https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-zabezpecit-byt-a-dum-pri-preletu-netopyru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak zabezpečit byt a dům při přeletu netopýrů

14.8.2020 12:06 | PLZEŇ (Ekolist.cz)
Netopýři v domě v Dominikánské ulici v Plzni.
Netopýři v domě v Dominikánské ulici v Plzni.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Bohumil Mášek / DES OP
Právě probíhající migrace netopýrů hvízdavých s sebou přináší riziko, že netopýři se nastěhují do přístupných vnitřních prostor, odkud se velmi špatně dostávají. Zejména Plzeň je důležitou migrační křižovatkou, destinací a cestou pro tento druh létajících savců. Letos se netopýrů hvízdavých navíc extrémně „urodilo“, jejich počty jdou do stovek.
 

Teplé počasí a zejména konečně i teplejší večery jsou v kombinaci s příměstskou zelení, veřejným osvětlením a množstvím létavého hmyzu, který se kolem rozsvícených lamp večer rád shromažďuje, doslova netopýřím rájem.

Výjezd k netopýrům uvězněným v bytě.
Výjezd k netopýrům uvězněným v bytě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DES OP

Proto větráte-li v tento čas oknem otevřeným dokořán, zatáhněte záclony nebo si pořiďte a nasaďte do oken ochranná síta proti hmyzu. Oceníte je nejen proti netopýrům.

Jedete-li na dovolenou, nenechávejte otevřené větráčky či ventilačky nezabezpečené sítem.

Neotevírejte večer okna do společných prostor, na chodby činžovních domů a podobně.

Zabezpečte si svůj majetek, byty, kanceláře, nemovitosti, a pokud větráte přes noc, tak zcela určitě osaďte do oken ochranné sítě proti hmyzu.

V Plzni to platí na všech lokalitách, zejména pak v městské části Slovany, Bory, Skvrňany, střed města, ale i Lochotín, Košutka, Vinice, Bolevec.

Plzeň je tímto vyhlášená, podobný problém aktuálně řeší například Ostrava, Brno, České Budějovice, německý Bonn či Berlín.

Již po dvacáté sedmé se opakuje situace, kdy je záchranná stanice přetížena nočními telefonáty. Stále stejné zůstávají i ulice a domy, ze kterých nám pak lidé volají s prosbou o pomoc.

Několik zásahů hlásí i odchytová služba Městské policie a několik oznámení registrují i hasiči a dispečink 112. Ani hasiči či policie nejsou povinni k daným oznámením vyjíždět.

Netopýr hvízdavý je jeden z těch menších druhů netopýrů. Jedná se o velice užitečný druh, živící se obtížným hmyzem, vázaný na městské parky, nezateplené panelové domy a přirozené přírodní štěrbiny a dutiny. Bohužel se však z bytů a uzavřených prostor velice špatně vyhání a není snadné ho jen tak chytit. Navíc když část netopýrů napadá do kabelového rozvodu nezabezpečených plastových lišt, skleněného lustru, vázy na skříni a podobně, většinou tam uhynou a za pár dní velice „vábně“ zavání.

Vypouštění netopýrů hvízdavých 13. 8. 2020.
Vypouštění netopýrů hvízdavých 13. 8. 2020.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Taťána Typltová / DES OP Plzeň

Lepší je proto zabezpečit svůj byt a opatřit otevřená okna ochrannými síty. Takové preventivní opatření vás totiž vyjde mnohem levněji a ušetří zbytečnou práci vám i záchranným stanicím, a netopýrům trápení.

Své o tom ví i ústředí ČSSD v Plzni sídlící na Jiráskově náměstí. Někdo nechal v horním patře otevřené okno do zasedací místnosti a dnes jsme tam odchytili v celém domě 52 netopýrů hvízdavých živých a z plastové svislé lišty od počítačových kabelů vyndali 48 netopýrů hvízdavých uhynulých a ve značném stupni rozkladu.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist