https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-vybrat-ekologickou-rybi-konzervu-tunakovy-pruvodce-doporucuje-marks-and-spencer
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak vybrat ekologickou rybí konzervu? Tuňákový průvodce doporučuje Marks and Spencer

28.3.2014 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tuňák pruhovaný, chycený na prut a vlasec.
Tuňák pruhovaný, chycený na prut a vlasec.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Tuňák je tuze dobrá ryba. Dá se lovit různými způsoby. Podle chuti se to poznat nedá. Přesto na tom záleží. Jednak některé druhy tuňáků jsou kriticky ohrožené, jednak některé způsoby rybolovu decimují i jiné ryby a mořské savce. Jakou konzervu s tuňákem tedy kupovat? Podle Greenpeace je nejlepší volbou tuňák od Marks and Spencer.
 

Jeden z nejhorších způsobů lovu je lov do kruhových zátahových sítí, kam se ryby přilákají pomocí speciálního zařízení. Kvůli tomu rybáři z moře vyloví i spoustu ryb a savců, které lovit nechtěli, a kteří tento výlov zpravidla nepřežijí. Tento způsob lovu je i hodně náročný pro samotné populace tuňáků. Naopak šetrný je lov na prut a vlasec, protože nechtěné úlovky jsou minimální. Jestli chcete mít z koupeného tuňáka opravdu radost, kupujte ryby lovené takto.

Detailní výsledky toho, jak si stojí v Česku dostupné tuňákové konzervy, najdete na webu Greenpeace, které nedávno vydalo tuňákového průvodce.

Čím Marks and Spencer zazářil? Tím, že prodává konzervy s tuňákem pruhovaným, který je podle informací Greenpeace nejméně ohroženou rybou. V obchodech se dají sehnat i konzervy s tuňákem křídlatým či velkookým, kterých je již méně. Loví se ale i kriticky ohrožené druhy jako je tuňák australský.

Marks and Spencer deklaruje, že jím prodávané ryby jsou loveny na prut a vlasec (Pole and Line). Jde o nejšetrnější metodu lovu tuňáků, protože každý tuňák je uloven zvlášť. Podle hodnocení Greenpeace má obchod také výborně zmapovaný dodavatelský řetězec, což je důležité pro kontrolu toho, zda má daný produkt skutečně inzerované kvality. Marks and Spencer díky tomu může garantovat, že prodávané ryby byly získané legálně.

Více informací naleznete v Tuňákovém průvodci.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist