Na pražských pískovištích se našlo nadlimitní množství kadmia
Analyzovaný písek pocházel z devíti pražských pískovišť a sypkého povrchu hřišť v 6 městských částech. Šlo o oblasti s vysokým dopravním zatížením i nebo v blízkosti spalovny odpadů v pražských Malešicích. Právě děti přichází s pískem na hřištích do kontaktu často, navíc se nezdráhají si olíznout ani ušpiněné ruce, popisují možné riziko aktivisté. Samotné testy proběhly laboratořích Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.
Limity platné pro kadmium byly podle Arniky překročeny u téměř všech vzorků. "Namísto 0,5 mg/kg bylo na většině míst naměřeno 0,64 mg/kg. V pěti případech pak bylo množství kadmia překročeno téměř dvojnásobně, a to v koncentraci 0,96 mg/kg," uvádí. Praha si v tomto ohledu vede hůře než další země, ve kterých proběhly podobné studie. "Studie z Madridu, Hongkongu či Kazachstánu většinou prokázaly nižší hodnoty než v Praze,“ říká k výsledkům Karolína Brabcová z Arniky, vedoucí projektu S čím si v Praze hrajeme. Na druhou stranu se v pražském písku našlo méně olova než v zahraničí. Nalezené hodnoty dalších sledovaných látek, zinku, rtuti mědi a chromu, už nepřekročily platné limity.
Vůbec nejvyšší koncentrace těžkých kovů, a to hlavně kadmia a olova, byly naměřeny na pískovišti v Holešovicích nedaleko Pražské tržnice a na sídlišti v Malešicích. V reakci na výsledky už Praha 7 vyměnila písek na konkrétním hřišti a prověří další dětská hřiště na svém území. Více informací ve zprávě Praha 7 vyměnila písek na hřišti, kde bylo zjištěno kadmium. Podle Arniky je možné znečištění způsobené nejen těžkými kovy, ale i mikroby omezovat na dětských hřištích právě častější výměnou písku.
Komplexním řešením by pak bylo investovat do opatření, která snižují prašnost. Právě na prach se totiž těžké kovy váží, kadmium se navíc velmi dobře šíří prostředím. Podle Arniky není proto možné u jeho zvýšené hladiny v prostředí jednoznačně ukázat na jediného viníka. „Mezi pravděpodobné faktory stojícími za vyšší koncentrací kadmia lze zařadit automobilovou dopravu a s ní spojenou prašnost v Praze. Dále také nelze opomenout různé nejen průmyslové zdroje spojené se spalováním fosilních paliv,“ vysvětluje odborník Arniky na chemické látky Milan Havel. Podle jeho slov vytvoří deset milionů kilometrů ujetých v autech tolik emisí jako jedna spalovna.
Kadmium patří mezi karcinogenní látku, negativně působí i na funkci ledvin a metabolických reakcí. Vlivem znečišťování se v současné době vyskytuje ve všech složkách životního prostředí. Kadmium detekovala Arnika letos i v barvách a glazurách. Více informací v textu Potisky na skleničkách obsahují vysoké množství olova a kadmia, zjistila Arnika.
reklama