Mistr světa za volantem aneb Jak jsem se učil jezdit šetrně
Každý z nás je mistrem světa za volantem jiného auta. Někdo třeba za volantem Porsche Cayenne, někdo, třeba já, za volantem kdysi moderní Škody Felicia kombi. Nemá sice palubní počítač, posilovač nebo klimošku, ale má motor, který je dobře slyšet, což mistrům světa za volantem k hospodárné jízdě bohatě stačí. K čemu nějaká elektronika, když mám uši, že jo?
„Řadíte pozdě,“ říká mi kouč hospodárné jízdy Vlastimil Vinter. Řídím jeho novou Škodu Octavia, která je vybavena vším, co moje auto nemá. Největší vychytávka je ale palubní počítač. „Sledujte ho, on vám správný převod doporučí, “ radí mi Vinter. Skutečně, už mi tam nějakou dobu bliká čtyřka. Přeřadím a palubní počítač hned hlásí snížení aktuální spotřeby paliva.
Vlastimil Vinter je z klatovské autoškoly a prošel speciálním tréninkem pro instruktory autoškol v otázkách ekonomické a bezpečné jízdy. „Sundejte nohu z plynu, tamhle to už stojí,“ říká mi pan Vinter. Já bych sice jako mistr světa za volantem ještě chvíli jel pod plynem a pak to „zahamptl“, ale blahosklonně vyhovím. Spotřeba paliva okamžitě klesla, hlásí počítač. Jízdou bez plynu se zařazenou rychlostí pohodlně dojedeme ke stojícím autům. „Teď klidně vypněte motor, tady budeme stát určitě půl minuty.“ Vypínám motor. Pak naskakuje zelená. Nastartuju pohodlně dřív, než se auta přede mnou rozjedou.
„Ten rozjezd by chtělo trochu jemnější. A zase jste už mohl mít vyšší stupeň,“ komentuje můj mistrovský výkon za volantem instruktor. „Nebrzděte brzdou a využijte víc brzdnou sílu motoru,“ radí mi při jízdě z kopce. „Sledujte víc provoz před vámi a snažte se jet plynule, žádné velké zrychlování a brzdění. A zařaďte si tam už trojku.“
Zlatá pravidla hospodárné jízdy
Předvídejte dopravní situaci
Snažte se přečíst vozovku co nejdále dopředu a předvídejte vývoj dopravní situace.
Snažte se jednat a nikoliv pouze reagovat - rozšiřte si prostor pro jednání odpovídající vzdáleností, při které můžete využívat setrvačnost svého vozidla
Maximálně využívejte setrvačnost svého vozidla
Udržujte konstantní rychlost při nízkých otáčkách motoru
Jeďte plynule a používejte co nejvyšší možný rychlostní stupeň s nízkými otáčkami motoru
Pamatujte si, že jízda vysokou rychlostí nebo s vysokými otáčkami motoru významně zvyšuje spotřebu paliva
Brzy řaďte vyšší rychlostní stupeň
Přeřazujte na vyšší rychlostní stupeň při otáčkách přibližně 2 000 ot./min.
Berte v úvahu dopravní situaci, bezpečnost a specifika svého vozidla
Často, minimálně jednou za měsíc, a před jízdou vysokou rychlostí, kontrolujte tlak v pneumatikách
Udržujte v pneumatikách správný tlak - nízký tlak v pneumatikách představuje bezpečnostní riziko a způsobuje plýtvání palivem
Pamatujte si, že jakákoliv extra spotřebovávaná energie vede ke zvýšené spotřebě paliva a vyšším nákladům na cestu
Klimatizaci a elektrická zařízení používejte pouze tehdy, když je opravdu potřebujete a když je nepoužíváte, tak je vypněte
Nepřevážejte zbytečnou zátěž a snažte se snižovat aerodynamický odpor (nevozit střešní nosiče, pokud nejsou potřeba...)
Po necelé hodině jízdy s instruktorem nejsem svými řidičskými schopnosti přímo otřesen, ale coby mistr světa za volantem cítím, že to nebylo na čistou jedničku s hvězdičkou. „Takže: řadíte pozdě, nejde vám moc využívat brzdnou sílu motoru, nepředvídáte, jak se bude situace v dopravě vyvíjet a jízda pak není plynulá, mohl byste víc jezdit bez plynu a míň brzdit. Pak byste jezdil víc hospodárně a mnohem bezpečněji,“ zní ortel. „A jízda podle pravidel silničního provozu taky není vaše silná stránka.“ Tak. A mám to.
Vlastimil Vinter není jediný instruktor autoškoly, který je vyškolený pro koučing hospodárné jízdy. V každém kraji je jedna autoškola, která zájemcům z řad mistrů světa za volantem umožní projít krátkým školením. Když budete rychlí, tak můžete využít toho, že prvním pěti stům zájemcům lekci uhradí sdružení SEVEn, které v ČR v rámci evropského projektu Ecowill kurzy hospodárné jízdy organizuje.
Petr Chmel ze SEVEn říká, že zkusit si kurz hospodárné jízdy se řidičům vyplatí, i když si jej budou platit ze svého. Ze zahraničních statistik totiž vyplývá, že přestože absolventi kurzu do roka leccos zapomenou a v provozu dál zůstávají u některých svých zlozvyků, něco si přeci jen osvojí. Rok po proškolení mají řidiči o šest procent nižší spotřebu paliva než před kurzem, v některých případech i o deset. Není to nijak dech beroucí číslo, ale nejde jen o snížení spotřeby paliva, ale i o zvýšení bezpečnosti provozu. A tytéž statistiky říkají, že díky školení se účastníkům snížila o 20 % výše škod při nehodách.
Samotná jízda s instruktorem zabere hodinu času. Nejprve jede řidič sám podle svého, pak jede podle pokynů instruktora. Sám pak může pozorovat, jak se proměnila spotřeba paliva. Jízdu je možné podniknout vlastním vozem nebo autem autoškoly. Cena projížďky závisí na ceníku autoškoly, pohybovat by se měla okolo pěti set korun.
Pan Vinter mě na závěr ještě přezkoušel z teorie hospodárné jízdy. Tak dnes už snad každý ví, že se na spotřebě projeví, když zapomenu z kufru vyndat kovadlinu. Sundavat ze střechy nepotřebnou rakev nebo nosiče kol je také jasné. Byť ruku na srdce, je to trochu otrava, zvlášť když si mistr světa za volantem pořídí levné nosiče, které nemají rychloupínací mechanismus. Je také potřeba mít správně nahuštěné pneumatiky. Že klimatizace zvyšuje spotřebu, ví také každý.
V teorii jsem vcelku obstál, ale co se týče hospodárné jízdy v praxi, jsem zcela průměrný řidič! To znamená jediné: mistrem světa za volantem je každý Čech. Hop hop hop.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Dobrý článek! - 25. 6. 2012 - Jan ŠimůnekZnal jsem jednoho, co ve škodovce vypínal na delších sjezdech motor klíčky. Jednou to trochu přehnal, a tu škodovku zrušil, protože se mu zablokoval volant. |