https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kolik-se-da-z-ceskych-poli-zachranit-plodin-dobrovolnici-jich-pro-potravinove-banky-nasbirali-tuny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kolik se dá z českých polí zachránit "ošklivých" plodin? Dobrovolníci jich pro Potravinové banky nasbírali tuny

26.11.2018 13:49 | PRAHA (Ekolist.cz)
Hezká křivá mrkev. Do polívky dobrá.
Hezká křivá mrkev. Do polívky dobrá.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zachraň jídlo
Dobrovolníkům se v rámci iniciativy Zachraň jídlo podařilo z českých polí zachránit 18 tun jídla. Takzvané paběrkování je úspěšný zejména v jižních Čechách.
 

Po promítání filmu o paběrkování v Českých Budějovicích se zformovala skupinka dobrovolníků, kteří za vydatné pomoci Potravinové banky Jihočeského kraje zorganizovali 16 výjezdů. Nejvíc nasbírali brambor, červené řepy, mrkví a z ovoce černého rybízu, třešní a jablek. Hlavním dárcem byl biodynamický statek Bemagro, takže asi 70 % nasbíraných plodin byl dokonce v bio kvalitě.

“Čtvrtou sezónu jezdíme na pole sbírat ovoce a zeleninu, které neodpovídají parametrům obchodních řetězců nebo kterých je nadbytek. Letos jsme si dali za cíl namotivovat dobrovolníky v jižních Čechách a to se nám povedlo,” říká Adam Podhola, koordinátor projektu Paběrkujeme v regionech.

“Klienti odběratelských organizací byli z ovoce a zeleniny nadšení. A nejlepší zážitek? Když jsme přijížděli s druhou várkou paběrkovaných brambor do domova seniorů, tak na nás čekaly bramboráky z várky první,” popisuje svoje zážitky Kristýna Škabradová, provozní ředitelka Potravinové banky Jihočeského kraje.

Dařilo se také sběru pro Potravinovou banku Praha a Potravinovou banku v Ústeckém kraji, pro které sbírali převážně pražští dobrovolníci. Díky 14 výjezdům na pole se u zemědělců nasbíraly tuny brambor, mrkev, zelí a petržele.

Na rozdíl od minulého roku, kdy byl vlivem mrazu a sucha nedostatek ovoce, byla letošní úroda nadprůměrná. Mnoho plodů ale nedorostlo do požadované velikosti, kterou vyžadují obchodní řetězce. Například 2 ze 3 jablek bylo menších než je jejich požadovaná norma 6,5 centimetru. Ovoce k paběrkování tedy bylo nadprůměrně. Díky třem výjezdům k pěstiteli jablek nedaleko Litoměřic se podařilo zachránit 1 400 kg vynikajících jablek pro Potravinovou banku v Ústeckém kraji.

“Chtěli bychom projekt rozvíjet také v roce 2019 a najít dobrovolníky přímo v Litoměřicích, kteří by začali pomáhat potravinové bance a jezdili by s nimi paběrkovat. Budeme se také snažit najít koordinátora výjezdů v okolí Brna. Existuje zde už skupina motivovaných dobrovolníků, kteří jezdili za zemědělci v minulých letech, stále ale chybí někdo, kdo by výjezdy domlouval a koordinoval,” doplňuje Adam Podhola.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist