Jak správně zazimovat sudy na dešťovou vodu?
Mráz může sudy na vodu poničit, ať už jsou kovové nebo plastové. Kovové sudy se někdy ještě dají opravit, u plastových je situace složitější a oprava se obvykle finančně nevyplatí.
Plastové sudy (zejména ty z polypropylenu) je potřeba na zimu nejen vyprázdnit, ale také je uložit na místo, kde nezmrznou. Nízké teploty totiž plasty poškozují a zkracují tak jejich životnost.
Pokud si nepořídíme kovový nebo dokonce dřevěný sud na vodu, měli bychom se poohlédnout po sudech s vysokohustotního polyetylenu (HDPE), které lépe odolávají povětrnostním podmínkám a můžeme je prázdné nechávat přes zimu venku.
Přečtěte si také |
Zahrádkáři používají průmyslové kontejnery jako nádrže na vodu. Může to však být nebezpečné„Na zahrádkách obvykle vidím zelené plastové sudy z polypropylenu, které se při neopatrném zacházení snadno poškodí. Nedoporučuji je při vylévání zkoušet překlopit, sud by tak mohl snadno prasknout. Nejlepší je mít na sudu výpustný ventil. Pokud ho nemáte, je lepší vybrat vodu kropáčem nebo kbelíkem. Tu můžeme použít třeba na zalití stromů a keřů, nebo na zvlhčení kompostu,“ říká Tomáš Pruner, který v projektu Dešťovka je kamarád instaloval sudy na dešťovou vodu v plzeňských mateřských školách.
reklama