https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/na-prazskych-piskovistich-se-naslo-nadlimitni-mnozstvi-kadmia
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na pražských pískovištích se našlo nadlimitní množství kadmia

7.10.2016 13:06 | PRAHA (Ekolist.cz)
Komplexním řešením by bylo investovat do opatření, která snižují prašnost. Právě na prach se totiž těžké kovy váží, kadmium se navíc velmi dobře šíři prostředím.
Komplexním řešením by bylo investovat do opatření, která snižují prašnost. Právě na prach se totiž těžké kovy váží, kadmium se navíc velmi dobře šíři prostředím.
Testy na toxické těžké kovy odhalily v písku sebraného na devíti pražských hřištích a pískovištích nadlimitní množství kadmia. Hodnoty přesáhly limit u všech vzorků s výjimkou jediného, upřesnila ekologická organizace Arnika, která testování organizovala. Koncentrace dalších těžkých kovů byly už pod limity danými vyhláškou ministerstva zdravotnictví.
 

Analyzovaný písek pocházel z devíti pražských pískovišť a sypkého povrchu hřišť v 6 městských částech. Šlo o oblasti s vysokým dopravním zatížením i nebo v blízkosti spalovny odpadů v pražských Malešicích. Právě děti přichází s pískem na hřištích do kontaktu často, navíc se nezdráhají si olíznout ani ušpiněné ruce, popisují možné riziko aktivisté. Samotné testy proběhly laboratořích Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Limity platné pro kadmium byly podle Arniky překročeny u téměř všech vzorků. "Namísto 0,5 mg/kg bylo na většině míst naměřeno 0,64 mg/kg. V pěti případech pak bylo množství kadmia překročeno téměř dvojnásobně, a to v koncentraci 0,96 mg/kg," uvádí. Praha si v tomto ohledu vede hůře než další země, ve kterých proběhly podobné studie. "Studie z Madridu, Hongkongu či Kazachstánu většinou prokázaly nižší hodnoty než v Praze,“ říká k výsledkům Karolína Brabcová z Arniky, vedoucí projektu S čím si v Praze hrajeme. Na druhou stranu se v pražském písku našlo méně olova než v zahraničí. Nalezené hodnoty dalších sledovaných látek, zinku, rtuti mědi a chromu, už nepřekročily platné limity.

Vůbec nejvyšší koncentrace těžkých kovů, a to hlavně kadmia a olova, byly naměřeny na pískovišti v Holešovicích nedaleko Pražské tržnice a na sídlišti v Malešicích. V reakci na výsledky už Praha 7 vyměnila písek na konkrétním hřišti a prověří další dětská hřiště na svém území. Více informací ve zprávě Praha 7 vyměnila písek na hřišti, kde bylo zjištěno kadmium. Podle Arniky je možné znečištění způsobené nejen těžkými kovy, ale i mikroby omezovat na dětských hřištích právě častější výměnou písku.

Komplexním řešením by pak bylo investovat do opatření, která snižují prašnost. Právě na prach se totiž těžké kovy váží, kadmium se navíc velmi dobře šíří prostředím. Podle Arniky není proto možné u jeho zvýšené hladiny v prostředí jednoznačně ukázat na jediného viníka. „Mezi pravděpodobné faktory stojícími za vyšší koncentrací kadmia lze zařadit automobilovou dopravu a s ní spojenou prašnost v Praze. Dále také nelze opomenout různé nejen průmyslové zdroje spojené se spalováním fosilních paliv,“ vysvětluje odborník Arniky na chemické látky Milan Havel. Podle jeho slov vytvoří deset milionů kilometrů ujetých v autech tolik emisí jako jedna spalovna.

Kadmium patří mezi karcinogenní látku, negativně působí i na funkci ledvin a metabolických reakcí. Vlivem znečišťování se v současné době vyskytuje ve všech složkách životního prostředí. Kadmium detekovala Arnika letos i v barvách a glazurách. Více informací v textu Potisky na skleničkách obsahují vysoké množství olova a kadmia, zjistila Arnika.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
zv
tisknout poslat
 twitter
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (2)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Padevet

12.10.2016 10:13
Velice deprimující důkaz o "kvalitě" přírodovědného vzdělání "Kvůli jeho odolnosti vůči rozkladu".
Odpovědět
Ec

Ekolist.cz

13.10.2016 09:31
Dobrý den, děkujeme za upozornění, text jsme upravili. ZV
Odpovědět
reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist