https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-se-vyhnout-klimatizaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak se vyhnout klimatizaci?

18.5.2020 04:02 | PRAHA (Ekolist.cz)
Možná klimatizaci nepotřebujete. Možná stačí jen teplo nepustit dovnitř.
Možná klimatizaci nepotřebujete. Možná stačí jen teplo nepustit dovnitř.
Horké dny nás neminou a většina z nás jistě bude hledat možnosti, jak snížit teplotu našich domovů. A leckoho napadne správně: klimatizace. Nicméně existuje řada levnějších a ekonomičtějších řešení, která můžeme vyzkoušet, než se definitivně rozhodneme k instalaci klimatizace.
 

Klimatizace jsou užitečná zařízení, ale mají několik vad na kráse. Mezi hlavní patří jistě požadavek na vysokou investici a následně drahý provoz. Jedná se přeci jenom výkonově o větší spotřebič a i pouze s malými systémy můžeme počítat s ročním nákladem na elektrickou energii řádově vyšší stovky až tisíce korun. Klimatizace také obsahuje chladivo – látku, jejíž vnitřní oběh zaručuje samotnou funkci spotřebiče. Chladiva jsou bohužel často výraznými skleníkovými plyny, tedy přispívají ke globálnímu oteplování, pokud uniknou do atmosféry. Pokud se tedy vyhneme klimatizaci, ušetříme a zároveň nebudeme zvyšovat produkci skleníkových plynů.

Ale jak se reálně vyhnout klimatizaci? Když pomineme možnosti jako stěhování, stavba vhodnějšího domu či zazdění oken, stále existuje několik efektivních způsobů, jak se vyhnout pořízení klimatizace. V horkých dnech je především důležité co nejvíce zabránit vniku tepla do objektu. A máme několik možností, jak tak učinit.

Nejlevnější jsou okenní fólie odrážející infračervené záření. Jednoduše: světlo projde, teplo se odrazí. Fólie není samozřejmě dokonalá a vyžaduje pečlivou instalaci. Fólie se musí lepit z vnější strany a je jasné, že se jí nevyhne postupná degradace. Trvanlivější je kompletní přesklení oken. To umožní nejen lepší odraz tepelného záření, ale obvykle také zvýšení izolačních schopností z hlediska úniku tepla a snížení prostupu hluku z vnějšku.

Venkovní žaluzie udrží sluneční teplo venku.
Venkovní žaluzie udrží sluneční teplo venku.

Osvědčeným způsobem, kterým nás inspirují jižní státy, je dostatečné venkovní stínění oken, které zabrání prostupu tepla do vnitřku domu. Jedná se o venkovní žaluzie, venkovní rolety nebo markýzy či jiné způsoby clonění. Vždy je důležité, že clonění je zvenku, nikoliv uvnitř místnosti. Dobře, i z hlediska venkovního světla, cloní venkovní rolety, které se kotví na rám okna nebo na fasádu. Venkovní rolety jsou i vhodnější pro větrnější prostředí či byty ve vyšších patrech. Venkovní žaluzie poskytují možnost majiteli si nastavit míru clonění. Lze si také zvolit z vícero tvarů žaluzií dle konkrétní aplikace (odolnost proti větru, schopnost odrážet sluneční paprsky, způsobující hluk apod.). Venkovní markýzy jsou pak vhodné pouze pro přízemí a vyžadují více prostoru. Mohou ale zaclonit také posezení u domu. Existují také další možnosti, které již ale vyžadují větší stavební úpravy (např. slunolamy, okenice).

Dodatečné clonění proti nadměrnému pronikání tepla do domu ve většině případů zabrání zbytečné investici klimatizace. Pokud ale přesto několik horkých dní nezvládnete a článek vás dostatečně od klimatizace neodradil, doporučuje se vybírat úsporné typy, které najdeme na www.uspornespotrebice.cz v sekci Dům. Mimochodem mobilní klimatizace jsou mnohem méně účinné než split klimatizace. Mají dokonce jinou škálu účinnosti na energetickém štítku, takže A+ mobilní klimatizace je mnohem méně účinná než A+ split klimatizace.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Staša Michal
Michal Staša
Autor pracuje pro SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie.
 twitter
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ji

18.5.2020 09:34
Ale na těch stránkách, které odkazujete, mi to vůbec žádnou klimatizaci nenašlo :-(
Odpovědět
MS

Michal Staša

18.5.2020 11:48 Reaguje na
Zkuste sekci Dům
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

18.5.2020 19:54
Klimatizace je většinou spíše na škodu, zvláště když jsou velké teplotní rozdíly mezi jednotlivými prostory - vevnitř a venku. To si lze uhnat zápal plic i v tropech.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

18.5.2020 23:31 Reaguje na Jiří Daneš
Ano, když už se používá klimatizace, neměla by vnitřní teplota být oproti venkovní nižší o víc než 5°C, jinak hrozí respirační choroby.
Odpovědět
ig

19.5.2020 19:31 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Já mám celé léto nastaveno 20°, v zimě topím na 20° a furt nic :-)
Odpovědět
LD

Libor Dostálek

29.9.2020 11:08
Já na klimatizaci nevidím nic špatného. Samozřejmě ji člověk nesmí nastavit na málo stupňů a vychladit si tak hodně dům. To je pak velký šok, když vyjde ven. My jsme si objednali klimatizaci Panasonic z https://www.air-cool.cz/ a nastavujeme ji na 25 stupňů. Bez ní jsme měli doma klidně i 27 stupňů a v tom se nedalo spát.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist