https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jaky-je-bezkonkurencne-nejlevnejsi-zpusob-vytapeni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaký je bezkonkurenčně nejlevnější způsob vytápění?

16.6.2021 15:20 | PRAHA (Ekolist.cz)
Topení dřevem je ještě levnější, když si vlastní dřevo naštípete sami.
Topení dřevem je ještě levnější, když si vlastní dřevo naštípete sami.
Více než milion českých domácností využívá jako palivo kusové dřevo. Některé domácnosti vytápí celosezónně své domy či chalupy, některé kusové dřevo používají jen na přitápění či vaření. Ročně je ho u nás spáleno více jak 5 milionů „kubíků“. I když neustále sílí tlaky na náhradu pevných paliv v domácnostech jinými zdroji tepla, je zřejmé, že v dohledné budoucnosti bude mít biomasa především ve formě palivového dřeva, ale i stále populárnějších pelet a briket, své významné a pevné místo. Jak je možné, že i přes konkurenci „bezobslužných“ zdrojů tepla, tedy elektrokotlů, tepelných čerpadel a plynových kotlů, je o spalování biomasy trvale vysoký zájem?
 

Nízké měrné náklady na vytápění

V současnosti je vytápění dřevem bezkonkurenčně nejlevnějším způsobem vytápění domácností. U běžného rodinného domu s klasickou otopnou soustavou s radiátory je to v měrných nákladech řádově 200 Kč za gigajoule (GJ) tepla vyrobeného v moderním zplyňovacím kotli.

To platí v případě, že se jedná o nakoupené štípané dřevo. Může to však být i o polovinu méně, pokud si dřevo sami nasbíráme a upravíme (nařežeme nebo naštípáme).

V měrných nákladech na vytápění následuje automatický kotel na uhlí s přibližně 250 Kč/GJ a tepelné čerpadlo vzduch/voda s 280 Kč/GJ. U tepelného čerpadla se náklady mohou podstatně snížit v případě úpravy otopné soustavy na nízkoteplotní provoz, tedy na podlahové vytápění.

Ceny za vytápění dřevem tím ale stejně nedosáhneme. Pokud nakoupíte dřevní peletu v létě, kdy je o 20 až 30 procent levnější než v topné sezóně, lze měrné náklady na vytápění tímto moderním biopalivem snížit na přibližně 300 Kč/GJ. Až za peletou následuje plyn s cca 320 Kč/GJ. Na chvostu se pohybuje elektrokotel.

Samozřejmě platí pravidlo, že čím vyšší jsou nároky na obsluhu zdroje, tím nižší jsou náklady na vytápění tímto zdrojem. Pokud chceme tedy snížit náklady na vytápění a nevadí nám práce se dřevem a dohled nad zdrojem tepla, tak pak je palivové dřevo tou nejlepší volbou.

Zde je nutné si uvědomit, že moderní zplynovací kotel na dřevo je schopen v kombinaci s moderní otopnou soustavou zajistit celodenní tepelnou pohodu v rodinném domě stejně jako „konkurenční“ zdroje.

Nezávislost a možnost volby

Palivové dřevo má také jednu zásadní výhodu. Jeho dostupnost a cena nejsou příliš závislé na aktuální mezinárodní politické a ekonomické situaci. Navíc si jej lze naskladnit na několik sezón dopředu, což umožní si dřevo koupit v době, kdy je nejlevnější a nejvíce dostupné.

Jako například nyní, kdy je kvůli kůrovcové kalamitě palivové dřevo extrémně levné. To jde nyní poznat i na „plnících“ se zahradách a dvorech rodinných domů. A právě tuto plynoucí nezávislost na vnějším okolí začíná preferovat stále více lidí.

Mimo jiné v dnešní době přibývá domácností, které volí kombinovaný způsob vytápění, tedy kombinaci „bezobslužného“ zdroje tepla (plyn, elektro) se zdrojem na pevná paliva (kotle, kamna). Majitel domu si tak může zvolit míru nezávislosti i nákladovosti podle momentální ekonomické, mentální, či fyzické situace.

Přečtěte si také |
Foto: Jeňýk Hofmeister / Katedra ekologie lesa Ať žijí mrtvé stromy!

Ekologie je samozřejmost

Topení dřevem skýtá výhodu i z hlediska vlivu na životní prostředí. Pokud má soused moderní zplyňovací kotel na dřevo a provozuje jej správně, zpravidla si ani nevšimnete, že topí. Emise škodlivin do ovzduší jsou z těchto kotlů desetkrát nižší ve srovnání s klasickým kotlem. A navíc v něm lze velice obtížně spalovat domácí odpady, což většinu lidí odradí praktikovat tento nesprávný postup spalování. U peletových kotlů jsou vzhledem k množství spalovaného paliva i řízení procesu spalování emise škodlivin ještě nižší.


reklama

 
Další informace |
Reklamní sdělení:
Ušetřit můžete také na pojištění nemovitosti. Porovnejte nabídky pojištění na trhu a zvolte si to nejvýhodnější.
foto - Lyčka Zdeněk
Zdeněk Lyčka
Autor je odborník na konstrukci kotlů a soudní znalec v oborech tuhá paliva, teplovodní kotle a lokální topidla na pevná paliva.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (22)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

17.6.2021 09:11
všude se píše o přebytku kůrovcového dřeva které hnije na skládkách ale když si objednám fůru špalků tak mě stejně vyjde stejně jako před kůrovcem na těch cca 650.- za směs. tady z technických služeb mi vozí většinou topol, ořech, olši, třešni, smrk, břízu...
Odpovědět

Viktor Šedivý

17.6.2021 12:05 Reaguje na radim buffalo tobias
V lese je ten strom zadarmo, ale doprava a zpracování je dražší než dřív.
Odpovědět

Viktor Šedivý

17.6.2021 12:56
A praktická otázka - jakou šanci na přežití má topení doma zpracovaným dřevem? Nehrozí náhodou, že za pár let se ocitne ruční přikládání polen do kotle mimo zákon?
Odpovědět
JO

Jarka O.

17.6.2021 13:10 Reaguje na Viktor Šedivý
V Nemecku a Skandinavii se hodne lidi krbu zbavilo. Rekl jim to kominik. Kazdopadne je zakaz jejich pouzivani a topeni drevem, alespon ve mestech, vim.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

17.6.2021 18:31 Reaguje na Jarka O.
Topení veškerými tuhými palivy je taky už hodně desetiletí zakázáno v údajně mnoha oblastech USA. Těch hustěji osídlených a "civilizovanějších".
Odpovědět
JO

Jarka O.

17.6.2021 19:04 Reaguje na Radim Polášek
Jo, a pak tam jako tuto zimu skoro zmrznou, když spoléhají jen na centrální dodávky elektřiny. České pelety se v Rakousku už prodávají, 2,70 eur za 5 kg.
Odpovědět
RW

Roman Wirgler

17.6.2021 16:17
Nechápu, proč všichni ti "odborníci" tvrdí, že elektrika je nejdražší. Ano, na samotné vytápění ano, ale co celkové náklady na provoz domu. Když budu létat se dřevem, kácet, vozit, štípat, dělat svinčík a spoustu popela a prachu a svítit drahou elektřinou, vařit kdoví na čem, ale jděte. Mám rekonstruovaný dům, vše jen na elektřinu a podlahové el.vytápění topnými kabely a celkové náklady na vaření, ohřev TUV a vytápění jsou 28 tis. Kč ročně. Krbovky jsou, ale jen pro atmosféru, dělají prý nepořádek.
Odpovědět
MC

Michal Cimpl

24.6.2021 11:24 Reaguje na Roman Wirgler
Já bych to ani jinak nechtěl i z hlediska vlastního pohodlí pro mojí rodinu, kdy se nemusejí starat jestli je doma čím přikládat, takhle přes termostat pustím kotel a jede to. I za cenu že si hold za to svoje pohodlí o nějakou korunu připlatíme, ale s tím už jsme do toho v baráku šli, máme aspoň od bezdodavatele zelenou energii, kdy nám jí teď dodávají, ale až bude FVE, tak jí pak od nich necháme i vykupovat pokud se nerozhoupu pro baterii.
Odpovědět

Dagmar Šmirousová

16.2.2022 19:59 Reaguje na Roman Wirgler
A jak to vidíte po posledním půl roce? :-D Pořád je to 30 tis. ročně? Nevěřím vám ani že to tak bylo loni. Leda že máte chaloupku 1+1 nebo chodíte doma v kulichu.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

17.6.2021 18:42
Za prvé cena dřeva nyní prudce stoupá. Sice zatím toho konstrukčního či stavebního, ale brzo ho bude zřejmě následovat i to "biomasové" topné. Co se týká pelet, zatím je jejich cena u nás na spodní hranici, protože kapacita českých výrobců je podstatně vyšší než spotřeba českých uživatelů a české pelety se tak z velké části vyváží. Spotřeba pelet ale roste a je otázka, co se stane s cenou pelet, až bude produkce saturována a o kvalitní certifikované české pelety se začnou přetahovat vedlě českých spotřebitelů rakušané, němci a jiní.
Za druhé topení jakýmikoliv tuhými palivy v malých zdrojích tepla už ze své podstaty proti kapalným a plynným palivům přináší vyšší emise nedokonale shořených látek i vyšší emise prachových částic. A je tedy otázka, jestli některé regiony u nás časem nezakáží topení jakýmikoliv tuhými palivy stejně jako je to zakázáno v některých hustěji obydlených regionech Západní Evropy či USA.
Záchranu může paradoxně přinést zelené myšlení, kdy dřevo a výrobky z něho - pelety a brikety jso považovány z hlediska emisí CO2 za obnovitelné nezvyšující koncentrace CO2, proti plynu, propanbutanu a topným olejům.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

18.6.2021 17:33 Reaguje na Radim Polášek
Já myslím , že je to druhem použitého paliva resp. jeho původem. Takový středoevropský smrk strašně kouří , lepší je ten dovezený z Kanady nebo peletovaná třtina vypěstovaná na místě původního pralesa. Ta je vysloveně eko a zplodiny jsou jako čerstvý sníh :-)
Odpovědět
rl

rýpal lesní

18.6.2021 05:59
Nejlepší a nejlevnější způsob vytápění je oblečení se do hřejivého vlněného svetru a na nohy si dát papučky z ovčí kůže, na hlavu zmijovku. Pak nepotřebujete žádný kotlík se zázračnou účinností vyšší než 100% (což je nesmysl), ale stačí vám jen hospodařit s teplem od Slunce a domácími přebytky (odpadní teplo spotřebičů). Nebo být připojen na centrální otop.

Ale kdo chce konat "ekologicky" a "být in", rád popožene motor ekonomiky novokapitalistického hospodářství zakoupením dalšího zbytečného křápu, když ten starý ještě ani nedosloužil. A mají jej rádi podnikatelé, protože jim přispěl za zisk.
Přeji příjemný dnešní prohřátý den. (18.6.21)
<rýpal lesní>
Odpovědět

Jirka Černý

18.6.2021 07:15
Topím dřevem, je to fajn teplo, ale je pravda že se člověk zahřeje min třikrát. Když spočítáme co je s tím sra.. aby to vyšlo "levně" je každá další možnost srovnatelná.
Odpovědět
SM

S. Melichar

21.6.2021 11:36
Náhodou zrovna minulý týden jsem si na webu "Energožrouti" (omlouvám se za chybějící odkaz) přečetl článek, zaštítěný odborníky z EU, podle kterých je spalování dřeva dokonce horší, než topení uhlím. A v návaznosti na to už se chystají změny v dotační politice (podpora kotlů a paliv). A tak si myslím, že by se odborníci měli napřed domluvit, než něco plácnou.
Odpovědět

Viktor Šedivý

21.6.2021 13:59 Reaguje na S. Melichar
Odborníci plácají podle toho, z jakého grantu zrovna sosají prachy.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.6.2021 14:42
ono to nedává smysl, celkem dobré dřevo, které se dá použít i jinak, tak strkáme do kotle a pak stavíme z betonu, který pak stejně neekologicky zateplujeme....
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

23.6.2021 06:39
Nejlepší zdroj tepelné pohody je klimatická změna. Sice jen o 1 stupeň za 50 let, ale zato trvale. Proč topit, když už tepla máme dost?!
Odpovědět
JO

Jarka O.

23.6.2021 07:25 Reaguje na Katka Pazderů
Myslela jste to ironicky nebo ne? Změna venkovních teplot nevadí, jen má být pomalejší, na přání? Ať je jak chce, nešlo by to oteplení rychleji, hlavně v zimě? 1 stupeň za 50 let mi moc nepomůže. V zimě mi nefunguje žádná termoregulace.
Odpovědět
JH

Jan Hora

9.10.2021 11:53
Ještě levnější než dřevo je odpad ze dřeva - pelety: https://www.waldera.cz/blog/45-je-topeni-drevem-opravdu-nejlevnejsi-/
Odpovědět

Dagmar Šmirousová

16.2.2022 20:04 Reaguje na Jan Hora
Dřevo 100 Kč/GJ a pelety 300 Kč/GJ a doma si je nevyrobím.
Odpovědět
VP

Václav Příhoda

31.5.2022 14:00
Taky toto téma hodně řeším. Určitě chci ještě behem tohoto roku přejít na tuhá paliva, ale nevím pořád co vybrat. Přemýšlel jsem buď nad krbovkami nebo nad kotlem na pelety. Ten kotel je sice větší investice, ale zase někde jsem četl, že pelety jsou na vytápění lepší. Navíc se dají pořád sehnat celkem levně, viz například https://www.premium-pelety.cz/
Odpovědět
LD

Libor Dostálek

18.7.2022 06:22
My jsme dřív topili jen elektrikou a krbová kamna jsme měli spíš jen tak na ozdobu. S tím ale kolik teď stojí elektřina jsme postupně začali topit dřevem víc a víc a teď už topíme jenom s ním. Máme krbová kamna s výměníkem, která jsem objednal z https://www.krbova-kamna-eshop.cz/krbova-kamna-s-vymenikem/ , tak s nimi vytopíme celý dům.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist