https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/myslete-i-na-sve-letave-sousedy-poridte-si-budku-pro-netopyry
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Myslete i na své létavé sousedy: pořiďte si budku pro netopýry

13.4.2012 13:13 | PRAHA (Ekolist.cz)
Budko, budko, kdo v tobě přebývá?
Budko, budko, kdo v tobě přebývá?
Foto | j-sin / Flickr
Ptačí budky se staly běžnou součástí venkova i měst. Ptáci ale nejsou jedinou skupinou, které schází vhodné úkryty. Nalézt pro sebe vhodné obydlí mají těžké také netopýři. Přirozených stromových dutin a dalších štěrbin je v současné krajině málo. A ubývá i skulin a spár ve zdech domů, do kterých se v posledních desetiletích netopýři přestěhovali. Naštěstí jim můžeme pomoci a do své zahrady nebo na své obydlí umístit speciální budku - náhradní domov pro netopýry. Budku si můžete buď vlastnoručně vyrobit, nic těžkého to není. A nebo ji můžete koupit, což také není těžké.
 

Netopýří budka má na rozdíl od ptačí vstup ve své spodní části. Není kulatý, ale ve tvaru úzké protáhlé štěrbiny. Budky mohou být velké napodobující prostorné stromové dutiny nebo naopak malé imitující nenápadné skuliny a škvíry ve dřevě nebo kameni. Budky totiž osidlují takzvané štěrbinové druhy netopýrů. To jsou ti, kteří preferují úkryty právě ve stromových dutinách, za kůrou stromů, za dřevěným obložením chat nebo ve štěrbinách skal. Netopýři je využívají v letním období. Budku může osídlit podle Dity Weinfurtové z České společnosti pro ochranu netopýrů samotářský sameček, samička s mláďaty nebo i menší kolonie.

Dřevocement, polystyren, dřevo

Kromě dřeva se budky vyrábí z dřevocementové směsi nebo polystyrenu. Právě dřevocementové a polystyrenové budky se podle České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) hodí na zdi zateplovaných budov.

Budky z dřevocementové směsi jsou totiž trvanlivé a mají relativně dobré tepelně izolační vlastnosti. Lze je také opatřit stejným nátěrem nebo omítkou, jakou má okolní stěna domu, nebo dokonce zcela začlenit do izolační vrstvy tak, aby byly co nejméně nápadné. Některé mohou sloužit pouze coby jakési tunely, kterými netopýři prolezou do svých úkrytů nacházejících se za samotnou zdí, jiné mohou netopýři obývat dokonce celoročně. Budky z dřevocementové směsi vyrábí například slovenská firma BAT-MAN nebo německá Schwegler. Posledně zmiňovaná firma nabízí i budky, které mohou s netopýry společně obývat rorýsi, budky navržené pouze pro tyto ptáky nebo budky a umělá hnízda pro vrabce, vlaštovky a jiřičky.

Výhodou budek z extrudovaného polystyrenu je nižší hmotnost a lepší tepelně izolační vlastnosti. Jelikož se tento typ budek začal umisťovat teprve před třemi lety, s jejich používáním sbírají ochránci netopýrů stále ještě zkušenosti. Nicméně se již ví, že je netopýři také osidlují. V současné době je prodává liberecká Ecoplastics a slovenská BAT-MAN.

Hotové netopýří budky prodává například e-shop Zelená domácnost (neplést se stejnojmennou rubrikou Ekolistu.cz). Není však těžké si je vyrobit svépomocí. Na YouTube je celá řada instruktážních videí. Návod a nákres najdete na stránkách ČESON nebo ekologické poradny Veronica. Rozměry je podle jejich zkušeností možné přizpůsobit konkrétní potřebě, vždy je však třeba dodržet několik pravidel. Budky by měly být zhotoveny z 1-2 cm silných prken, na vnitřních stranách neohoblovaných, aby se na nich mohli netopýři přichytit. Mezi jednotlivými prkny by neměly být žádné mezery a především stříška by měla být kompaktní, aby do budky netáhlo a nezatékalo. Hloubka budky by neměla překročit 25 cm, osvědčily se menší rozměry, plně vyhovující vnitřní prostor může být hluboký pouze 4 cm. I vletový otvor má být úzký, ideálně 2 cm. Budku je možné opatřit nátěrem Luxolu, ale pouze na vnější straně – vnitřek budky a okolí vletového otvoru by měly zůstat přírodní. Na nepříjemné pachy jsou totiž netopýři hákliví.

Netopýří budky připravené k nastěhování
Netopýří budky připravené k nastěhování

Kam s ní?

ČESON radí budky umisťovat minimálně 3 metry vysoko, některé druhy netopýrů preferují ještě větší výšku, 5–6 metrů. Vhodná je také orientace budek na jihovýchod až jihozápad. Při umisťování budky v lese ale nehraje podle ekologické poradny Veronica orientace zas až tak důležitou roli. Tam je vhodné budky vyvěšovat na okrajích porostu, směrem dolů po svahu. Dalšími vhodnými místy pro budky jsou podle ní také paseky, lesní světliny a palouky, pobřežní porosty nebo aleje. Pokud se budky věší na živé stromy, doporučuje Veronica zavěšovat budky na popruhy používané na vazby korun. Úkryt pro netopýry může být ale vytvořen i za dřevěným obložením štítu a samozřejmě na půdě nebo podkroví, pokud bude netopýrům přístupná střešními okénky, větracími taškami nebo průlezkami na štítech domu.

V každém případě musí být před vchodem do budky volný letový prostor. Ochránci netopýrů doporučují umístit na stěnu domu hned několik budek najednou, aby měli netopýři možnost vybrat si tu nejlepší. Smysl má ale umísťovat i jednu budku. I do ní se totiž podle Dity Weinfurtové vejde menší skupinka netopýrů.

"Znalost vhodných úkrytů si netopýři předávají z generace na generaci," upozorňuje Dita Weinfurtová na to, že jsou netopýři velmi konzervativní živočichové a nevyhledávají nové úkryty tak snadno a často jako ptáci. Může tedy trvat i několik let, než budku osídlí.

Líbí se Vám článek? Přispějete na další?

       

Nejúčinnější je proto budku instalovat na místo původního úkrytu nebo alespoň co nejblíže. "Velká šance je v místech, kde došlo ke zničení přírodního úkrytu, například poražení dutého stromu," říká Dita Weinfurtová. Pro zvýšení atraktivity budky doporučují ochránci netopýrů i malý trik: potřít budku zevnitř směsí netopýřího trusu a vody. To vytvoří zdání, že budku již dříve někdo obýval a slovy ochránců netopýrů: „tam, kde už někdo bydlel, by přece nemuselo být špatně…“

Pokud chcete, aby vynaložené úsilí mělo výsledky a netopýrům skutečně pomohlo je nejlepší předem konzultovat umístění budky s odborníky. Seznam kontaktů a organizací, kde vám s netopýry poradí najdete na stránkách ČESON.

Obydlenost budky netopýry poznáme podle Veronicy podle vrzavých a skřípavých zvuků, kterými se netopýři ozývají v ranních nebo pozdně odpoledních hodinách, nebo podle trusu zachyceného na spodní liště některých typů budek. A co dělat dál? Vlastně nic. "O budku se není třeba se nějak zásadně starat - netopýři mají rádi, když jejich úkryt zůstává neměnný a stálý," dodává Dita Weinfurtová.

Někdy ale není přítomnost netopýrů radost, ale spíš starost. Tím spíš, že všechny druhy netopýrů, které se vyskytují v České republice jsou chráněné zákonem. A ochraně podléhají také netopýry užívaná sídla – jak přirozená, tak umělá. Jejich ničení je tedy věc nezákonná a trestně postihnutelná. Problémové situace s netopýry, jejich řešení a další informace můžete najít na stránkách ČESON.


reklama

Budky pro netopýry

předchozí    další
Netopýří budky na stromě
Netopýří budky na stromě
Netopýří budky na stromě
Pohled na netopýří budka na stromě
Budky pro netopýry připravené k vyvěšení
Pohled na netopýří budku ze spodu
Je tam!
Netopýří budka na domě
Budku můžete buď koupit, nebo si sami vyrobit.
Netopýr hnědý
Netopýří budky na domě připraveny k nastěhování
Klidně může viset u vás na balkoně
 
Další informace |

Hledáte nové bydlení? Můžete zkusit porovnání hypoték serveru SFinance.cz

foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist