https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kalkulacka-uhlikove-stopy-vam-ukaze-jak-daleko-ma-vase-domacnost-k-uhlikove-neutralite
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kalkulačka uhlíkové stopy vám ukáže, jak daleko má vaše domácnost k uhlíkové neutralitě

23.9.2021 13:54 | PRAHA (Ekolist.cz)
Naší společnost se potřebuje vypořádat se změnami klimatu. Jedna rovina tohoto snažení je institucionální, kdy po našich politicích chceme, aby problém řešili, a oni nastavují průmyslu a energetice podmínky, které by měly vést k ochraně klimatu. A nebo nenastavují či nevedou. A druhá rovina je osobní. Spotřeba konkrétního člověka a s ní spojené emise skleníkových plynů. Podle Viktora Třebického, který spolu s obecně prospěšnou společností CI2 stojí za aktualizovaným vydáním osobní uhlíkové kalkulačky, je to, co sami uděláme, stejně podstatné, jako to, co udělají vlády a korporace.
 

„Důležité je si uvědomit velikost své uhlíkové stopy, protože to je možný začátek změny,“ vysvětluje Viktor Třebický. Kalkulačka osobní uhlíkové stopy od CI2 není žádná novinka, existuje několik let. Letos doznala aktualizace jak grafické, tak hlavně byly aktualizovány výpočtové koeficienty.

Kalkulačka je šitá ryze na míru obyvatelům Česka, protože pracuje s naších aktuálním energetickým mixem.

Vyplnění dat je zjednodušeno na maximum. Není potřeba mít po ruce faktury za energie, ani nic složitě vypočítávat. Je tím sice zkreslena přesnost výsledku, na druhou stranu vyplnění kalkulátoru máte hotové za chvilku.

Výsledek pak nabídne srovnání vašeho výsledku s výsledky jiných respondentů, ukáže se vám srovnání s emisemi, jaké jsou v Česku na osobu (v tomto směru jsme s 12,5 tunami CO2 ekvivalentu rekordmany Evropy!) a s průměrem EU a průměrem světa.

Při zobrazení výsledku by se hodila nějaká nápověda nebo tipy, kde byste mohli nejsnáze omezit své emise, případně vyhodnocení, v jakém segmentu spotřeby výrazně přestřelujete průměr. Kalkulačka také respondenta tlačí do situace, kdy se odpovídá těžko. Například při trávení své dovolené se nabízí jen jedna možnost dopravy, byť třeba člověk jede na jednu dovolenou na kole a na druhou letí letadlem. Vybrat musí jednu možnost.

Na konci kalkulačky je pak nabídka k tzv. offsetování vaší spotřeby. Pokud vás výše vámi produkovaných emisí trápí, prostě si můžete zaplatit službu, prostřednictvím které se vámi zvolená část emisí kompenzuje. Aktuálně Cl2 nabízí možnost offsetů prostřednictvím projektů ochrany přírody, konkrétně rozšíření tisu červeného v Libereckém kraji nebo výsadbu dlouhověkých dřevin v české krajině.

Jak vysvětluje Viktor Třebický, kalkulačka má čtyři oblasti, bydlení, dopravu, potraviny a obecně spotřebu. Typicky se nejvíce na naší uhlíkové stopě podílí bydlení, může stát až za polovinou všech emisí. Doprava a potraviny mívají podíl 20-30 % každý, nejméně se na naší uhlíkové stopě podílí obecná spotřeba.

Bydlení

Viktor Třebický podotýká, že je mylná představa, že nejnižší stopu má rodina, která bydlí někde na samotě u lesa. Pokud to tedy není pasivní stavba, ale nějaký starší domek, bývá zpravidla méně hospodárný než byt v zatepleném bytovém domě. Roli hraje i to, čím se vytápí. Jasně nejhorší je kotel na uhlí. Problematické je také využívání klimatizace, nejen kvůli samotné spotřebě elektrické energie, ale kvůli tomu, že jako médium se v klimatizacích používají látky, které jsou silné skleníkové plyny. Aktuální nastavení legislativy je podle Třebického nastavené tak, že příliš nepřeje bytovým domům, které by chtěly využívat obnovitelné zdroje energie.

Doprava

Proč se doprava propisuje do naší uhlíkové stopy tak silně? Průměrné stáří automobilu je u nás 13 let. Jedním z opatření, kterým alespoň obyvatelé větších měst mohou snížit svou uhlíkovou stopu, je využívání služeb carsharingu. V Praze je několik služeb, které je možné využít (můžete se podívat na mapu pražských sdílených aut). Jak upřesňuje Třebický, kalkulačka nezohledňuje uhlíkovou stopu samotného auta a jeho výroby, stejně tak nepočítá emise spojené s těžbou a výrobou paliv. Zohledňuje jen přímé používání automobilu.

Spotřeba jídla

Naše dieta má překvapivě také docela významný vliv. „Masné výrobky a mléko mají vyšší uhlíkovou stopu než náhrady masa a zelenina,“ vysvětluje Třebický. A podotýká, že omezit svou spotřebu masa je jednodušší, než si nainstalovat fotovoltaiku na střechu. „Každý steak hraje roli,“ tvrdí Třebický.

A hraje pochopitelně i roli, kolik kilometrů potravina nacestuje. Jestli jste byli doteď zvyklí na hovězí z Argentiny, zkuste najít náhradu z lokálních zdrojů.

Ostatní spotřeba

U naší běžné spotřeby oblečení, nábytku, elektroniky a podobně se dá uhlíková stopa zmenšit třeba tím, že dáte přednost nákupu v secondhandu či bazaru.

Do této sekce jsou zařazeny i domácí zvířata. Jak upozorňuje Třebický, velký pes má kvůli spotřebě krmiva podobnou uhlíkovou stopu jako malý automobil. „Tím ale nikoho nenabádáme, aby se zbavil svých mazlíčků. Jen je dobré vědět, že naše emise nejsou jen létání letadlem,“ vysvětluje Třebický.

V obecné rovině pak Třebický dodává, že pokud bychom měli splnit cíle, ke kterým jsme se zavázali, měli bychom svou osobní uhlíkovou stopu dostat na 1 až dvě tuny CO2.

„Pokud je někdo nešťastný z toho, že naše vláda v oblasti ochrany klimatu nic nedělá, může začít sám u sebe. To právě umožňuje naše kalkulačka,“ říká Třebický. Aktualizace uhlíkové kalkulačky byla podpořena Velkou Británií, která se jako jedna z prvních zemí legislativně zavázala, že do roku 2050 dosáhne uhlíkové neutrality. Uhlíková kalkulačka má své varianty pro firmy, produkty, města nebo eventy.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

23.9.2021 20:54
Je to zajímavé - nezažil jsem jediný případ, že by mi žid cpal košer jídlo nebo mi vnucoval výhody toho, když nebudu v sobotu pracovat.

Ale oteplisté mi příkazy toho svého náboženství cpou horem dolem kam se podívám.
Odpovědět
va

vaber

24.9.2021 08:39
je to jak s autem ,mohu mít úsporné, ale budu jezdit stále a tak budu produkovat víc CO2 než s neúsporným se kterým budu jezdit méně,
protože mnoho jízd je zcela zbytečných ,
funguje to jak slibované ušetření papíru po zavedení počítačů,

já čtu ekolist už dost dlouho a všichni a všude používají termín uhlíková neutralita,
ale co to vlastně přesně je ,nevím ,asi nějaký podivný údaj aby byli všichni spokojeni ,
prostě někdo si vycucá z prstu kolik můžeme CO2 vypouštět ,přidá k tomu složitou manipulaci s čísly , nazve to přesným výpočtem a všichni to odkejvají a planeta prý bude zachráněna
Odpovědět
Radomír  Dohnal

Radomír Dohnal

24.9.2021 08:42
Jasný. Uveď, co chceš, na ty ideální-pro-klima 2 tuny ročně stejně nedosáhneš, protože ti na konci stejně připočítáme 5 tun za ekonomiku. Jedna cesta letadlem ročně z bilance udělá univerzálního zabijáka, druhou největší palbou jsou potraviny (protože 100 % samozásobitlena fakt nedáme), nikoliv spotřeba energií. Kdybych odstavil auto a najezdil to samé MHD, paradoxně si 2x pohorším. Nepřijde mi, že kromě zneklidnění mi tahle kalkulačka přinesla nějaké odpovědi.
Odpovědět

Viktor Šedivý

29.9.2021 16:59 Reaguje na Radomír Dohnal
Ono i to samozásobitelství a lokální potraviny jsou z tohoto pohledu kolikrát pěkná blbost. Nic naplat, velkovýroba je efektivní a ani cesta kamionu ze Španělska, pokud se přepočte na kilo produktu, nemusí být "dražší", než výlet za lokálním výrobcem pár kilometrů za město.
Odpovědět
JC

Jan Cedič

25.9.2021 09:55

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět

Viktor Šedivý

25.9.2021 15:28 Reaguje na Jan Cedič
Budete se zabývat podstatně dřív, protože to bude povinné ze zákona.

Chcete-li mít aspoň maliličkou šanci, že to tak nedopadne, zkuste se ve volbách poohlédnout po někom, kdo je zásadně proti Green Dealu.

(Nápověda - pokud nechcete úplné pošuky, zbývá leda TSS )
Odpovědět
JC

Jan Cedič

25.9.2021 18:01 Reaguje na Viktor Šedivý
Velmi se pletete. Tady se už nedá dělat naprosto nic, kostky jsou vrženy a nic to už nezmění, tím méně volby v naprosto bezvýznamném státě kde se každá strana nakonec přizpůsobí danému proudu. Jediným skutečným řešením je světová revoluce, ale na tu nebude mít nikdo a nikde koule. Malé světlo na konci tunelu může být trochu vidět v místě, kde to mnoha zatemnělým mozkům asi nebude milé a to je v Rusku. To je totiž poslední stát se zdravým selským rozumem, který si nedá nic diktovat a možná opět spasí svět. A to se vám nemusí líbit, ale je to prostě tak.
Odpovědět

Viktor Šedivý

26.9.2021 16:25 Reaguje na Jan Cedič
Bohužel mi nezbývá než v lecčem souhlasit.
Nesouhlasím v tom, že je vše ztracené. Fatální ekonomické škody jsou jisté, při troše štěstí se lze pokusit o zachování zdravého rozumu a nenaskakovat aktivně na každou blbost víc, než je nezbytně nutné.

V čem bohužel musím souhlasit je smutný fakt, že mnohem víc rozumu vidím v postsovětském prostoru než na západ od nás. Nemyslím si, že tam je k nalezení demokracie, pohodlný život, občanské svobody, nic takového, ani omylem. Ale mám obavu, že i přes všechny naprosto šílené nedostatky mají tyhle státy mnohem větší šanci přežít jako funkční struktury.
Odpovědět
ig

27.9.2021 16:35
17.24 + 5
Odpovědět

Jirka Černý

27.9.2021 20:00
Vyšel jsem docela dobře, jeden hříšek by se našel, ale když je nafta plná řepky tak to je obnovitelný zdroj ne?
Odpovědět
JF

Jan Fiala

28.9.2021 10:26
Tak se nám vrátil v nové, rádoby zelené obdobě vědecký komunismus...

Sic si nedělám naděje, že to někdo z fanatiků (kteří touto demagogií dehonestují jakoukoliv reálnou ochranu přírody) pochopí, stejně sem pár odkazů vložím.

https://www.euro.cz/politika/oslavujte-co2-zakladatel-greenpeace-kritizuje-zelene-radikaly-1294188

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2012/cislo-5/klima-holocenu-proti-sklenikove-hypoteze.html

https://hlinka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=732525

Toť k tomu, jak základní složka atmosféry a základní prvek fotosyntézy vadí troubelům, kteří asi ani netuší, že nejen v časech dinosaurů, ale ještě před malou dobou ledovou bylo tepleji a ničemu to nevadilo, ba právě naopak.

Ostatně z dob, kdy se strašilo ochlazováním...

https://www.youtube.com/watch?v=yCzjSDwGSF8
Odpovědět

29.9.2021 13:10
Všechny nešťastníky,kteří mluví a píší o jakési uhlíkové neutralitě,pokládám za blázny a škůdce.Léčení těchto lidí běžnými medicinskými metodami je neúčinné.Opravdu nevím,co s nimi.
Odpovědět

Viktor Šedivý

29.9.2021 17:00 Reaguje na
Zbavit způsobilosti k právním úkonům, aby svou nevědomostí neškodili?
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

1.10.2021 13:57
Tak tohle je vtipné - uhlíková stopa rodiny menší, než 1/2 průměrné uhlíkové stopy v ČR a jen o kousek větší, než průměrná světová stopa. Po připočtení těch 5 t CO2 jako trest za život v průmyslové ČR (ten průmysl tu máme už od Marie Terezie, že by tedy trest za dědičný hřích?) stále ještě polovina uhlíkové stopy dosavadních respondentů průzkumu. Může mi někdo srozumitelně vysvětlit, jak tedy mám snížit svou uhlíkovou stopu (včetně započteného trestu za ČR) na úroveň aspoň průměru světa? Za sebe vidím dvě možnosti - buď celá rodina přejdeme na doživotní meditaci v nehybnosti a výživu vesmírnou energií nebo budeme někomu platit za to, že ten "náš uhlík" bude "ukládat" někam do "úložiště" - takže skutečné emise CO2 se nezmění, ale tabulkově budeme "čistí". Závěr: řešit uhlíkovou stopu jednotlivce je blbost, omezovat lidi v konzumaci masa nebo mléka je také blbost. Nic se tím nevyřeší. Od teď mi mohou ekoteroristé s požadavky na snižování osobní uhlíkové stopy vlézt na záda!
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

24.10.2021 12:33 Reaguje na Marcela Jezberová
V nejlidnatějších zemích světa se například netopí. Když netopí Vietnamec, vy nemusíte rovněž.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist