https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-chranit-oceany-vybirejte-si-morske-ryby-peclive-a-nebo-kupte-kapra
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak chránit oceány? Vybírejte si mořské ryby pečlivě. A nebo kupte kapra

12.12.2014 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Mořské ekosystémy můžete chránit i tím, že si místo tuňáka dáte českého kapra. Ryba je to dobrá.
Mořské ekosystémy můžete chránit i tím, že si místo tuňáka dáte českého kapra. Ryba je to dobrá.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Neutuchající poptávka po mořských plodech žene další a další rybářské lodě lovit další a další ryby. Jak tvrdí Jan Freidinger, který v organizaci Greenpeace vede oceánskou kampaň, 90 procent světových oceánů je přelovena a řada druhů ryb je na kraji vyhubení. Co s tím můžeme dělat my, spotřebitelé? Pečlivě si vybírat druh ryby i to, jak a v jakých vodách byly chycené. Od zítřka to bude snadné díky povinnému značení. A kdo chce mít ohledně světových oceánů úplný klid v duši, ať kupuje českého kapra.
 

Sobota 13. prosince je den, od kterého musí být na obalu rybího masa dostupné informace, které spotřebiteli pomohou s odpovědným výběrem. Evropská unie zavádí povinnost informovat spotřebitele o některých důležitých věcech týkajících se kupované ryby.

Spotřebitel se například dozví, jakou rybu si ve skutečnosti kupuje. Na obalu bude totiž povinné uvádět nejen komerční název ryby, ale i její latinský název. Dále se spotřebitel dozví, z jaké lokality ryby pocházejí a jakou metodou byly uloveny (případně jak byly chovány). Na základě těchto informací může dát přednost těm výrobkům, které jsou šetrnější k našim mořím.

Samozřejmě že ne každý spotřebitel je plně spraven o tom, jak si který populace toho kterého druhu v dané oblasti vedou. Organizace Greenpeace zpracovala spotřebitelského průvodce, který s výběrem poradí. A nabízí i doprovodné informace.


Dejte Ekolistu zobnout
Foto: Davide Mainardi/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Jedna rada je však úplně jednoduchá: kdo chce chránit oceány před nájezdy rybářských lodí, ať kupuje českého kapra či jiné býložravé české ryby. Jak říká Jan Freidinger z Greenpeace, chov těchto ryb má zpravidla přijatelné dopady na životní prostředí.

Koupit českou rybu v předvánoční době není žádný problém, brzy jich budou plné ulice. Kapra si ale můžete dopřát po celý rok. Bývá k dostání ve velkých obchodních řetězcích, případně je lze koupit přímo na sádkách.


reklama

 
Další informace |
Jak vypadá ulovení a zpracování mořských ryb
Martin Mach Ondřej

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

14.12.2014 20:05
Ale to já přece dělám odjakživa... vybírám jen ty, na které mám chuť...
Odpovědět

18.12.2014 14:40
No tak to se hodně plete, nebo si zas rybníkáři zaplatili propagandu. Současné intenzivní chovy kaprů mají naopak hodně negativní dopady na naše životní prostředí. Do rybníků pro kapry se sype obrovské množství hnoje, a voda je potom nechutně znečištěná. Přemnožení kapři zlikvidují úplně všechno živé, jak rostliny, vážky, obojživelníky, a následně i ptáky.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist