https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/meteorologove-vytvorili-aplikaci-pro-srovnani-emisi-po-vymene-kotlu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Meteorologové vytvořili aplikaci pro srovnání emisí po výměně kotlů

5.8.2020 14:29 | PRAHA (ČTK)
Uživatel si může srovnat například emise prohořívacího kotle na hnědé uhlí s plynovým kotlem. Možná překvapí, jak obrovský rozdíl mezi oběma kotli je.
Uživatel si může srovnat například emise prohořívacího kotle na hnědé uhlí s plynovým kotlem. Možná překvapí, jak obrovský rozdíl mezi oběma kotli je.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Meteorologové z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vytvořili jednoduchou aplikaci, která srovná emise vyprodukované starým a novým kotlem pro vytápění. Aplikace tak ukazuje, že výměna starého kotle má na ovzduší pozitivní vliv. Aplikaci meteorologové zveřejnili na svém blogu.
 

Problém znečišťování ovzduší v souvislosti s lokálním vytápěním domácností meteorologové zmiňují často. Jde podle nich o nejproblematičtější zdroj znečišťování v České republice.

"Abychom ilustrovali vliv výměny kotle čísly, vytvořili jsme aplikaci, ve které si pouze vyberete kotel a palivo před a po výměně a zobrazí se vám rozdíl průměrných emisí daného kotle a paliva a procentuální rozdíl množství emisí," uvedl za meteorology Jáchym Brzezina.

Uživatel si tak může srovnat například emise prohořívacího kotle na hnědé uhlí s plynovým kotlem. Brzezina uvedl, že možná překvapí, jak obrovský rozdíl mezi oběma kotli je.

Výměnu starých kotlů za nové podporují takzvané kotlíkové dotace. Jihomoravský kraj zatím podpořil výměnu zhruba 3500 starých kotlů na tuhá paliva za ekologičtější. Příjemcům proplatil zhruba 265 milionů korun, za dalších asi 107 milionů korun jsou už schváleny nové žádosti.

Brzezina ČTK dříve řekl, že kvalita ovzduší v Jihomoravském kraji se postupně zlepšuje a podle něj kotlíkové dotace ke zlepšení kvality ovzduší přispívají. Účinnost kotlíkových dotací meteorologové pravidelně ověřují v projektu měření kvality ovzduší ve vybraných malých obcích. V kompetenci brněnské pobočky jsou tři takové obce, a to Bochovice na Třebíčsku, Košíky na Uherskohradišťsku a Kuřimská Nová Ves na Brněnsku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

5.8.2020 22:18
No to nevím. Srovnávat kotel na uhlí a plynový snad ani nelze, je topřece nebe a dudy především pak ve složení produkovaných emisí. Je potřeba srovnávat srovnatelné, tj. emise starý kotel na uhlí a nový kotel na uhlí, stajně tak na plyn, dřevo apod. Nebo je to špatně vyloženo?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

5.8.2020 23:32 Reaguje na Milan Milan
Když jde o to prokázat účelnost výměny kotlů (ve skutečnosti jde o podporu výrobců kotlů), dá se očekávat, že úředník bude klidně srovávat krb s kotlem ústředního vytápění na elektřinu, možná i venkovní ohniště s tím elektrokotlem.
Odpovědět
va

vaber

7.8.2020 09:05 Reaguje na Jiří Daneš
u plynu by mělo být srovnání kondenzačního kotle s obyčejným ,ale je nutno srovnávat praktická měření, ne teoretické výpočty
u uhlí podobně ,starý kotel a nový
nový kotel by měl být lepší, smozřejmě, ale rozdíl se zveličuje ,jde o kšeft
úředník s tím nemá nic společného, ten má svoje pravidla podle kterých postupuje
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.8.2020 10:05
Není to pouze o kvalitě kotlů,ale hlavně o tom palivu.Bohužel je to
i o ceně toho kotle a hlavně paliva v budoucnu.Kvalita bude něco stát
a bude záležet na tom,zda na to budou lidé mít.Nikdo nechce mít za
souseda čadícího důchodce,ale taky mu nepřispěje na kvalitní palivo.
Argument,že když na to nemá,ať to prodá a jde do starobince je hnus.
I jeho možná čeká podobný osud a jsem zvědav,zda tam bude chtít jít
a zvláště nyní,když díky "chřipečce"jsou ty domovy jako vězení.
Mladý,zdravý,bohatý atd.bude horovat pro výměnu kotle,ale ten starý
by už chtěl pouze dožít.Co tak udělit výjimky a nejít cestou pevného
data s vyhrůžkou pokut?Opravdu to je mnohdy tak akutní?Pouhá výměna
kotle navíc nestačí a mnohde požadují další zateplení starých domů,
což už je pro mnohé likvidační.Je to tak nový způsob vyvlastnění
exekucí majetku z důvodu nemožnosti zaplacení pokut a násilné
přesídlení finančně slabých z jejich domovů jinam.Přitom přibývá
spaloven biomasy s produkcí skleníkových plynů a aut na silnicích.
Čoudící komín důchodce však pár let do jeho smrti nepočká a musí
být v termínu kotel vyměněn.Zdar takovému sociálně citlivému
zákonu milí zakonodárci se statisícovými příjmy.
Odpovědět
ig

6.8.2020 11:40 Reaguje na Břetislav Machaček
Důchodci mohou být rádi, že je nepřijdou utratit. Současný třídní boj maskovaný ochranou životního prostředí se k tomu pomalu dopracovává. Čekám, že to dopadne jako v šedesátých letech, kdy se pod různými záminkami vyvlastňovaly a bouraly vesnické domky a lidi byli posíláni do bytovek, takových malých venkovských paneláků. A ještě se to vydávalo za povznesení venkova.
Odpovědět
Pa

PavelA

7.8.2020 08:03 Reaguje na
Prvotním problémem bylo nahlášení kotlů,to bylo dobrovolné.Na základě toho přišly povinné revize a dnes i výměny.
V podstatě je komukoliv kulové po tom v čem se topí.Pokud,pochopitelně,na to nechci dotaci.

Mimochodem,zrovna začínám se dřevem na zimu.Olše,bříza,osika a smrk,jen za práci.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

8.8.2020 16:01 Reaguje na
Vy jste si asi nevšiml, že nejprodávanější byty v současnosti jou 1+kk. Můj vnuk na příklad musel v Brně zaplatit 4,5 milionů korun za byt 2+kk. Náš 3 pokojový byt z konce 60. let minulého století je proti tomu jejich 2+kk doslova rezidence. Na venkově, byly u takových bytů zpravidla ještě zahrádky a dřevníky, či chlívky na prase.
Ale máte pravdu, protože empatie k vlastním předkům - důchodcům, je dnes, v důsledku všeobecného úpadku morálky a charakteru občanů ČR na takové úrovni, že důchodci opravdu mohou být rádi, že je nepříjdou "timladí" (odvozeno od "mymladí") utratit.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.8.2020 07:00 Reaguje na Břetislav Machaček
Pokud byly problémy u kotlů na uhlí, tak většinou tyto tři- a)předimenzovaný kotel, kde by to v pohodě utáhlo 18 kW, tak se cpaly 32 kW, b) malé průměry komínů, c) majitel se v kotli nikdy nenaučil pořádně topit. Musel jsem také měnit kotel, za starou zlatou H18 jsem dával nový OPOP 16, ale upřímně řečeno, starý byl lepší, minimálně z hlediska doby čištění. Pravidelně čištěný kotel, dobrý tah komínu a správná obsluha- není problém s emisemi i u starých kotlů.
Odpovědět

Jirka Černý

7.8.2020 15:46 Reaguje na pavel peregrin
Předimenzování je problém i u krbovek na dřevo, většina lidí uvažuje řekněme logicky že je lepší mít větší výkon a když se nevyužije topit méně, zdánlivě logické je i že se kamna šetří tím že jedou napolovic. Podle mně je potřeba aby krbovky jely min na 2/3 jinak je mizerné spalování které je díky prosklení kamen vyloženě v přímém přenosu. Docela bych chtěl vidět jak v praxi fungují kamna kde se udává rozsah třeba 2-12Kw dá de do nich dub a nastane pokus o ztlumení.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

8.8.2020 16:04 Reaguje na Břetislav Machaček
Dospěli jsme do "hajzlovského" režimu, o kterém jeho provozovatelé a ržovatelé tvrdí, že jde o demokracii. To jsme si ovšem sami vyzvonili a dobře nám tak.
Odpovědět
MD

Marek Drápal

6.8.2020 13:09
Teď nastává to pravé dilema. Vařit a topit odpadním dřevem z místní pily či z prořezávky ve vlastním lese, nebo topit ruským plynem? 9 kg PM 2,5 + benzo(a)pyren versus 2.9 t CO2... Ze zdravotního hlediska je to jednoznačné, ale co z pohledu životního prostředí?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist