sousedů žluna a pak něco co neurčím o velikosti špačka. Dnes je tu jasno a tak jsou pole plná dravců od malých až po dost velké ale to je mimo moje rozlišení.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist