https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-spravne-zazimovat-sudy-na-destovou-vodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak správně zazimovat sudy na dešťovou vodu?

9.11.2018 10:36 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nenechte ho zmrznout.
Nenechte ho zmrznout.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
I když se teploty drží poměrně vysoko, není dobré už odkládat práce na „zazimování“ zahrady. Kromě ochrany rostlin a dřevin bychom neměli zapomínat ani na sudy, do kterých zachytáváme dešťovou vodu. Informuje o tom Tomáš Pruner ze Spolku Ametyst.
 

Mráz může sudy na vodu poničit, ať už jsou kovové nebo plastové. Kovové sudy se někdy ještě dají opravit, u plastových je situace složitější a oprava se obvykle finančně nevyplatí.

Plastové sudy (zejména ty z polypropylenu) je potřeba na zimu nejen vyprázdnit, ale také je uložit na místo, kde nezmrznou. Nízké teploty totiž plasty poškozují a zkracují tak jejich životnost.

Pokud si nepořídíme kovový nebo dokonce dřevěný sud na vodu, měli bychom se poohlédnout po sudech s vysokohustotního polyetylenu (HDPE), které lépe odolávají povětrnostním podmínkám a můžeme je prázdné nechávat přes zimu venku.

„Na zahrádkách obvykle vidím zelené plastové sudy z polypropylenu, které se při neopatrném zacházení snadno poškodí. Nedoporučuji je při vylévání zkoušet překlopit, sud by tak mohl snadno prasknout. Nejlepší je mít na sudu výpustný ventil. Pokud ho nemáte, je lepší vybrat vodu kropáčem nebo kbelíkem. Tu můžeme použít třeba na zalití stromů a keřů, nebo na zvlhčení kompostu,“ říká Tomáš Pruner, který v projektu Dešťovka je kamarád instaloval sudy na dešťovou vodu v plzeňských mateřských školách.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist