https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-na-darky-letos-chytre-a-zelene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak na dárky letos chytře a zeleně

12.12.2016 01:36 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jako dárek můžete dát kozu. Dárek, který pomáhá.
Jako dárek můžete dát kozu. Dárek, který pomáhá.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Přemýšlíte, tak jako každý rok, jak prožít letošní Vánoce v klidu a pokoji? Jak se letos vyhnout pocitu, že jste investovali hromadu energie a financí do hromady dalších více či méně nepotřebných předmětů, které budou celý rok nehnutě ležet a čekat, kdy a jestli přijde jejich čas? Pokud nad to ještě smýšlíte trochu ekologicky, tak vás spíš než klidný Advent čeká peklo. A proto přicházíme s několika drobnými tipy, jak se vyhnout hromadění a zamyslet se nad ekologickou stopou toho, co se chystáme vyslat do světa.
 

Dárky, které pomáhají

Snad každý už dnes ví, že může koupit jako vánoční dárek kozu v Africe. Nebo taky školní pomůcky nebo dokonce záchod. Pokud takový dárkový certifikát míří k někomu, kdo má smysl pro smysluplné dárky, tak je to skvělý nápad. Stejně jako darovat certifikát, který podpoří konkrétní akce třeba ekologické nebo charitativní organizace (například Dárek pro přírodu. Můžete taky darovat les. V Čechách nebo klidně v deštném pralese.

Pošlete své blízké na průzkum jeskyně. Jistě vám z celého srdce poděkují.
Pošlete své blízké na průzkum jeskyně. Jistě vám z celého srdce poděkují.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | David Novák

Rozdávejte zážitky

Ne každý snese kozu jako dárek. Obdarovávání zážitkem je ale momentálně cool a může navíc splnit hodně požadavků ekologicky únosného dárku. Stopy po něm mohou zůstat jen v paměti a často je to něco, na co se jen tak nezapomíná. Samozřejmě z nabídky nejrůznějších agentur je třeba dobře vybírat, let tryskáčem nebude asi to pravé ořechové. Ale můžete kamarádovi zprostředkovat naplnění snu stát se na jeden den hospodským v nádražní hospodě. Nebo třeba pasáčkem ovcí v Beskydech, nebo se pustit do speleologického pátrání v jeskyních. Obdarovaný si může vyzkoušet bydlení v pasivním domě. Může taky prožít krásný den na louce plné rozkvetlých orchidejí nebo v českém pralese.

Nabídka je téměř nekonečná. Samozřejmě náklady mohou být trochu vyšší, ale když sečtete všechny bačkory, lahve vína a kuchařské zástěry s vtipnými nápisy, které dostal dotyčný vloni, možná to nebude tak zlé. Anebo se inspirujte nabídkou agentur a zorganizujte takový dárek sami. Darujte poukázku na společný zajímavý výlet, na stopovací hru, na vodáckou akci, výlet na běžkách atd., atd. Rodiny s malými dětmi obzvláště ocení, když dostanou poukázku na celovečerní hlídání dětí. Tyhle dárky možná vypadají pod stromečkem trochu rozpačitě, ale většinou v běhu času udělají více radosti než nejnovější model telefonu.

Patří sem i darované lístky do divadla či na výstavu. Řada divadel je na tento požadavek připravena a nabízí vánoční předplatné nebo dárkové poukazy Například Divadlo v Celetné nebo Národní divadlo. Můžete taky věnovat třeba kurz Design permakulturní zahrady, permanentku do posilovny nebo na lekce jógy, na kurz keramiky nebo vaření. Nebo jen jednu zkušební hodinu. Možností je celá řada.

Něco vyrobte. Může to být zábava i pro vás. Nebo vyrobte něco společně. Pro sebe, nebo pro někoho dalšího.
Něco vyrobte. Může to být zábava i pro vás. Nebo vyrobte něco společně. Pro sebe, nebo pro někoho dalšího.

Vykašlete se na všechny super nabídky a slevové akce

... a něco vyrobte. Darujte něco, co je určeno ke spotřebě a přidejte k tomu hodnotu vašeho času a vaší práce. Domácí výrobky, lokální potraviny, fairtrade, to všechno může být obsaženo ve vaší marmeládě. V ořeších v medu. V nasušených bylinkách na čaj. V křížalách. V sušených houbách. A v řadě dalších věcí, které vás třeba budou při přípravě i bavit. Domácí müsli, domácí vaječný koňak, domácí sušenky. Pokud ingredience sami vypěstujete, je to skvělé, pokud je koupíte v biokvalitě, můžete přispět i k osvětě. Doplněný nějakým milým přáním patří takový dárek k nejlepším.

Recyklujte nebo nechte recyklovat jiné

Dárek, ve kterém přetvoříte něco, co už dosloužilo, v něco naprosto skvělého také není k zahození. Bylo už napsáno hodně o oblečení a módních doplňcích z recyklovaných materiálů. Tvořivosti se meze nekladou. Dají se vyrobit recyklované doplňky do bytu, do kuchyně, na zahradu a bůhvíco ještě. Pokud si netroufáte, najděte si někoho, kdo z recyklovaných materiálů vyrábí.

Není to vždycky jednoduché, najít ten správný dárek a trefit s ním ke správnému příjemci. Ne všechny dárky dojdou pochopení hned. Ale svými dárky můžete sdílet svůj životní styl, názory, ovlivňovat obdarované. Ukazovat, co považujete za správné, zajímavé, důležité. Tak o letošních Vánocích hodně štěstí.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Hornová Leona
Leona Hornová
Autorka je spolupracovnicí serveru Ekolist.cz
tisknout poslat
 twitter
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist