Králíčkův splněný sen: Brzy bude úplný zákaz testování kosmetiky na zvířatech
Vnadná Kanaďanka Pamela Anderson je nejen sexuální symbol a zdatná pobřežní hlídka, ale také aktivní ochránkyně zvířat, které je testování na zvířatech hodně proti srsti. V září 2011 napsala osobní dopis evropskému komisaři pro zdraví a spotřebitelskou politiku Johnu Dallimu. Žádala ho, aby Evropská komise odolala snahám o odložení platnosti úplného zákazu či o vyhlášení výjimek ze zákazu.
„Miluji kosmetiku. Ale nevidím žádný důvod, aby kvůli lesku na rty nebo očním linkám trpěla zvířata,“ vyznala se uvědomělá Pamela Anderson, na jejíchž smyslných rtech se leskne lesk na rty a jejíž uhrančivý pohled je jemně podtržen tenkou oční linkou.
Jak se zdá, Evropská komise Pamelu Anderson vyslyšela. A i celou řadu neziskových organizací a sta tisíce Evropanů, kteří vytrvale bombardovali politiky dopisy, e-maily a telefonáty. Úplný zákaz testování platit bude, bez výjimek a obezliček.
V praxi to bude znamenat, že výrobci kosmetiky, kteří budou chtít prodávat své produkty na evropském trhu, nesmí své výrobky nebo jeho složky testovat na zvířatech. Platí to pro všechny, tedy i pro zahraniční firmy.
Jde o docela přelomovou věc. Nikde jinde na světě podobný zákaz neexistuje, některé země jako například Čína, testování na zvířatech naopak vyžadují. Evropa je v tomto směru průkopník.
Změna ovšem nepřišla ze dne na den. Ochránci zvířat o zákaz testování usilují více jak dvě desítky let. Významnost události ilustruje to, že platnost březnového data přišel do kanceláře jedné z předních ochranářských organizací PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) oznámit osobně současný evropský komisař pro zdraví a spotřebitelskou politiku Tonio Borg. PETA na oplátku poslala Evropské komisi veliký pugét květin.
U nás za zákaz testování kosmetiky na zvířatech lobbuje hlavně organizace Svoboda zvířat. Barbora Bartušková Večlová, koordinátorka kampaně Za nahrazení pokusů na zvířatech ve Svobodě zvířat, vysvětluje pozadí schváleného zákazu: „V březnu 2009 podle sedmého dodatku Směrnice o kosmetice nabyl účinnosti zákaz testování kosmetických výrobků a složek na zvířatech a také zákaz dovozu a prodeje kosmetiky a jejích složek, které byly na zvířatech testovány mimo země EU. Druhá část tohoto zákazu ovšem dosud obsahuje výjimky pro tři typy testů, které mohou stále probíhat na zvířatech. Nyní se zákaz rozšíří a začne platit bez výjimek.“
Výrobky, které jsou v současné době na trhu, zůstanou v prodeji. Zákaz se týká pouze nových složek a výrobků. Protože ke zmíněným třem testům (test toxicity po opakované dávce, test reprodukční toxicity a test toxikokinetiky) ještě v tuto chvíli nejsou k dispozici schválené alternativní metody, dočasně nebude možné vyvíjet některé nové kosmetické složky, které tyto testy vyžadují.
Barbora Bartušková Večlová v tom ovšem nevidí problém: „V současné době je k dispozici přibližně 20 tisíc schválených kosmetických složek, které mohou výrobci používat, takže i bez dalších složek je možné vyrábět nové produkty. Navíc alternativní metody k těmto třem testům již existují a je jen potřeba dokončit schvalovací proces. Po té bude možné vyrábět jakékoli nové složky bez testů na zvířatech.“
Šíře nabídky ani cena kosmetiky by se tak podle Bartuškové neměly změnit. „Již nyní existuje mnoho společností, které nevyužívají složky nově testované na zvířatech, a přesto jsou schopné vyrábět kvalitní výrobky za přijatelné ceny,“ dodává Bartušková.
Všechna pokusná zvířata používaná kosmetických průmyslem děkují Evropské komisi, evropským spotřebitelům, ochráncům zvířat i Pamele Anderson. Pac a pusu.
reklama